Een zwak voor de bamboehark 2 ROMKEVANDEKAA Bouwen Wonen in een stenen huis? Bewoners van houten woningen moeten er niet aan denken. „Als ik na een dag werken thuiskom, ruik ik het hout en dan voel ik me thuis." Leren lamp met een verhaal Wie geen park heeft, maar een tuin van normale afmetingen, maakt zich eigen lijk een beetje belachelijk als hij zijn af gevallen blad op hoopjes blaast met behulp van een ronkende bladblazer. Of van een stille blad blazer, want de elektrische variant is razendsnel terrein aan het winnen. Wees eerlijk: blazen is helemaal niet nodig in de gewone tuin. Bladblazen is meer iets voor taakgestraften, of voor de fluorescerende mannen van de plantsoe nendienst. Een normaal mens gebruikt een bladhark. Bladharken zijn er in soorten en maten en in verschillende prijsklassen, van 5 euro voor een eenvoudig bamboeharkje tot 35 euro voor een geavanceerde multihark. Daarnaast kun je kiezen tussen platte tanden en spitse tanden en tussen metaal en kunststof. Laat ik beginnen met de bamboehark. Ik heb er een zwak voor. Het is een ambachtelijk ogende hark en bamboe heeft een vriendelijke uitstra ling. Alleen - je bent nog geen tien minuten aan het harken of de eerste tand breekt af. Als je daarna nog een keer per ongeluk op de hark gaat staan breekt de rest van de tanden, en kun je het ding weggooien. Gelukkig brandt bamboe fan tastisch. Maar goed, je kunt er dan natuurlijk nog steeds mee harken. Het hangt er een beetje vanaf waar je wilt harken. Op gras en bestrating kun je met de meeste harken wel goed uit de voeten, maar op grind ben je met stalen tanden in het voordeel. Stalen tanden zijn flexibel en nemen het blad mee, terwijl ze het grind laten liggen. Tan den van kunststof har ken vaak evenveel grind op als blad. Tenzij je flexibele kunststof hebt natuur lijk, want er bestaan óók nog harken met tanden van een soort stevige rubber. Een hark is een hark, zou je denken, maar er bestaan wel degelijk verschillen. Wat te denken bijvoorbeeld van de verstelbare hark, waarbij je de afstand tussen de tanden kunt afstemmen op de doelgroep, van het teerste ber kenblaadje tot het grofste platanenblad. Of van de rand met de dubbele rij tanden, die doet denken aan de moderne scheersystemen waarbij de tweede rij opvangt wat de eerste laat liggen. Wie een bladhark zoekt moet zeker niet over één nacht ijs gaan. En ieder zal zijn eigen fa voriet hebben. De mijne is een hark met metalen tanden en een houten steel. Hout is warmer aan de handen en absorbeert zweet beter dan kunst stof. Bladblazen is meer iets voor mensen met een taakstraf Gooi het niet in de vuilcontainer, maar strooi het liever tussen de vaste planten. Of laat het ver teren tot bladaarde, als je daarvoor de ruimte hebt. Blad is de beste grondverbeteraar die je je maar kunt wensen. Luister vooral niet naar wijs neuzen die beweren dat eikenblad te zuur is voor de tuin. Een beetje kalk erbij en simsalabim: weg zuur. Column BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN ijdens een van zijn vele skitochtjes in de bergen van Canada begon het bij Jan- Willem Derks (51) te kriebelen. Hij had in Haps, een dorpje on der Nijmegen, een stuk grond in zijn bezit en dacht: als ik ooit nog eens een eigen huis ga bouwen, wil ik zo'n Canadese lodge. Robuust, warm en natuurlijk. Zijn vrouw Ankie Ver voort (42) zag het ook meteen zitten. „Ik zag zo'n veranda voor me waar je dan in een schommelstoel met een kop koffie over je landgoed uitkijkt." De schommelstoel ontbreekt nog, maar voor de rest is de droom van Jan-Willem en Ankie uitgekomen. Hun huis aan de rand van Haps is een heuse ranch te noemen. Met oprij laan, dubbele garage, een stuk grond met grote vijver en wei voor de her tjes. Maar vooral: het enorme houten huis dat is gemaakt van gestapelde houten balken, waarbij elke balk een boom is. Het had zo in een Canadees bergdorp of op een Scandinavische vlakte kunnen staan. Combi Zelf een huis bouwen met hout staat tegenwoordig niet meer gelijk aan een eenvoudige blokhut neerzetten. Voor een houten huis gelden de zelfde mogelijkheden als voor een 'gewoon' stenen huis. Dus zijn er witte Jan des Bouvrie-achtige strakke houten huizen, huizen die doen den ken aan Zwitserse chalets of juist een combi van beide: een modern houten skelet met een rieten kap. VERS! vrijdag 4 november 2016 Think rural toont 21 bijzondere huizen in een landelijke omgeving. (Lannoo, €39,99) Indoor tuinieren is een creatieve handleiding voor stads- en flatbe woners met tuinierambities. (Kosmos, €16,99) Vers! staat vol frisse recepten. (Nieuw Amster dam, €24,99) Metalen tanden breken niet. Ze verbuigen. En als je probeert ze terug te buigen, krijg je ze nooit meer in het oorspronkelijke gelid. Wat doe je met het opgeharkte blad? Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Huiselijk hout Jette Pellemans Jan-Willem Derks en Ankie Vervoort: gingen voor de sfeer van een Canadese lodge. Hanglamp Lloyd (149,95 euro) is een bijzondere. De lamp is helemaal met de hand gemaakt van leer, dat na vijf dagen drogen in de zon met stiksel in el kaar is gezet. Deze techniek voor het stijven en vormen van leer wordt bijna niet meer gebruikt. Gelukkig vond PUIK Art, die deze lamp van ontwerpduo Nieuwe Heren op de markt brengt, een fa milie die de fijne kneepjes van dit ver geten ambacht nog steeds beheerst. Meer weten over deze lederen lamp? Kijk dan op puik-art.com. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum. INDOOR DONALSKEHAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33