IS-leider roept op tot harde strijd om Mosul Ook ouderen herstellen sneller met eiwitshot Tommy Wieringa 17 Sinds het oprukken van IS is Al-Baghdadi slechts één keer op camera verschenen L odewijk Asscher zou ons teleurstellen, voorspelde hij toen hij de lokale poli tiek voor de landelijke verruilde. Het begon ermee dat hij de Sys teem Risico Indicatie (SyRI) in werking stelde, een datafuik die alle gegevens tussen burger en overheid analyseert en alarm slaat bij risicogevallen. Surveillance op griezelig fijn mazig niveau - en dat voor een man die ooit de datahonger van de overheid fel bekritiseerde en promoveerde op communicatie grondrechten. In zijn proefschrift uit 2002 be dankt Asscher Eben Moglen, de Amerikaanse hoogleraar en acti vist aan wiens gedachtegoed hij veel heeft ontleend. In een arti kel op De Correspondent waar schuwt Moglen voor de surveil- lancestaat die op onwaarschijnlij ke schaal burgergegevens verza melt en bewaart. Over Asscher zegt hij: „Lodewijk is een goed voorbeeld van een jong, machtig iemand die precies weet waar het over gaat en toch zwijgt. Er is een kans dat hij op een dag het land gaat leiden. De uitda ging is: wat moet er gebeuren zo dat Lodewijk er aandacht aan be steedt en bereid is om risico's te nemen?" Ook zijn professor is teleurge steld. De kans dat Asscher het land gaat leiden, is toegenomen nu hij lijsttrekker van zijn partij wil worden. Het is een wat goeiig ac tieprogramma, dat hij vorige week in de krant publiceerde. Op het eind heft hij zelfs nog even de knuist en roept verle gen: 'Tijd voor progressief pa triottisme!' Niettemin lijkt hij resoluut over een paar onderwerpen. Een einde aan de politieke invloed van Ankara en Riyad in Neder landse moskeeën. Vluchtelingen onmiddellijk de taal laten leren en laten deelnemen aan het maatschappelijk leven. Multina tionals onder hetzelfde belasting regime als ieder ander. Van deze opvattingen zal hij pas werk kunnen ma ken als hij de intellec tuele scherpte van zijn promotieonderzoek en de daadkracht van zijn Amsterdamse wethou dersjaren verenigt. Van geen van beide heeft hij in de afgelopen kabi netsperiode blijk gegeven. Opvallend zinnetje in zijn pro gramma: 'Alle kinderen worden voorbereid op het robottijdperk'. Robotisering is automatisering met handen en voeten. In sep tember becijferde consultancybu reau Deloitte dat automatisering en robotisering twee tot drie mil joen banen kan gaan kosten. Een kwart van de huidige lichting studenten wordt opgeleid voor Asscher wil zowel de werknemer beschermen als robotisering stimuleren arbeid met een hoog automatise ringsrisico. Asscher wil zowel de werkne mer beschermen als robotise ring stimuleren. Hij wil niet al leen meer werk, maar ook goed werk. 'Voldoende uren, voldoen de zekerheid'. Twee jaar eerder zei dezelfde mond over robots: 'Ze zijn goedkoop, snel, nooit ziek, werken 24 uur per dag, vra gen nooit om loonsverhogingen, worden niet vertegenwoordigd door vakbonden en staken niet. Voor een aanzienlijk deel van de arbeidsmarkt zijn zij daardoor in staat om werknemers te vervan gen.' De klassieke kwaal van de so ciaaldemocraat: twee zielen in één borst, de horrible tango van de idealist en de realpolitiker die voortdurend op eikaars tenen staan. Als ik met Asscher zou dan sen, zou ik de woorden van J.C. Bloem in zijn oor fluisteren: Te dere verandering is een verslech tering, lieve Lodewijk, zelfs een verbetering.' Al-Baghdadi leeft dus nog. Vol gens jihadismedeskundige Pieter Van Ostaeyen, verbonden aan de Katholieke Universiteit van Leu ven, is zijn bericht een signaal dat het slecht gaat met Islamitische Staat. „Al-Baghdadi moet aanvoelen dat het einde nadert", zegt hij over de terroristische leider die sinds 2024 opzettelijk de publici teit vermeed. Sind het oprukken van IS is hij slechts één keer op ca mera verschenen en gisteren pu bliceerde hij pas zijn derde audio boodschap. Zodoende is het hem gelukt onder de radar te blijven van Amerikaanse luchtaanvallen. Iedere blijk van leven kan hem im mers fataal worden. Dat hij nu van zich laat horen, zegt volgens Van Ostaeyen daar om veel. „Toen gisteren bekend werd dat er een nieuwe bood schap was van IS, wist ik zeker dat het van Al-Baghdadi was", aldus de jihadismedeskundige. „Hij treedt niet zomaar naar buiten. Hij moet voelen dat zijn organisa tie aan het afkalven is. Daarom wil hij zijn volgelingen een duide lijke boodschap meegeven: 'Zelfs als ons land verloren gaat, zelfs wanneer alle leiders ten val zijn gebracht, zelfs dan blijft Islamiti sche Staat bestaan'." In het audiofragment roept de kalief zijn strijders op om Mosul te beschermen tegen het Iraakse leger. Sinds 17 oktober wordt om de stad, een belangrijk bolwerk van IS, gestreden door de Irakezen en de strijders van de extremis tische groepering. De val van Mo sul kan daarom beslissend zijn in de strijd tegen IS, temeer omdat wordt vermoed dat Al-Baghdadi zich in de stad verschuilt. De stad is inmiddels omsingeld, het Iraak se leger lijkt aan de winnende hand te zijn. Of de val van Mosul ook zal be tekenen dat de terroristische lei der gepakt wordt, valt niet te zeg gen. „Maar we kunnen veronderstel len dat de Amerikanen hier boven op zitten", zegt Van Ostaeyen. Hij denkt dat de gevolgen voor IS groot zullen zijn als hun leider ten val komt. „Als hij gedood wordt, is Islami tische Staat een martelaar rijker", aldus de wetenschapper. Dit draagt volgens hem bij aan de slachtofferrol waar de terroristen zich graag achter verschuilen. Een belangrijk argument om nieuwe strijders te rekruteren is de discri minatie van soennitische mos lims, die volgens hen begonnen is met de Amerikaanse inval van Irak in 2003. „De dood van hun leider zal daarom enorme woede tegen het Westen oproepen", zegt Van Ostaeyen. Daarmee wordt de kans volgens hem groot dat sympathisanten in Europa zich aansluiten bij de orga nisatie. Afreizen naar het kalifaat is praktisch onmogelijk nu het geen grens meer heeft met Tur kije. Wel kan het gevaar voor terro ristische aanslagen in het Westen groter worden. „Al-Baghdadi roept in zijn bood schap op om verder te gaan met het plegen van aanslagen in het Westen. Wanneer hij gedood wordt, is de kans groot dat aanhan gers in West-Europa hier gehoor aan geven, uit woede voor zijn dood." Met vijf dagen op bed liggen na de griep of een operatie verliest het lichaam 1,5 kilo spiermassa. En dat is vooral voor ouderen ge vaarlijk, zegt Bart Groen, die van daag promoveert aan het Maas tricht UMC+. Door hen 's nachts sondevoeding te geven, herstel len ze sneller. „We hebben ontdekt dat het heel effectief is om hen 's nachts eiwitten toe te dienen via een sonde. Normaal leidt stilliggen op bed tot verlies van spiermas sa. Nu zagen we dat 40 gram ei wit, vergelijkbaar met drie grote glazen melk, ruim voldoende is om groei van spierweefsel te sti muleren. We zijn zelfs nog een stapje verdergegaan: we hebben plakkers op het been geplakt die kleine stroomstootjes afgeven. Een half uur 'training' bleek al heel effectief." „Klopt, maar zij weten niet pre cies hoeveel eiwitten ze moeten innemen om het maximale ef fect te bereiken. Door ons onder zoek weten we nu dat maar it procent van de geconsumeerde eiwitten uiteindelijk wordt om gezet in spierweefsel. Veel spor ters eten ongeveer 1,2 gram eiwit ten per kilo lichaamsgewicht. Wij denken dat dit meer moet zijn. Bij ouderen zou het tussen de 1,4 en 1,6 gram per kilo moe ten zijn, misschien zelfs meer." „Hoe ouder je wordt, des te moeilijker het is om het spierver lies weer te herstellen. Op hoge leeftijd lukt dat bijna nooit meer. Door spierverlies zijn ouderen minder mobiel en lo pen ze meer kans om te vallen." „Zo veel mogelijk blijven bewe gen, ook in verpleeghuizen. Laat bewoners helpen bij de was, laat hen nog een trap lopen, ofwel: blijf uit die stoel. En drink voor het slapen gaan een glas melk. Ook op die manier kun je extra eiwitten binnenkrijgen die tij dens de slaap gebruikt worden om spiermassa te behouden." vrijdag 4 november 2016 Horrible tanao Na een lange radiostilte trad Abu Bakr Al-Baghdadi, de leider van Islamitische Staat, gisteren weer in de publiciteit. IS-bol- werk Mosul staat onder druk en dus riep hij zijn volgers via een audioboodschap op nog harder te strijden tegen het Iraakse le ger en de westerse internationa le coalitie. Kari van der Ploeg Leuven Een beproefde methode om sporters te helpen herstellen na inspanning, blijkt ook effec tief bij ouderen. Hanneke van Houwelingen Maastricht Hoe krijgt u ouderen fit het zie kenhuis uit? De eiwitten worden toege- dient via een sonde. FOTO MATTHIJS TORENBEEK Maar sporters weten dit toch allang? Die zweren bij de ei- witshakes. Waarom is spierverlies vooral bij ouderen gevaarlijk? We kunnen moeilijk alle oude ren 's nachts sondevoeding ge ven. Wat kun je thuis doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16