Verhoevens 'Starship Troopers' krijgt remake SHOW CULTUUR 25 Ik hoef niet meer zo nodig. Op je 50ste hoef je niks meer te bewijzen. Een heerlijke leeftijd Jörgen Raymann kreeg het afgelopen tijd voor zijn kiezen: een (gelukkig goedaardige) tumor en een financieel debacle. Maar in zijn nieuwe theatershow 'Zo kan het ook' staat een sterke vijftiger. dochters. En ja, je wordt naarmate je ouder wordt emotioneler. Ik geloofde het nooit, maar nu zit ik soms bij het minste geringste te snotteren of te janken." In Zo kan het ook wil hij vooral de nieuwe Jörgen Raymann to nen. „Geen verkleedpartijen meer", zegt hij. „Deze man is wat je krijgt." En zo heet hij zijn publiek welkom in zijn wereld die gelukkig nog altijd bestaat uit ra ke observaties, zelfspot en relativering. Met, vanzelfsprekend, die heerlijke clichés over het Surinaamse smaldeel der natie, die toch het smeuïgst uit zijn mond klinken. In het ziekenhuis bijvoorbeeld, als er in het kader van het onderzoek naar de tumor op zijn teelbal gel op zijn scrotum wordt ge smeerd. Dan knipoogt hij grinnikend naar de gemeenplaats als zouden zwarte mannen traditioneel over een fors geslacht beschik ken. 'Vind je het goed dat ik 'm met beide handen beet houd', informeert hij bij de ver pleegster. Over hoe het zou zijn als Surinamers de HEMA zouden overnemen ('We gaan pas tussen li en 12 open hoor'), tot een mijme ring uit Raymann uit de tijd dat hij nog een exoot was in een nagenoeg blank land. Opgefokt Jörgen Raymann: „Nederland is in een paar jaar tijd enorm veranderd. We discussiëren niet meer, luisteren niet, laten elkaar niet uit praten. Schelden is de norm. Het is letterlijk opgefokt zwart-wit geworden. Ik mengde me ook in de discussie over Zwarte Piet, maar inmiddels praat ik niet meer mee van wege de verharding. Op Twitter krijg ik ook mijn portie racisme. „Ik dacht: weet je wat, ik nodig een paar van die mensen uit voor een biertje. Kom langs, dan gaan we het gesprek aan. Maar als je vijf keer mensen uitnodigt voor een ge sprek en je krijgt steeds nul op rekest, houdt het op." Zijn dochters Melody (22) en Jalis- ha (18) ontdekten onlangs de eer ste grijze haar bij hun vader. Die deed alsof zijn neus bloedde. „Volgens hem lag het aan de licht val", lacht Melody Raymann, de tourmana ger van de Surinaamse komiek, die deze maanden zijn nieuwe voorstelling Zo kan het ook in de Nederlandse theaters speelt. In de kleedkamer van Theater 't Onderdak te Sassenheim vouwt ze de kleren van haar vader op. Jörgen Raymann schuift even later aan in opperbeste stemming. „Ja, het ging lekker vanavond", zegt hij. „Fijn om in klei ne theaters te spelen." Jörgen Raymann moet naar eigen zeggen 'weer opnieuw beginnen'. Hij borg zijn alter ego Tante Es zowel op tv als toneel op, kreeg de schrik van zijn leven toen er een tumor op een van zijn testikels werd ontdekt en zag door 'twee slechte investeringen' een flink deel van zijn spaargeld verdampen. Maar een Raymann, vertelt hij, laat zich niet uit het veld slaan. „Dat heb ik van mijn vader. Hij zei altijd: jongen, er zijn zoveel mensen die het véél slechter hebben. Wees er voor hen. Natuurlijk zat ik even in de put. Je schrikt je dood. Maar voor zelfmedelijden koop je niks. Gelukkig bleek het een goedaar dige tumor. En mijn geld, tja, dat is gewoon weg. Uithuilen en opnieuw beginnen. En vooral niet zwelgen in de ellende." Dus predikt hij in zijn show het oprechte optimisme van de artiest die gelouterd uit de strijd is gekomen. „Mijn laatste program ma dateert van 4 jaar geleden. Ik moet mijn publiek weer veroveren. Zo zie ik het echt", klinkt hij strijdlustig. Berusting Hij fantaseert op het podium over het twee de huis dat hij met zijn echtgenote Sheila in Monaco wilde kopen. En doe er maar een zeiljacht bij, de SS Tante Es. Michael Jackson,Whitney Houston, David Bowie, Prince.De vroege dood van de gro ten uit de popmuziek heeft hem aan het den ken gezet. Maar het najagen van ambities maakt nu plaats voor de tevreden berusting van de vijftiger die hij in augustus is gewor den. „Ik hoef niet meer zo nodig. Op je 50ste hoefje niks meer te bewijzen. Een heerlijke leeftijd. Nooit meer naar de discotheek hoe ven om meiden te versieren." Jörgen Raymann, die per 1 november Ruud de Wild opvolgt bij BNR Nieuwsradio als presentator van het programma Ask Me Anything, is gelukkiger dan ooit. „Met mijn vrouw Sheila en mijn twee fantastische DOCUMENTAIRE LOS ANGELES De scien cefictionfilm Starship Troo pers (1997) van Paul Verhoe ven krijgt een nieuwe ver sie. Volgens het vakblad The Hollywood Reporter wordt het boek van Robert A. Heinlein uit 1959 op nieuw verfilmd. Waar schijnlijk blijft de remake trouwer aan het boek dan Verhoeven destijds deed. Zijn versie van Starship Troopers vertelt het verhaal van soldaat Johnny Rico, die het gevecht aan gaat met buitenaardse, in sectachtige wezens. Verhoe ven maakte met de film een satire op Amerikaans patriottisme, oorlogsfilms, propaganda en totalitaire staten. Hopelijk krijgt de nieuwe Starship Troopers een betere ontvangst dan de andere bewerkingen van de Hol- lywoodfilms van Verhoe ven. De nieuwe versies van zijn kaskrakers RoboCop en Total Recall werden grote flops in de bioscopen. Ook de recensenten von den dat deze remakes niet in de schaduw konden staan van de originele films van de Nederlandse regisseur. Volgens Verhoeven was het probleem dat deze ti- Verhoeven foto photo news tels niet de satirische aan pak hadden die zijn films kenmerkten. Het scenario voor de nieu we Starship Troopers wordt geschreven door Mark Swift en Damian Shannon, die ook verantwoordelijk zijn voor de nieuwe Bay- watch film. Ook staat de re make van griezelfilm Fri day the 13th uit 2009 op hun naam. vrijdag 4 november 2016 Jörgen Raj ma mi houdt de verkleedkist voortaan liever dicht 44 Voor speellijst zie www.gvproductions.nl Arno Gelder Raymann heeft genoeg van Tan te ES.FOTO'S JACQUELINE DE HAAS/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23