\\\m i \t u I m ■M 3E.I 14 NI Fortuyn gaf hoop aan mensen die de hoop al hadden opgegeven en niet meer stemden krföli 1 ui. i ui ii rill Als straks alle vensters van de canon van de Nederlandse geschiedenis ein delijk te zien zijn in het Arnhemse Openluchtmuseum, is er één man in geen velden of wegen te bekennen: Pim Fortuyn. En dat is verbazingwek kend, meent Clemens van Herwaar den, oud-journalist en tegenwoordig leraar geschiedenis aan het Erasmi aans Gymnasium in Rotterdam, For- tuyns thuisstad. „De eerste politieke moord in Ne derland sinds de lynchpartij op de ge broeders De Witt blijft volkomen on vermeld. Onbegrijpelijk." „Historici vinden zo'n Grote Mannen geschiedenis lastig, zij kijken liever naar structuren. In hun ogen is niet Fortuyn maar PvdA-ideoloog Paul Scheffer de grote schrijver over het multiculturele drama, vanwege een ar tikel in 2000 in NRC, een jaar voordat Fortuyn zijn saluut gaf om de politiek in te gaan. Maar na Scheffer hebben niet opeens alle partijen hun program ma's aangepast, na Fortuyn wel." „Je merkt nog altijd dat Fortuyn bij historici verlegenheid oproept. Juist Fortuyns generatiegenoten, die ver antwoordelijk zijn voor die geschiede niscanon, vinden het vaak moeilijk om over zijn autobiografische ken merken heen te stappen. Ze kenden Fortuyn vaak persoonlijk en vonden hem een rare vogel. Als je dan moet zeggen dat deze man bijzonder was, dan is dat kennelijk een probleem." „Nu wordt hij onder het mom van 'over de doden niets dan goeds' als 'Sint Pim' al te makkelijk op één hoop gegooid met 'Sint André' (Hazes, red.) en 'Sint Theo' (Van Gogh, red.). Maar de rouw om Fortuyn was van een an dere orde. Veel mensen die rouwbrie ven schreven waren vol van zijn pres taties: met Leefbaar Rotterdam had hij het Kremlin aan de Maas verplet terd, het PvdA-bolwerk bij uitstek. Hij sloopte Paars en zou premier zijn geworden. Na zijn dood stapten men sen uit het hele land op de trein naar Rotterdam, als een soort bedevaart. Dat was bij Van Gogh niet het geval." „Charisma is iets anders dan uitstra ling, het is iets wat je wordt toege dicht. Opeens was er een professor van het volk die zei wat veel mensen dachten. Fortuyn gaf hoop aan men sen die de hoop al hadden opgegeven en niet meer stemden. Daar kreeg hij liefde voor terug en verschillende mensen schreven hem bijzondere ei genschappen toe. Dat lees je in brie ven die ik heb gevonden van mensen die hem bijvoorbeeld schreven na een interview met Ivo Niehe. Hij zei din gen die je daarvoor niet mocht zeg gen. Terwijl veel zaken die hij aan kaartte, nu standaard zijn geworden. Wat Hugo Borst nu over de zorg zegt, en waar hij heel veel bijval voor krijgt, dat zei Fortuyn toen al. Alleen werd Fortuyn destijds kaltgestellt door het establishment, wat de liefde bij zijn aanhang overigens alleen maar groter maakte." „De buitenstaander die kritiek heeft op de gevestigde orde is van blijvende aard. Rita Verdonk haalde veel voor keursstemmen, Geert Wilders is een blijvertje. Maar Fortuyn is de man die een cesuur, een scheidslijn aanbracht in de vaderlandse geschiedenis. Er is onderzoek gedaan onder de stem mers op Wilders, door Chris Aal- berts. Die mensen vinden Wilders een interessante man, maar hij kan volgens hen niet tippen aan Fortuyn. Die werd meer als een messias ge zien. Daar komt natuurlijk bij dat For tuyn door de moord niet veel fouten heeft kunnen maken." „Die zijn er zeker. Trumps kritiek is ook gewoon inhoudelijk, al hebben de media daar amper aandacht voor. Hij bepleit protectionisme, uit kritiek op het neoliberalisme en geeft daar mee de Republikeinse partij op haar donder. Hij keert zich tegen de bedil zucht van Washington, wat je enigs zins zou kunnen vergelijken met het anti-Haagse sentiment dat hier ook heerst. Hij profileert zich als de on grijpbare buitenstaander. Dat was met Pim ook zo. Die legde doodleuk uit wat de smaak van sperma was en dat hij seks had met Marokkanen. Het kon zijn kiezers niks schelen. Pim was hun virtuele vriend." Aboutaleb kiest voor Asscher. Of toch niet? COC blij met bezoek koning België claimt wrakken op zee vrijdag 4 november 2016 ÜT m K Clemens van Herwaarden promoveert op het leiderschap van Fortuyn: „Hij werd gezien als een messias." fotomarcodeswart PIM FOR heeft Nederland veranderd Jaren na zijn dood krijgt Pim For tuyn nog altijd niet het krediet dat hij verdient, vindt onderzoeker Cle mens van Herwaarden, die een proefschrift aan de politicus wijdde. Laurens Kok Rotterdam Hoe kan dat? Is dat de enige verklaring? U stelt dat Pim Fortuyn de erken ning verdient dat hij al bij leven een charismatisch leider was. Wat maakt dat Fortuyn volgens u zoveel charisma had? —Clemens van Herwaarden Ziet u bij de huidige generatie lei ders een nieuwe Pim? Ziet u overeenkomsten met Donald Trump? ROTTERDAM Ahmed Aboutaleb blijft een prominente rol spelen in de lijsttrekkersverkiezing van de PvdA. Gisteren sprak hij min of meer een steunbetui ging uit aan Lodewijk As scher. Tijdens een werkbe zoek van de vicepremier aan Rotterdam zei Abouta leb dat hét thema van de ko mende verkiezingen de Ne derlandse identiteit zal zijn. En dat is een thema waar Asscher als minister van In tegratie 'op tamboereert', stelt Aboutaleb vast. 'Een chique steunbetuiging', al dus het team-Asscher. 'De burgemeester kiest niet', zei Aboutaleb's zegsman. AMSTERDAM Koning Willem-Alexander bezoekt op 22 november in Amsterdam het jarige COC. De belangenvereniging voor lesbiennes, homo's, bi- seksuelen en transgenders (Ihbt's) is erg blij met zijn komst. Voorzitter Tanja Ine ke (foto) noemt het koninklij ke bezoek een 'bijzondere steun in de rug voor Ihbt's in Nederland en de wereld op de weg naar acceptatie en gelijke rechten'. Aanlei ding is het zeventigjarige be staan van COC Nederland, dat daarmee naar eigen zeggen de oudste nog be staande Ihbt-organisatie ter wereld is. BRUSSEL België heeft vijf nieuwe scheepswrakken die in de Noordzee liggen tot cultu reel erfgoed verklaard. On der meer het in 1735 gezon ken Nederlandse handels schip 't Vliegend Hart komt die eer toe, evenals een zeil schip dat zes jaar later van uit Nederland vertrok en op een zandbank voor de Bel gische kust strandde. Ook een Brits vrachtschip dat sinds 1906 op de Noordzee bodem ligt en een Duitse duikboot die in 1914 tot zin ken werd gebracht zijn voortaan erfgoed, aldus staatssecretaris Philippe De Backer (Noordzee).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14