Roeland van der Kley verruilde zijn ruime woning in Breda voor een nostalgisch arbeidershuisje in Hoek. Een kinderdroom. Zijn vrienden dachten dat hij er zou verpieteren. Het tegendeel is waar, bezweert de kunstenaar. Huizenpaspoort 4 et twee hout blokken in zijn hand staat Roeland van der Kley middenin zijn Efteling- achtige woonkamer. Zijn haarpluk- ken raken bijna de houten balken van het plafond. „Mijn vrienden moesten lachen toen ik ze vertelde dat ik hier ging wonen. Zij dachten dat ik hier zou verpieteren", zegt hij, terwijl hij het hout door een luikje in een zwarte kachel werpt. „Het tegenovergestelde gebeurde; ik kreeg hier een boost aan connecties en mijn knusse, nostalgi sche woning heeft een aantal van Appelsap, augurken, zuurkool: bijna alles wat je hier ziet staan komt uit eigen tuin mijn vrienden geïnspireerd om te overwegen ook de stap vanuit de stad naar Zeeland te maken." Grootmoeders tijd Op zich is het niet zo vreemd dat Roelands vrienden dachten dat hun maat zou veranderen in een zonder ling. Het minimalistische arbeiders huisje heeft wel wat weg van een kluizenaarshol. Bij binnenkomst voelt het of je te ruggaat naar grootmoeders tijd. In een superklein bijkeukentje hangen uien te drogen en staat een wijnpers - die als sappers wordt gebruikt - klaar voor gebruik. Zuurkool staat in grote potten klaar om gegeten te worden en onder de houtoven in de keuken ligt een stapel houtblokken. Een verzameling weckflessen staat in een hoekje van de woonkamer op de plankenvloer. Daarnaast pronkt een stilleven van diezelfde flessen. „Appelsap, augurken, zuurkool: bijna alles wat je hier ziet staan komt uit mijn eigen tuin", verklaart de kun stenaar trots. Als hij zou willen, zou hij bijna het hele jaar door zelfvoor zienend kunnen leven van zijn moestuin. Onzin De keuze van Roeland om van Breda HOEK Kunstenaar leeft in zijn Janneke Koster Het oude arbeiders huis aan Mauritsfort 14 in Hoek (bouwjaar 1901) kostte 95.000 kk. De mi nimalistische woning werd voorheen als va kantiehuis gebruikt. Op de bovenverdie ping zijn twee kleine slaapkamers. De houtkachel in de woonkamer vormt de verwarmingsbron voor het hele huis. In de keuken bevindt zich naast het gasfor nuis een authentieke houtoven die tevens dienstdoet als verwar ming. De tuin is inge richt als moestuin. vrijdag 4 november 2016 y/i'i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35