Versleten pinguïns kosten 10.000 euro Dichters laten fantasie los op kerkje Sint Anna ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Liederen over slachtpartijen in De Klinge, Kuitaart en Koewacht Gruwelijk waren ze, de moorden in De Klinge, Kuitaart en Koewacht, een eeuw geleden. Morgen zingt Piet Scheerders erover in Emmadorp. In het archief is vrijwel niets te vinden. Alsof iemand het heeft laten verdwijnen e Klinge, 1911. Henriëtte Verflieren verbreekt haar relatie met de man die in het Belgische grens dorp bekend staat als De Koefer. Daar is de man, klompenkapper van beroep, niet van gediend. Hij dreigt haar 'de kop af te kappen'. Als Henriëtte en haar twee zussen per kar naar Kieldrecht gaan, springt De Koefer uit het bos. Met het vlijmscherpe mes dat hij nor maal gebruikt om klompen te kap pen, hakt hij het hoofd van zijn voormalige vriendin af. De Koefer wordt opgepakt, ontsnapt in 1914 tijdens de chaos van de ontluiken de Eerste Wereldoorlog uit zijn Belgische cel en begint een klom- penkapperij in Haarlem. Het is een van de moorden die morgen en vrijdag 25 november centraal staan tijdens de Moord- avond in café Het Verdronken Land in Emmadorp. Streekliederen over moorden in Oost-(Zeeuws-)Vlaanderen wor den gezongen. Ook over de moord in De Klinge is ooit een lied ge schreven. De slachtpartij ligt nog gevoelig bij betrokken families, weet initiatiefnemer Piet Scheer ders uit Hulst. „Vijf jaar geleden zongen we dat lied in De Klinge. In de pauze was het hommeles, mensen liepen weg." Nadat Boerderij 'Moordhof'. Scheer ders de liedtekst in een rubriek in BN DeStem plaatste, kreeg hij zelfs doodsbedreigingen. „Maar ik wil geen oude wonden openrij ten. Die moorden horen bij onze volkscultuur." Op de Moordavond worden ook originele foto's en krantenartikelen getoond. Bijvoorbeeld van de driedubbe le moord op een boerderij in Kuit aart in 1903. Die boerderij heette Meerhof, maar werd in de volks mond al gauw 'Moordhof. De ver moedelijke dader Salomon (Sam) rumti, J v,„ va.. Koole sloeg zijn ouders dood met een ploegkou ter. Scheerders: „Daarna was zijn vrouw aan de beurt. Ze liep rond jes rond de keukentafel, haar man achter haar aan met een mes. Het bloed zat overal." Vermoedelijk hadden enkele notabelen een dik ke vinger in de pap, want berecht werd Koole nooit. „Na zijn derde voorarrest kwam hij vrij. In het ar chief van Kloosterzande is er vrij wel niets over te vinden. Alsof ie mand het heeft laten verdwij nen..." Over twee moorden in Koe wacht is genoeg te vinden. Met na- BEK «OOBB TE iOiriiir.,o,TIiISI| E. M A T H O IV. me over heel meester Jan Baptist de Loeuil, die echtgenote Felicita van Peteghem had uitgehongerd en had opgehan gen aan de balken van de zolder. Daar mishandelde De Loeuil haar. De Koewachtse heelmeester was de laatste persoon die in Middel burg ter dood veroordeeld werd, in 1849. Wanneer Felicita stierf? 4 november 1848. Inderdaad, mor gen op de kop af 168 jaar geleden... kerk van Sint Anna ter Muiden worden gedichten zondag niet voorgedragen maar beleefd. Zeven dichters halen alles uit de kast voor het Open Dichthuis rond het thema Wat een Verbeelding. „Het is een performance", zegt dichter Frederik Lucien de Laere. De Laere, dichter uit Brugge, maakt samen met Ann Slabbinck en Albrecht Doemlicht deel uit van dichtersgenootschap Het Ve nijnig Gebroed. De Vlaamse dich ters staan op festivals, beurzen en hebben al vaker in het kerkje van Sint Anna gedicht. „We voelen ons aangetrokken tot deze plek. Er hangt een bepaalde sfeer", zegt De Laere. Het Venijnig Gebroed heeft speciaal voor het Open Dichthuis teksten geschreven bin nen het thema. Ook worden er beelden op de muren geprojec teerd. Tijdens de dichtmiddag, die om 15.00 uur begint, rouleren de poëten. Naast Het Venijnig Ge broed dichten ook Emma Burns, Ineke van Geest, Tijs van Bragt en Daan Anthuenis. Het Vlaamse Is- bin trio zorgt voor muziek en Jan Peter Kakebeeke geeft artistieke leiding aan het poëzieproject. En tree bedraagt tien euro. Het opknappen van de 'rode pin guïns' in Breskens kost maximaal 10.000 euro. Dat laten B en W van Sluis weten aan raadslid Francois Babijn (Lijst Babijn). Babijn constateerde onlangs dat het kunstwerk van William Sweetlove aan de Breskense ha ven aan een opknapbeurt toe is. Het raadslid vroeg zich af of 'er nog garantie op zit, of ons weer een dure restauratie te wachten staat'. Bij de realisatie van het kunstwerk, zes jaar geleden, is een speciale coating gebruikt, la ten B en W weten. Die is ge schikt voor maritieme omstandig heden. Inmiddels is die laag toch versleten. Na overleg met kunste naar Sweetlove is besloten de pin guïns te voorzien van een nieu we coating. Van garantie is geen sprake, dus de - maximaal - 10.000 euro die de opknapbeurt kost, moet Sluis zelf betalen. Ba bijn liet overigens bij voorbaat al weten een nieuwe investering in het kunstwerk 'onverantwoord en afkeurenswaardig' te vinden. donderdag 3 november 2016 'Moorden horen bij cultuur' Bob Maes D Ijzingwekkende moord te Koewacht De wrede moord van alle de moorden Waar 't menschelijk harte van openscheurt Waar wij nog vroeger nimmer van hoorden Is onlangs op de Koewacht gebeurd Een gansch gezin in 't ongeluk Door dat afgrijslijk schelmstuk Neen zulke wrede laffe moord (herh.) Is nooit gezien, werd nooit gehoord Daar woonde een vrouw met acht negen kleine In een herberg langsheen de kalsij Op zek'ren nacht kwam zij te verdwijnen En iedereen die vraagt waar is zij Dat duurde reeds al dagen lang En haren man die was zeer bang En al haar kindren in de pijn (herh.) Die schrijden waar mag moeder zijn Daar waaren reeds zes weken verloopen Toen een landman op zekeren dag Midden in 't veld 't geheim kwam ontknopen En daar in eenen waterput zag Het bovendrijven eener zak Hij wist nog niet wat er in stak Maar riep toch zijn gebuurs terstond (herh. Die dachten 't is nen dooden hond En om de stank daarvan te vermijden Groeven zij daar nen put in het land Om dezen hond daar in te gaan smijten Trokken zijn saam den zak op den kant Zij doen hem open zie daar rolt Eenen klomp vleesch die bloed verstolt Een vrouwenlichaam groote God (herh.) Geheel doorsneden en kapot Pegam 11/3/06 °e vermoedelijke dader Salomon (Sam) Koole. Het ver moorde echtpaar Koole. W te Wirldellu Liedtekst over de moord op Felicita van Peteghem in Koewacht in 1848. •wn <|..f|mar. »r ,u J' ha "orden nmarinU, hf oflder Toornt*.,nd, Piet Scheerders Er zijn nog enkele kaarten (5 euro) voor morgen, tickets voor 25 november via 0114-635633. Aanvang 19.30 uur. SINT ANNA TER MUIDEN In de Marlijn de Koning Breskens De pinguïns staan er sinds zes jaar. foto ronald den dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 98