'Graaigedrag' stuit op verzet pensioenfonds E 19 effeweg.nl €469 door de Zwitserse Alpen! Unieke bus- en treinreis Deuren openen en handen schudden tijdens het staatsbezoek, fotos robin van lonkhuijsen/anp voor de infrastructuur. „Vaak lijkt zo'n contractondertekening een toneelstukje dat maanden ge leden bedacht is, maar over deze verbintenis is twee dagen gele den nog onderhandeld. Vaak blijft zoiets dan oneindig in het luchtledige hangen, maar nu had den we dankzij het staatsbezoek een harde deadline. De mensen van de Downer Group vinden het maar wat mooi om op zo'n podium, met het koninklijke ge zelschap op bezoek, hun handte kening te zetten. Die troef heb ben wij wel ingezet." Al acht jaar woont en werkt Kox (39 jaar en oorspronkelijk af komstig uit Mierlo) in het Austra lische Perth. Daarna was hij in Vietnam gestationeerd, waar hij ook in de watersector werkte. „En daar kenden ze de toenmali ge kroonprins dus allemaal en wist iedereen met wie ik beroeps matig te maken had, dat hij zich met watermanagement bezig hield. Nu hij koning is, kan hij dat helaas niet meer, maar daar heeft onze sector internationaal gezien echt heel veel voordeel van gehad. Ik weet dat hij in Ne derland vaak mikpunt van spot is, maar over de grens is dat echt heel anders. Of het nu in Viet nam is, of hier in Australië: hië rarchie telt. En hij staat gewoon bovenaan, hoe je het ook wendt ofkeert." Vliegtuigen Op de achterbank van de taxi merkt De Boer op: „Hij en zijn entourage zorgen ook dat je de juiste mensen treft. Bij de staats- lunch in Canberra bleek ik naast een man te zitten wiens bedrijf het hele interieur van de vliegtui gen van Qantas en Virgin Austra lia verzorgt. Hij heeft bijna een grote order van de Australische defensie binnen, voor hun vloot. Die avond kwam ik in het Opera House in Sydney iemand van Da- men (Nederlandse scheepsbou wer, red.) tegen, voor wie dat heel interessant kan zijn. Ik heb hem gezegd dat hij daar achter aan moet. Weet je, eigenlijk ben ik hier vooral aan het makelen." En de bijvangst binnen henge len. De Boer: „Hier in Australië blijken de bedrijven grote zorgen te hebben over de Brexit. In Groot-Brittannië zijn 1.500 Au stralische bedrijven gevestigd, maar die vrezen dat ze geen vrije toegang meer hebben tot de Euro pese markt als de Britten uit de EU stappen. Nou, dan wijs ik ze er hier heel graag op dat ze op een uurtje vliegen van Londen erg welkom zijn bij ons." Wat doet een delegatieleider als De Boer nog meer tijdens zo'n handelsmissie? Vette lach: „Zorgen dat iedereen netjes zijn tanden poetst." Het fonds, dat voor 20 miljoen eu ro NXP-aandelen in bezit heeft, roept de chipproducent op de ver goeding 'aanzienlijk te matigen'. Eerder liet ook minister Jeroen Dijsselbloem van Financiën zich al negatief uit over de som. NXP en Rick Clemmer (foto) la ten zich niet verleiden tot com mentaar. Toch is het niet zo gek om te veronderstellen dat de Ame rikaan van vrienden en fami lie in zijn thuisland afge lopen dagen juist vele complimenten heeft gekregen. Als een directeur zijn bedrijf voor 43 miljard kan verkopen, mag daar best een 'vette kluif tegenover staan, vin den ze in de VS. Daar komt nog bij dat ze in de States minder persoonlijke af gunst kennen. Bovendien, zo rede neren Amerikanen, onttrekt hij het geld niet aan het bedrijf, maar aan beleggers op de Nasdaq in New York. PGGM is in deze discussie een exponent van het egalitaire Euro pa, Clemmer van het prestatiege richte Amerika. Toen de durfinves- teerders NXP in 2006 kochten, hebben ze het financieel belang van de topman gekoppeld aan hun eigen financieel belang. Dat deden ze door flinke pakketten aandelen en opties op aandelen te koppelen aan de prestaties van het bedrijf. Volgens Europese begrippen is zo'n puur op geld gebaseerde sti mulans niet ethisch. Hierdoor ra ken andere belangen, zoals van werknemers, klanten en leveran ciers, op de achtergrond. Maar vol gens Amerikanen lopen die belan gen juist parallel. De opwinding zal Clemmer wei nig deren. Hij trad sinds zijn be noeming in januari 2009 nooit op de voorgrond en weigerde ieder in terview. Hij heeft een woonadres in Eindhoven, maar is ook vaak bij zijn vrouw Danielle Alexandra in Londen. Clemmer heeft wel eens ver zucht in het vliegtuig te wonen omdat hij continu onderweg is: op bezoek bij klanten, beurzen en collega's ergens in de wereld. Of naar de vele NXP-vestigingen in onder meer Maleisië, Taiwan, Chi na, Singapore, Texas, Arizona, Nij megen en Hamburg. Hij maakt lange dagen en volgens mensen in zijn omgeving is hij een keiharde werker. Clemmer werkte lange tijd voor chip bedrijf Texas Instru ments in Dallas in de VS. In 2005 stapte hij over als topman naar chipmaker Agere. Daar deed hij al een soortgelijke klus als met NXP en verdrievou digde de waarde tot 4 miljard dol lar. Bij durfinvesteerder Kohlberg Kravis Roberts Co konden ze dat talent wel gebruiken en huur den hem als adviseur in. Om op 1 januari 2009 als topman van NXP aan te treden. Daar had Frans van Houten, nu topman van Philips, al een enor me hoeveelheid reorganisaties in gang gezet. Maar de Nederlander was volgens de eigenaren niet ge noeg gespecialiseerd in de sector van de microchips. Clemmer was dat wel en zijn uitgangspunt was alleen die chips te maken, waarin NXP marktleider was of kon wor den. Dat beleid bleek zeer succes vol. Kijk op www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 GRIJP UW KANS! M vrijdag 4 november 2016 Oranjes gouden troef vooi bedrijven m s> PGGM, het pensioenfonds voor de zorg, vindt de 391 miljoen eu ro die NXP-topman Rick Clem- mer opstrijkt bij een overname door Qualcomm 'volstrekt on aanvaardbaar'. Harrie Verrijt Eindhoven Ga mee naar de hoogste toppen van Europa! Ontdek het Alpenlandschap van Zwitserland per panoramatrein. Stap in de Mont Blanc Express en in de Glacier Express en beleef één van de mooiste treinreizen ter wereld. Geniet van de meest fantastische uitzichten die u nooit meer zult vergeten! Alleen bij Effeweg.nl: inclusief treinritten Mont Blanc Express en Glacier Express! 8 daagse bus- en treinreis Vertrek in jan, feb, mrt, apr Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Inclusief 3 treinreizen! aanbetaling niet verplicht! £lr HI IB 8 DAGEN VANAF:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18