MIDDLETOWN KIEST Philadelphia laatste halte voor Clinton 12 NI Presentator Doug Zook (55) praat in zijn radioprogramma liever over de prijs van mais en varkens dan over politiek. Het wij-tegen-zij in de verkiezingscampagne is hij 'hartstikke beu'. Waar zijn de fatsoenlijke debatten gebleven? Dit land is al sinds de oprichting in 1776 goed in het verbergen van feiten, dus ik garandeer je dat er nu ook iets is wat we niet weten Hillary Clinton sluit haar verkie zingscampagne maandag af in Philadelphia, de belangrijkste stad inde staat Pennsylvania. De Democratische presidents kandidate wordt bij haar slotbe- toog vergezeld door haar man Bill, hun dochter Chelsea, de zit tende president Barack Obama en First Lady Michelle Obama. Pennsylvania is goed voor twin tig kiesmannen. Clinton heeft voor deze 'swing state' gekozen omdat haar voorsprong in de peilingen is geslonken. In veel staten staat al vast wie de meeste stemmen krijgt. Zo stemmen staten als Californië, Oregon en Maryland steevast voor de Democraten, en zijn Re publikeinse bastions als Alaba ma, Montana en Tennessee al binnen voor Clintons rivaal Do nald Trump. Anders is het in de swing sta tes, in het Nederlands ook wel kantelstaten genoemd. Daar is het veel moeilijker te voorspel len wie er zal winnen. Zeker in de eindfase van de campagne richt de aandacht van de kandi daten zich op deze staten. Wel ke staat een swing state is of zal worden, ligt niet vast. De be langrijkste swing states bij deze presidentsverkiezingen zijn in elk geval Florida, Ohio, North Carolina en Pennsylvania. VOORSPELLING Nervositeit op de beurs neemt toe vanwege T rump Ik leg niet graag druk op, maar het lot van de republiek rust op jullie schouders alkradio is wat het zegt te zijn: praatra dio. De presentatoren praten, op de radio, eindeloos lang. In het geval van Doug Zook (55) gaat het over maïsprijzen, de visie van de sheriff, het jaarlijkse ondernemersontbijt van de Kamer van Koophandel - 'een gewéldig evenement' - en over zijn eigen gezin weidt hij ook gerust even uit. Zook is de presentator van de ochtendshow van WHBU. Elke ochtend klinkt hij na een 'Gooood morning!' twee uur door de ether in Muncie en omgeving. Soms zet hij de telefoonlijn open en mogen bel lers antwoord geven op een vraag. 'Wie wordt de nieuwe president?' doet het altijd goed. Als Zook zijn kunstje heeft ge daan, komen de grote jongens, 's Mid dags zijn op WHBU de activistische conservatieve radiomakers Rush Lim- baugh en Sean Hannity urenlang aan het woord. Dan is de toon een stuk minder gemoedelijk. Als Hannity is uitgetierd over de 'valse' beschul digingen van vrouwen die zeg gen betast te zijn door Trump, overpeinst Rush Lim- baugh criminaliteitsbestrij ding. Daar praat Hillary Clin ton niet over, klinkt het op een oktoberdag uit de luidspre kers, want 'haar kiezers zijn de daders'. Even later: „Laten we eens naar die video van Obama kijken. Obama met een erectie die door een campag nevliegtuig paradeert terwijl alle vrouwen proberen dichterbij te ko men." Het is onmogelijk in het korre lige, acht jaar oude filmpje dat hij be schrijft zoiets te zien, maar mede dankzij Limbaugh gaat het viral op het anti-Obama-internet. Doug Zook, het lokale broertje van Lim baugh, hoort van zulke gepeperde shows te genieten. „Dit wordt alleen in Nederland afgedrukt toch? Ik ben geen fan van Rush. Ik word moe van zijn geschreeuw. Maar in Indiana heb ik dat niet gezegd." Hier klinken Limbaugh en Hanni ty volop in trucks en trekkercabines. Progressieven, zegt Zook, die luiste ren naar muziek, maar de boeren in het midwesten hebben veelal een conservatieve inslag. „Zij zijn onze luisteraars in de middag. Ze zijn aan het oogsten en hebben de radio aan om bij te houden hoeveel de maïs op brengt, of de varkens nog wat waard zijn. En om Sean en Rush, daarom zenden we hen uit. Dat is wat de boe ren hier willen." Niet omdat ze met hulp van goed- geïnformeerde presentatoren een weloverwogen keuze tussen twee kandidaten verwachten te kunnen maken, denkt Zook. Die ligt voor zul ke luisteraars meestal al lang vast. Limbaugh en Hannity bevestigen hen vooral steeds in hun gelijk, wak keren woede aan en vergroten zo de kloof met het progressievere deel vrijdag 4 november 2016 linto SWING STATE Deze aap in China gaat ervan uit dat Donald Trump de Amerikaanse verkiezingen wint. Tijdens een voorspel-spelletje vliegt hij de kartonnen Republiekein om de hals. foto reuters ECONOMIE De nervositeit op de internationa le beurzen en de financiële mark ten groeit met de dag. Beleggers zijn onzeker over de uitslag van de presidentsverkiezingen van komende dinsdag. De Democrati sche kandidaat Hillary Clinton leek op weg naar een overtuigen de overwinning maar de afgelo pen dagen is de Republikein Do nald Trump begonnen aan een in haalrace. Dat leidt vooral op Wall Street tot een nerveuze stem ming. De opmars van Trump is mede het gevolg van een nieuw onderzoek door de FBI naar e-mails van Clinton. De Federale recherche hoopt zo te achterha len of ze geheime overheidsinfor matie heeft verstuurde vanaf een privé-account. Na de aankondi ging kelderden de koersen. Be leggers houden niet van onzeker heid. Als Nederlanders zouden mogen stemmen, zou 73 pro cent Hillary Clinton kiezen, al dus het bureau Ipsos. Barack Obama tegen kiezers in swing state North Carolina Correspondent Karlijn van Houwelingen is in Muncie, Indiana. Ook wel Middletown ge noemd - de stad geldt als nationale thermometer. Wat leeft in Middletown, leeft tij dens de verkiezingen. Hier wordt altijd de uiteindelijke winnaar gekozen. VANDAAG Radiopresentator Doug Zook 'Zijn zij de besten uit 300 miljoen Amerikanen?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12