Storm aan de Zeeuwse kust Onzekerheid over komst Decathlon Nog één verdachte vast voor steekpartij 2 ZEELAND Cadeautjes 1 De ernstig zieke Vlissinger Abdirazak Aden zou een nieuwe nier krijgen van zijn neef uit Ethiopië, maar sinds zondag is zijn donor spoorloos. Commentaar Het is alsof minister Melanie Schultz van Haegen het deksel van de doos van Pandora tilde. In december 2015 schreef ze aan de Tweede Kamer dat het verbod op de bebouwing van de kust wel kon verdwijnen. „De wind kwam eronder en toen stak er een storm op", typeerde haar woordvoerder later de situatie. Na tuurorganisaties zamelden ruim 100.000 handtekeningen in met hun campagne Bescherm de kust. Een maand later draaide Schultz haar besluit terug, maar net als Pandora kreeg ze het deksel niet meer op de doos. De kust blijft de gemoederen bezighouden. In Zeeland veranderde er niks. Zelfs als Schultz haar plannen had doorgezet, bleef het omgevingsplan van kracht. Dat maakt bouwen aan de kust vrijwel onmogelijk, behalve op de recreatieve hotspots, negen plekken in de provincie waar wél vakantiewonin gen mogen worden gebouwd. Niks aan de hand, zou je zeggen, maar ook in Zeeland stormt het al een jaar. Deze week sloeg een mededeling van de gemeente Noord-Beve land in als de bliksem. Ze wil meewerken aan de aanleg van een schiereiland met een hotel, een restaurant, woningen en apparte menten aan de Veerse Gatdam, een van die negen hotspots. Vanaf die plek zal het zicht op Veere verdwijnen. Hoe kan een plan dat helemaal past binnen de afspraken die we met zijn allen hebben gemaakt toch zo duidelijk afwijken van wat we allemaal willen? Deugen de afspraken niet? Ze zijn op zijn minst onduidelijk. Volgende maand moet de Zeeuwse kustvisie klaar zijn. Daarin spreken overheden, recreatieondernemers en natuurorganisaties af wat aan de Zeeuwse kust nog wel en niet meer mag. De visie wordt bouwsteen voor een nieuw omgevingsplan. Die visie moet wel verrekte duidelijk zijn, anders blijft het deksel van de doos. Hoe kan wat we met zijn allen afspreken toch zo afwijken van wat we allemaal willen? Dat blijkt uit een memo van B en W van Middelburg aan de ge meenteraad. „Er zijn inderdaad meer mitsen en maren", bevestigt wethouder Chris Simons. Decathlon heeft besloten geen nieuwe winkels meer in eigen dom te willen hebben, maar al leen nog panden te huren. Dat be tekent dat de eigenaar van het ZEP-terrein - waar Decathlon zich nog steeds in een nieuw ge bouw wil vestigen - dat pand moet bouwen. Maar de huidige ei genaar, Propertize, wil ZEP verko pen. Dat gaat naar de inschatting van Simons het komende halfjaar gebeuren. Wie de nieuwe eigenaar wordt, is dus nog niet bekend. En ook niet of die de beschikbare bouw vergunning wil gebruiken. Op ZEP mag een nieuw winkelpand komen voor sport en leasure. De nieuwe eigenaar kan echter an ders beslissen. Door die combina tie van factoren - een ander beleid van Decathlon, een verkoop van ZEP en een onbekende nieuwe ei genaar met onbekende plannen - is de komst van Decathlon in ie der geval flink vertraagd. „In 2017 gebeurt sowieso niks meer", stelt Simons. Maar ook de vraag óf De cathlon nog wel naar Middelburg komt, is hierdoor veel minder stel lig met 'ja' te beantwoorden, er kent Simons. „Decathlon heeft bij ons aangegeven dat ze nog steeds naar Zeeland willen komen en dat ze zich dan op ZEP in Middelburg willen vestigen. Maar dat hangt nu dus ook af van de verkoop en de nieuwe eigenaar." Almanak Avonden had die Vlissingse moeder achter haar laptop door gebracht om uit te zoeken wel ke cadeaus Sinterklaas het bes te kon meenemen uit Spanje. Om de Goedheiligman een handje te helpen, had ze het meeste alvast in huis gehaald en verstopt achterin een kastje, op zolder. Daar komen de kin deren toch nooit, dacht ze. Dacht ze. Tot deze week zoon lief (3) dolenthousiast de trap af stormde met zijn armpjes vol pakpapier. „Mamamamama- ma, moet je toch eens kijken!" Wietkwekerij ontdekt in huis Informatiebord bij De Hoop Liberaal café over fietsen VLISSINGEN Korenconcert voor de Ambonteams Hij wist het zeker: in 2017 zou zijn nieuwe leven beginnen. „Ik heb al die tijd gedacht: ik word in januari geopereerd. Dat dacht ik echt." Ab dirazak, die in 1991 vanuit Somalië naar Nederland kwam, was zó dichtbij. Anderhalve maand gele den haalde hij zijn donor op in Ethiopië. Nog één laatste controle op 9 november en dan kon er een datum voor de operatie geprikt worden. Maar sinds zondag is die nieuwe nier verder weg dan ooit. Neef Ah med Saad Sulayman is, met nier en al, met de noorderzon vertrokken. Hij heeft een tijdelijk visum voor de Eurozone en is mogelijk al lang Nederland uit. Adens broer Abdirahman denkt te weten hoe de vork in de steel zit. „We dachten eerst nog dat onze neef verdwaald was, toen hij niet te rugkeerde van een wandeling. Maar na twee uur wisten we het wel. Hij heeft de nierdonatie als ex cuus aangegrepen om Europa bin nen te komen. Hij heeft ons bedro gen." Er zit nog één verdachte vast voor de steekpartij op de Vlissingse Nieuwendijk half oktober. Hij moet nog tot tenminste eind ja nuari in hechtenis blijven, meldt een woordvoerster van het open baar ministerie Zeeland-West-Bra- bant. In de vroege ochtend van zon dag 16 oktober raakte een 22-jarige Vlissinger ernstig gewond toen hij diverse keren werd gestoken tij dens een vechtpartij op de Nieuw endijk, waarbij tien tot vijftien mensen waren betrokken. Het slachtoffer zakte op het Bel- lamypark in elkaar en bleek zoda nig gewond dat hij met de trauma helikopter naar een ziekenhuis in Rotterdam werd gebracht. De politie pakte diezelfde nacht twee mannen, beiden afkomstig uit Vlissingen, op. Eén van hen is intussen op vrije voeten, maar blijft wel verdachte. De ander zit op last van de rechter-commissa- ris nog vast. Justitie sluit nog niet uit dat meer verdachten worden opgepakt, omdat het onderzoek nog niet is afgesloten. De politie heeft overigens geen signalen gevonden dat er rivalise rende groepen tegenover elkaar stonden tijdens de vechtpartij. vrijdag 4 november 2016 li De komst van de Franse sportwinkelketen Decathlon naar Middelburg is plots een stuk onzekerder geworden. Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Voor de tweede keer in vier maanden is een wietkweke rij ontdekt in een woning aan de Nieuwe Vlissingse- weg in Middelburg. Woens dag is een kwekerij met 296 planten ontmanteld. Niemand is aangehouden maar de bewoner, die zich zelf meldde, wordt wel ver hoord. In juli werd een stuk je verderop aan de Nieuwe Vlissingseweg een kwekerij ontdekt. Dat gebeurde tij dens een brand in dat huis. SINT LAURENS De Middelburgse wethou der Johan Aalberts onthult dinsdagmiddag een informa tiebord bij molen De Hoop. Op het bord staan wetens waardigheden over de (ge schiedenis van de) molen, zodat ook alle passanten, die even pauzeren bij de his torische molen op de hoog te zijn van het belang. Buitenlandse bezoekers van het dorp kunnen de tekst in het Engels, Duits of Frans nalezen. MIDDELBURG De VVD houdt woensdag 9 november een Liberaal Ca fé in Hildernisse aan Plein 1940 in Middelburg. Daar wordt gesproken over actu ele thema's die in afgelopen en komende raadsvergade ring worden behandeld. Zo komen aan bod de begro ting van de gemeente, de viering van 800 jaar Middel burg, het onderhoud van monumenten en het fiets- parkeren. Het Liberaal Café duurt van 17 tot 19 uur. De stedenband tussen Vlis- singen en Ambon is twintig jaar oud. De Stichting Sa menwerking Vlissingen-Am- bond viert de vijftiende ver jaardag. Dat gebeurt mor genavond met een concert in bijzijn van de Indonesi sche ambassadeur in de Sint Jacobskerk in Vlissin- gen. ZEELAND7 AHMED SAAD SULAYMAN (VERMISTE DONOR) Ahmed is Marieke Kesteloo Vlissingen VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29