u Ultieme poging voor behoud gymzaal IemtéJ Korenconcert voor Ambon \&r WALCHEREN 7 VLISSINGEN-AMBON TWINTIG JAAR HULP NAAR MOLUKKKEN Het urologieteam van de jarige stichting Vlissingen-Ambon heeft net weer een Molukse missie gedaan: 83 patiënten in acht dagen. Het operatieteam van dokters, verpleegkundi gen en ondersteuners is sinds een paar dagen te rug van de zevende medische mis sie naar Ambon op kosten van de stichting Samenwerking Vlissin gen-Ambon. Die betaalde de reis, het verblijf, de medicijnen en in strumenten die nodig waren voor de 86 urologische ingrepen in het ziekenhuis Otto Kuijk in Am- bon-Stad. Zo'n missie kost tussen de twaalf- en veertienduizend eu ro, weet voorzitter Bob Latuheru van de stichting. Die haalt de stichting bijeen via fondsen, gulle gevers en met bene fietacties, zoals zaterdag, het Ko renconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Jaarlijks vergaart de stichting tussen de zestig- en ze ventigduizend euro. De medici en ondersteuners doneren hun vakan tiedagen en kennis. „Toen het team aankwam bij de kliniek in Ambon zag het zwart van de men sen. Uiteindelijk voelt het voor ons alsof we tekortschieten." Want elke keer moet het team mensen afwijzen. Het zijn er te veel. „Patiënten komen van hein de en verre. Niet alleen van Am- bon, ook van de andere eilanden in de provincie Maluku. In boot jes. De dichtstbijzijnde uroloog is normaal in Jakarta of Makassar. Dat is 3,5 uur vliegen. Van hier zit je dan in Marokko-zuid", vertelt Latuheru. „Langzaam begint de In donesische overheid te investeren in gezondheidszorg in de buiten gewesten. Maar tot voor kort bleef die vooral in de buurt van Ja karta." De stichting stuurt in maart 2017 een tweede medische missie naar Ambon, dan weer het plasti sche chirurgie team van Dombur ger Michiel Vaandrager. „Zij be handelen veel brandwonden en -littekens, hazelippen, aangeboren afwijkingen." Het oogteam, waar mee de stichting ooit de medische reizen begon, gaat niet meer naar de Molukken. „Ontwikkelings hulp moet eindig zijn", stelt Latu heru. „Na acht jaar was de samen werking zover dat er een kliniek op Ambon geopend kon worden voor staarbehandelingen." Dat geeft ruimte voor nieuwe ta ken. „We proberen nu kleine on dernemers daar te koppelen aan bedrijven hier. Het idee is dat be drijven die ondernemers helpen ontwikkelen tot ze beiden profijt van de samenwerking hebben. Maar dat gaat nog moeizaam." Een tweede nieuw project begint in januari: de signalering van ach terstanden in spraak en lopen bij kinderen van nul tot vijfjaar jaar en de behandeling daarvan. Latu heru heeft goede hoop. „Het gaat soms langzaam, maar als er iets lukt, dan ben je de koning te rijk." Twintig jaar steden band tussen Vlissin gen en Ambon en vijftien jaar activitei ten in de stichting Samenwerking wor den gevierd met een Korenconcert, morgenavond in de Sint Jacobskerk. In donesisch ambassa deur I Gusti Agung Wesaka Puja en bur gemeester Bas van den Tillaar wonen het concert bij. De opbrengst gaat naar de medische mis sies op Ambon. Het Zeeuws Byzan tijns Koor Srétenje zingt Oost-Europe- se muziek. Te Quiero uit Sint Lau rens brengt licht klassiek en populai re muziek. Lezzom is een vijftienkop- pig mannenensem- ble dat a capella zingt. Het Moluks mannenkoor Bersua- ra sluit de avond. Gi taristen Rudy de Queljoe en Leo van de Ketterij verzor gen begeleiding. En tree is 18 euro. Aan vang 20.00 uur. Het gaat langzaam maar als iets lukt, ben je de koning te rijk Met de raadsvergaderingen van maandag en dinsdag in zicht doen bewoners van Sint Laurens een ultieme poging de sluiting van de gymzaal in hun dorp te voorkomen. Hun hoop is geves tigd op een motie van de LPM. Het college van B en W wil de gymzaal sluiten, omdat er te wei nig gebruik van zou worden ge maakt. Zowel de basisschool Pal- menhof als de gymgroepen in het dorp en de dorpsvereniging bestrijden dat. Zij willen de gym zaal houden en benadrukken dat die als voorziening van groot be lang is voor de school én voor de leefbaarheid van het dorp. Tot nu toe houdt het college echter vast aan sluiting. De LPM dient tijdens de raads vergadering een motie in om de sluiting tegen te houden. Vanuit Sint Laurens is een brief naar de gemeenteraad gestuurd om de andere fracties te vragen die mo tie te steunen. De brief is onder tekend door de gymgroepen en door de medezeggenschapsraad van de Palmenhof. Zij komen op voor de belangen van 'alle gebrui kers van de gymzaal en meer spe cifiek de kinderen van onze ba sisschool'. Ook vragen zij om be ter overleg. Volgens hen was dat van de zijde van B en W onvol doende: 'Wij voelen ons nu let terlijk in de kou gezet.' De gemeenteraad vergadert maandag- en dinsdagavond van af 19.30 uur in het stadskantoor over de begroting en de bezuini gingen. De motie komt dinsdag aan bod, maar nog niet bekend is hoe laat. Bliek Boerenbrood wit of tarwe Biefstuk £.79 4 vrijdag 4 november 2016 W e schieten altij d tekort' Claudia Sondervan Uroloog Robert Jan Hillenius- voert met zijn team een opera tie uit. In maart vetrekt een tweede missie naar Ambon, foto STICHTING SAMENWERKING VLISSINGEN-AMBON Bob Latuheru, Vlissingen-Ambon Maurits Sep Sint Laurens WEEK 44 Prjjzen en aanbiedingen zijn geldig van zondag 30 oktober t/m zaterdag 5 november 2016 EMTE Koudekerke - Badhuisstraat 6 0118 55 13 40 1 EMTE Vlissingen - van Hogendorpweg 93 0118 46 57 81 per 400 gram TROTSE WINNAAR Bron GfK Versrapport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31