'Privéfeestje' minister wekt wrevel NIEUWS 7 'Verbod schendt recht van kind op stabiel gezinsleven en toekomst' Stop met adopteren uit het buitenland, stelt adviesorgaan RSJ. Kinderen zouden beter af zijn in hun thuisland. Volgens adoptieouders is hulp ter plekke niet altijd mogelijk. deren in de hand. De opvatting van de RSJ raakt voorzitter Cees van Dijlen van de belangenvereniging voor adoptie ouders uit China diep. Ook hij kent misstanden en verhalen over dossiers die niet kloppen. Maar dat zijn volgens hem incidenten. „In 95 procent van de gevallen gaat het goed. Het is allang niet meer zo dat wensouders zomaar een kindje kunnen uitzoeken", zegt hij. Zeker uit China komen vrijwel alleen maar kinderen met ernstige aandoeningen. „Met een verbod schend je de rechten van elk kind op een stabiel gezinsle ven en toekomst." Een verbod zal misstanden niet voorkomen, denkt Van Dijlen. „Mensen zoeken dan juist naar il legale wegen. Het zou veel beter zijn om financiële vergoedingen te schrappen bij adoptie." Geen enkele kans Jeugdbescherming ter plaatse, zo als de RSJ liever ziet, is volgens be trokkenen niet altijd mogelijk. „Wie gaat daar de cultuur verande ren?", vraagt Gera ter Meulen van het Kenniscentrum voor Adoptie en Pleegzorg zich af. „Wij hebben budgetten voor ontwikkelings hulp steeds meer teruggedraaid." Ook Hans Walenkamp ziet hulp in het thuisland niet snel van de grond komen. „In veel landen zijn die mogelijkheden er niet. In Chi na hebben kinderen met een han dicap bot gezegd geen enkele kans. Die gaan gewoon dood." Hij is boos. Er lopen zó veel kin deren rond die een goed gezin kunnen gebruiken, zegt hij. Je doet ook adoptieouders in Neder land enorm tekort, vindt Walen kamp, ook al benadrukt de RSJ dat adoptieouders niks is kwalijk te nemen. „Als je ziet met wat voor enor me toewijding zij de zorg voor zo'n kindje op zich nemen. Ik geef het je te doen." advies van de Raad voor Straf rechttoepassing en Jeugdbescher ming (RSJ), 'al zijn mijn kinderen al in de veertig'. Natuurlijk zitten er rafelrandjes aan het adopteren van buitenlandse kinderen, erkent hij. „Er zijn mensen die eraan ver dienen en dan moet je uitkijken. Maar om het dan maar meteen af te schaffen, dat gaat echt te ver." Ter plaatse helpen Door het advies van de RSJ staat de discussie over adopteren weer volop in de schijnwerpers. In het rapport pleit de RSJ te stoppen met adoptie. „Uiteindelijk help je meer kinderen door hen ter plaat se te ondersteunen met goede jeugdbescherming dan door enke le kinderen hier naartoe te halen", stelt kinderrechter en RSJ-lid Jo- lande Calkoen. „We zouden, als wij hier in Nederland nog kinde ren aangeboden krijgen, ter plaat se met organisaties als Terre des Hommes en Unicef kunnen mee denken of er geen pleeggezinnen in het land van herkomst zijn. Nu gebeurt dat te weinig." Afgelopen jaar kwamen er 304 adoptiekinderen naar Nederland. Dat is een kwart van het aantal dat in 2005 naar ons land kwam. De meeste kinderen (100) komen uit China en over dat land zijn ook de meeste zorgen. Zo is het zeer lastig om betrouwbare aan vullende informatie te krijgen over zogenoemde special need-kin deren, die vaak ernstige aandoe ningen hebben. Ook werkt adop tie het stigmatiseren van deze kin- Hans Walenkamp snapt er niets van. Adoptie van kinde ren uit het buiten land verbieden? „Het is toch goed geregeld nu? Er lopen zoveel kinderen rond die een goed gezin kunnen gebruiken. Voor hen gooi je nu de deur dicht." Walenkamp is zelf adoptieou der en schrijft onder het pseudo niem 'Rekel' kritische columns over adoptie voor Wereldkinde ren, een Nederlandse organisatie die zich inzet voor buitenlandse kinderen zonder thuis. Hij voelt zich danig aangesproken door het Het privé-partijtje krijgt voor de VVD-minister alsnog een zure na smaak. Van der Steur hield op 23 april voor een stoet vrienden en bekenden een huisconcert om donateurs te werven voor het na tionaal muziekinstrumenten fonds. Dat doet hij al sinds 2003, maar nu wist hij als locatie de am- bassadeurswoning in Parijs te re gelen. Hoewel dit pand bijvoor beeld ook werd afgehuurd voor de film lntouchables, hoefde de minis ter geen huur te betalen. De finale van de drie uur durende sessie was de bekendmaking van Van der Steur dat hij zich had verloofd. Het CDA en de SP is het 'privé feestje' in het verkeerde keelgat ge schoten. „Ik wil weieens weten of dit voor iedere Nederlander die iets te vieren heeft te regelen is", schampert SP'er Michiel van Nis pen. „Anders gebruikt de minister zijn functie om zoiets gedaan te krijgen." De SP'er heeft Kamervra gen gesteld aan minister Koenders van Buitenlandse Zaken. Voor zover bekend heeft Van der Steur geen enkele regel over treden. De ambassade zou alleen bij officiële bijeenkomsten de reke ning voor bijvoorbeeld de catering betalen. In andere gevallen wordt de woning kosteloos ter beschik king gesteld en zijn verdere kos ten voor degene die de bijeen komst houdt. Van Nispen wil toch nader weten wat de regels voor be windslieden precies zijn. Van der Steur spaarde gisteren alvast geen moeite om de geest te rug in de fles te krijgen. Hij maak te zelfs het bonnetje openbaar waaruit zou moeten blijken dat hij wel netjes de 1.098 euro voor de hapjes en de drankjes ('vin blanc, rouge et bière') heeft betaald. Net als de kosten voor de over nachting van drie musici. De kwestie mag dan niet ern stig zijn, vooral omdat het Van der Steur betreft wringt het, erken nen Kamerleden. De minister is ronduit flamboyant. Soms is dat leuk, zoals onlangs toen hij zich zelf op de hak nam in een filmpje over identiteitsfraude. Vaker wekt het ergernis, zoals toen hij een 'paar kistjes' wijn mee naar huis nam in het regeringsvliegtuig na een dienstreis. Ook dat was mis schien niet strikt tegen regels, maar het levert wel wrevel op. Ze ker omdat Mark Rutte een 'Dreesi- aanse soberheid' beloofde van z'n ministersploeg. Een doctrine die de in een kasteel wonende Van der Steur misschien wat knelt. donderdag 3 november 2016 Advies over adoptie leidt tot onbegrip bij ouders Adoptiekinderen uit Haïti worden opgevangen na aankomst op vliegbasis Eindhoven, in 2010. foto ed oudenaarden/anp Raymond Boere Mark van Assen Rotterdam Afgelopen jaar kwamen er 304 adoptiekinderen naar Ne derland. Dat is een kwart van het aantal dat in 2005 naar ons land kwam. De meeste kinderen (100) komen uit China. Minister Ard van der Steur heeft opnieuw de ergernis van de Tweede Kamer gewekt. Ditmaal omdat hij in de woning van onze ambassadeur in Parijs een huis kamerconcert hield zonder daar voor huur te betalen. Tobias den Hartog Den Haag Minister Ard van der Steur is ronduit flamboyant, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8