Serieuze missie z Ei 18 ECONOMIE Een delegatie van bedrijven reist kriskras door Australië, achter het koningspaar aan. Dolblij zijn de ondernemers met de koninklijke bemoeienis. In de schijnwerpers Een pr-probleempje heeft de voormalig diplomaat wel. Niet alleen weten wei nig mensen van zijn functie, ook de Sustainable Development Goals (SDG's) zelf zijn een stuk minder bekend dan hun voor gangers: de millenniumdoelen. Ze zijn ech ter best belangrijk. Alle 193 landen van de VN spraken vorig jaar zeventien doelen af die van de wereld een fijnere plek moeten maken. Van het uitbannen van honger tot het tegengaan van genderongelijkheid. Wa ren de millenniumdoelen vooral gericht op ontwikkelingslanden, nu kregen alle landen een takenpakket mee naar huis. Nederland staat voor serieuze opgaven, vol gens Von Meijenfeldt. Samen met het CBS inventariseerde hij hoe Neder land ervoor staat vergeleken met andere Europese landen. Op het gebied van scho ne energie doen we het ronduit slecht. Ook is de inkomensonge lijkheid groot en is het met de vrouwenemanci- piatie niet best gesteld. Neder land leeft boven dien op de pof, concludeert de coördinator. „Van toekomsti ge generaties en van de wereld. De manier waar op we spullen luui ci 1 voor een schijn- Milieu tje uit ontwikke lingslanden ont- ,c i\.. c,trekken, kan niet doorgaan." Werk aan de winkel dus. Voor deze taak verliet Von Meijenfeldt vorig jaar zijn post als consul-generaal in San Francisco. Wat nu zijn strijdplan is? Hij heeft geen amb tenarenteam, noch een miljoenenbudget. Maar de doelen zijn zo breed, dat hij zelfs aan 200 medewerkers niet genoeg had ge had, zegt hij zelf. „De actie moet vanuit de partijen zelf komen. Vooral vanuit bedrijven. Het is mijn taak om mensen op te jagen, te enthousiasmeren en te inspireren." Flitsen UI IL lil Was kli maatgezant van 2009 tot 2013 en Directeur In ternationaal bij VROM en Infrastruc tuur en Milieu Air France- KLM Kendrion DSM Intertrust e taxi wurmt zich door het hopeloos vast gelopen ver keer in de och tendspits van Sydney. Op de achterbank kijkt Hans de Boer naar buiten, naar niets in het bij zonder. Dan zegt hij: „Het is niet zo dat we deze week voor een mil jard euro aan contracten afslui ten." Brede grijns: „Want in dat ge val zou ik nooit meer thuis zijn." Het gesprek in de file gaat over het nut en de noodzaak van de Ne derlandse handelsmissie die deze week, in de schaduw van het staatsbezoek van Willem-Alexan- der en Maxima, door Australië trekt. De Boer, voorman van werk geversorganisatie VNO-NCW is onderweg naar het hoofdkantoor van Ernst&Young in de Australi sche metropool. In de wolkenkrab ber vertelt hij ruim dertig Australi sche ceo's waarom ze hun dollars in Nederlandse bedrijven moeten investeren. Het koningspaar, op staatsbezoek down under, luistert mee. Later op de ochtend, aan de overkant van George Street, brengt hij Nederlandse en Austra lische zakenlui bij elkaar en schuift de vorst ook weer aan. Ogen Reken volgens De Boer dus niet op tal van harde contracten. Maar in al die Australische steden waar de missie heen trekt, kunnen de 125 meereizende vertegenwoordi gers van het Nederlandse bedrijfs leven potentiële Australische klan ten wel diep in de ogen kijken. Dat is volgens De Boer hard no dig, want de Australiërs en Neder landers kennen elkaar weliswaar, maar niet goed genoeg in zakelijk opzicht. Gisteren nog, maakte hij een babbel met de Australische minis ter van Economische Zaken. „En die vertelt mij doodleuk dat ze hier heel druk bezig zijn met de agrarische sector in het noorden van het land. Daar staat veel te ge beuren, want het ligt vlakbij het dichtbevolkte Zuidoost-Azië en het heeft een enorme oppervlakte zoet water. Dan zeg ik tegen zo'n minister: 'Betrek ons erbij, wij hebben de kennis'. Zonder de han delsmissie zou ik die bewinds man waarschijnlijk niet spreken." Een paar uur later, op een eiland je in de haven van Sydney: Cocka too Island. De Rabobank organi seert in een loods een symposium over duurzame voedselindustrie. Willem-Alexander en Maxima wa gen zich op de voormalige scheepswerf aan een spannende creatie van de winnares van de Au stralische kookshow MasterChef Australiaeen sorbet van geiten kaas met speculaaskruiden. Minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) knikt hun kant op. „Ie kunt zien dat ze het vertegen woordigen van het Nederlandse bedrijfsleven echt belangrijk vin den, dat dragen ze allebei uit." Een stevige afvaardiging van het kabinet reist met het staatshoofd en zijn vrouw mee: naast Kamp ook minister Koenders (Buiten landse Zaken) en staatssecretaris Ploumen, die zich buiten Neder land minister van Handel mag noemen. Symbolisch detail: Ploumen spreekt zo veel mensen dat haar toch al zwakke stem het heeft be geven. Kamp: „Dit is de 94ste han delsmissie in deze kabinetsperio de, maar natuurlijk is dat niet al tijd in het kielzog van het konings paar. Als we met hen reizen merk je dat werkelijk alle deuren open gaan. Dan kan echt alles." Deuren Dat hoor je nou altijd, als het over de koninklijke betrokkenheid bij zo'n handelsmissie gaat. Maar wat betekent dat nou in de praktijk? Hoe werkt dat 'deuren openen' door Willem-Alexander en Maxi ma? Dat legt Luc Kox graag uit, op de veerboot naar Cockatoo Island. In het bijzijn van de koning en ko ningin tekent hij daar namens zijn Amersfoortse werkgever Eli- quo met de Australische Downer Group. Het bedrijf van Kox levert de techniek om afvalwater om te zetten in energie, Downer zorgt Wist u van het bestaan van de Nationaal Coördinator Implementatie Duurzame Ont wikkelingsdoelen? Hij luistert naar de naam Hugo von Meijenfeldt en presen teert vandaag de eerste resultaten. Annemieke van Dongen Op veredelde planten kan in principe geen octrooi worden aangevraagd. Dat stelt de Europese Commissie. Het Octrooi bureau had in maart 2015 besloten dat op producten als broccoli of tomaten wel een octrooi kan worden aangevraagd. Syntrus Achmea zou willen snijden in het personeelsbestand. Mogelijk raken honder den mensen hun baan kwijt. Achmea was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Geboren 1955 in Amersfoort, woont in Bilthoven Getrouwd, drie kinderen O vrijdag 4 november 2016 De cijfers waren vlak, maar de nieuwe strategie van Air France- KLM viel in goe de aarde. m De producent van elektromag neten zag de winst stijgen dankzij kosten besparingen. De vitaminepro ducent zag een stijgende omzet en winst niet be loond worden door beleggers. -6,1% Het trustkantoor lijdt onder concurrentie op de Kaaiman eilanden. O o o Jeroen Schmale Sydney

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17