3 Skeletbouw of stapelbouw? Stoel als een gummibeertje Vogel komt tot inkeer Voor echte soepfans Architect Max Fitters, die al meer dan 25 jaar in de houtbouw zit, ziet de verbreding van de mogelijkheden én van de doelgroep. „Zo'n 25 jaar ge leden zat een houten huis in de gei- tenwollensokkensfeer. Een huis van hout was toen beter te isoleren dan een stenen huis, dus dat trok vooral eco-types aan. Een goed geïsoleerd huis heb je tegenwoordig ook van steen, dus als mensen in een houten huis gaan wonen, is dat vanwege hun smaak of een ervaring op vakantie." Toch zijn woningen van hout nog steeds een uitzondering in het straat beeld. Wie een huis van hout wil, zal dat in de meeste gevallen zelf moeten (laten) bouwen. Bouwtechnisch zijn de mogelijkheden eindeloos, al raadt architect Fitters sommige dingen wel af: „Radiatoren binnen aan een hou ten muur zou ik niet doen. Dat ziet er niet uit. Dan kun je beter vloerver warming nemen. Verder vind ik het niet zo geslaagd als alles van hout is; van de vloeren tot de muren en het plafond. Contrast zoeken is mooier: met gipsplaten of tegelwerk. Dan komt dat hout mooier uit." Bouwtechnisch biedt bouwen met hout dus niet veel meer mogelijkhe den dan steen. Het gaat de bewoners om het gevoel. Jan-Willem Derks: „Als ik na een dag werken thuis kom en ik ruik het hout.." Hij snuift diep de lucht in. „Dat voelt als thuis. Ik slaap hier geweldig goed. Komt ook door dat hout. We hebben alles drempelloos gemaakt zodat we hier hopelijk 95 kunnen worden." MOGELIJKHEDEN Ook Sven (51) en Berna (51) den Boer zijn om. Sinds 2014 wonen ze in een houten paleisje aan de rand van een bos in Elspeet. Ze willen nooit meer terug naar een huis van steen, terwijl ze hiervoor toch echt in een hoek huis in Bloemendaal woonden. Sven: „We hadden altijd in ons hoofd om, als we zestig waren, onze spullen te pakken en naar Frankrijk te vertrek ken. Maar toen kreeg Berna borst kanker - een klap in ons gezicht. We dachten: die zestig, die halen we mis schien helemaal niet. In Elspeet heb je ook dat buitengevoel en konden we ons bedrijf blijven runnen, dus hebben we hier ons houten huis neergezet." Briljant Het werd een duurzame, grotendeels zelfVoorzienende houtskelet-woning met ademende muren voor een 'bril jante isolatie', aldus Sven. Het duur zame zit ook in het gebruik van hout an sich; mocht het huis niet meer voldoen, dan zijn alle planken op nieuw te gebruiken. Maar het belang rijkst voor Sven en Berna was het wooncomfort. „Je vóelt dat je in een ander klimaat leeft dan in een beton nen bunker. De sfeer, de uitstraling, het stabiele leefklimaat: dat vinden wij buitengewoon prettig." Zijn er nog nadelen? Nou, hout werkt, zoals ze dat zeggen. Dus is het handig de randjes van het stucwerk pas na twee jaar af te kitten, als het hout op z'n plek staat. Sven: „Dat hadden wij niet gedaan, dus nu heb ben we wat scheurtjes en kieren in het stucwerk." Daarbij vergt een houten huis de eerste vijfjaar veel onderhoud. Jan- Willem Derks: „Alle balken - en dat zijn er nogal wat - moeten twee tot drie keer in de beits. Dat doen we dus regelmatig een middagje. Gelukkig komt het niet zo nauw met die beits; gewoon erop soppen en klaar." Voor de hand liggende nadelen zo als hou trot en brandgevaar, zijn vol gens architect Fitters minder urgent dan ze lijken. „Voor houtrot zijn de balken behandeld en met een brand zou ik liever in een houten huis zit ten dan een stenen huis. Je hebt meer tijd om te vluchten omdat het wel even duurt voordat een massief stuk hout in de fik staat." Dan nog de vraag: wat kost dat? Is een houten huis goedkoper dan een stenen huis? Fitters: „Nee, al denken mensen dat vaak wel. Als je een ste nen en een houten huis hebt van ver gelijkbare kwaliteit, is het ongeveer even duur." Geen geldwinst dus, maar bewoners hebben wel die bo nus van het houten huis-gevoel. Sven den Boer: „Als we op vakantie zijn in een huisje, met rust om ons heen en de vogeltjes die fluiten, denken wij altijd: het is niet zo mooi als bij ons thuis." - Je voelt dat je in een ander klimaat leeft dan in een betonnen bunker vrijdag 4 november 2016 Je kan kiezen voor kant-en-klaar, maar wil je een huis laten bouwen, dan is de hamvraag: skelet- of stapelbouw? Architect Max Fitters: „Bij ske letbouw maak je een skelet met wanden van twee lagen plan ken met isolatie ertus sen. Je bent flexibel met je indeling en het is iets goedkoper, maar de bouw is ar beidsintensief. Bij sta pelbouw bestaat het huis uit gestapelde balken. Voordeel is dat je het zelf in elkaar kunt zetten. Nadeel is dat je de keuken bij voorbeeld niet zomaar breder kunt maken; dan moet de slaapka mer erboven óók bre der." - - O - •"VM 44 Sven en Berna den Boer Voor deze fauteuil lieten de ontwer pers van meubel- merk Rolf Benz zich inspireren door gummibeertjes. De stoel moest ogen als een gummibeertje dat uit de snoepzak is gevallen en ineens bij je thuis is beland. Oordeel zelf: de Freistil 173 (te koop vanaf 536 euro) is uitgebracht met een stoffen of lederen bekleding en is be halve in blauw ook verkrijgbaar in allerlei andere kleuren. Rood bijvoorbeeld, of geel. Net als gummi beertjes. Meer info is te vinden op de site: freistil-rolfbenz.com. Ook vogels hebben een plek nodig om tot rust te komen. Voor hen be dacht de Neder landse ontwerper Frederik Roije de Holy Homes Birdchurch (215 euro): een vogelhuisje in de vorm van een kerk. Of een moskee. Door dat de achterkant van het porseleinen huisje open is, kun je het makkelijk schoonhouden. Zie ook roije.com. Bij de herfst hoort soep. Soepfana ten die écht gek willen doen, ver wennen zichzelf met een speciaal soepservies. Villeroy Boch komt met de Soup Passion collectie, met voor elke soepstijl een bijpassend ser vies. Zo zijn er voor Aziatische soep de Asian Style-kom- men, een Fish dish voor vissoep en de Very Veggie voor groenteliefhebbers. O Het houten huis in Haps (links) is een voorbeeld van stapel bouw. Rechts: Sven en Berna den Boer bij hun houtskelet- woning in Elspeet. FOTO'S SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34