Belastinq moraa KLM naar rechter om hardere acties cabinepersoneel 18 EC PSYCHOLOGELD Toen ik net voor mezelf werkte, vond ik het stoer om erover te klagen dat ik zoveel belasting betaalde. Zo liet ik merken dat ik goed verdiende en dus succes vol was. Tien jaar later hou ik mijn kaken stijf op elkaar als ik geld naar de fiscus over maak. Belasting betalen is voor sukkels. Gro te bedrijven stallen hun poet op de Baha ma's, presidentskandidaat Trump schept op over hoe handig hij de belastingregels ont wijkt en zelfs ons staatshoofd zou een gehei me belastingdeal hebben. Ik ben wel eens bang dat een of andere malloot op het idee komt om een referen dum te initiëren over de vraag: Wilt u belas ting betalen1 ]a/nee. Als het nee-kamp wint, zou dat een ramp zijn. Stel je eens voor: de straatverlichting gaat uit, gaten in de wegen worden niet gerepareerd. En de overheid stopt met bestaan, want zonder salaris gaat geen ambtenaar nog werken. Voor zo'n referen dum werkelijkheid wordt - hou je nog even in, Jan Roos - moeten we onze be- lastingmoraal opkrik- Wiltu ken. Daarbij kunnen we leren van het bui- bGldStïnCJ tenland. De belas- u Siai f tingdienst in Noor- wegen boekte specta- ia/nPP culaire resultaten J met een promofol der over hoe nuttig belasting betalen is, voorzien van kiekjes van brandweerauto's, een schattig kindje bij de dokter en een brug door het mooie Noorse landschap. De fiscus stuurde dit reclame blaadje naar belastingbetalers waarvan hij vermoedde dat ze meer bijklusten in het bui tenland dan ze opgaven. Het werkte! De folder leidde tot een ver dubbeling van het buitenlandse inkomen dat de Noren prijsgaven aan de fiscus. Kantte kening: de brochure ging niet naar zwart- klussers die hun buitenlandavonturen hele maal verborgen hielden. Volgens onderzoe kers werkt bij die hardcore belastingontdui kers het verhogen van de pakkans veel beter. Polen blijken ook gevoelig voor vriendelij ke woorden. De fiscus stuurde daar twee ver schillende brieven naar telaatbetalers. Som mige van hen kregen een formele strenge brief, anderen eentje die milder van toon was. Wat bleek? Beide brieven schudden evenveel mensen wakker. Maar bij de milde re brief betaalden ze een groter deel van hun belastingschuld terug. Uit beide experimenten blijkt ook dat er een groep bestaat die ongevoelig is voor lieve woorden of een beroep op hun verantwoor delijkheid. De Trumps en Oranjes van deze wereld. Laat ik Jan Roos het voordeel van de twijfel geven. Lieve Jan, nog even over het re ferendum: de Californiërs blokkeerden een paar jaar geleden op die manier een belas tingverhoging, waarna de staat in een finan ciële afgrond belandde. Niet mee spotten dus! Alsjeblieft. Unibail- Rodamco Post NL Arcadis Heijmans Dat maakte de luchtvaartmaat schappij gisteren bekend. Vol gens KLM hebben de bonden zich er in de cao toe verplicht al tijd eerst het gesprek aan te gaan, voordat zij tot acties overgaan. Die afspraak moeten de bonden nakomen, vindt het bedrijf, dat daarom een kort geding aan spant. „Wij proberen al sinds oktober 2015 met de bonden in gesprek te komen", zei personeelsdirecteur Aart Slagt. „Maar dat lukt steeds niet. En nu voeren ze actie over de ruggen van onze passagiers." Zolang de bonden zich beperk ten tot stiptheidsacties en korte werkonderbrekingen, was vol gens Slagt de schade nog wel te overzien. Maar met de hardere ac ties die vanaf vandaag op stapel staan, met werkonderbrekingen van een halfuur en langer, is voor KLM de maat vol. Slagt benadrukt dat de gang naar de rechter geen onderdeel van het onderhandelingsspel is. „Het gaat om de toekomst van het bedrijf en de werkgelegen heid. KLM móet veranderen. We lopen op te veel gebieden achter op onze concurrenten." Hij be strijdt dat KLM alleen maar uit is op versobering. „Wij zijn ook be reid te praten over zaken als een betere winstdeling, baangaran ties en scholingsmogelijkheden." Ook de pensioendiscussie kan wat Slagt betreft aan de cao-tafel worden besproken. De bonden willen dat KLM bijstort in het pensioenfonds om de dekkings graad te verbeteren. Het bedrijf besteedt de tientallen miljoenen euro's die daarmee gemoeid zou den zijn liever aan andere zaken. O m Het vastgoedbe drijf vormde de uitzondering op de regel: de eni ge met winst in de AEX. IK Tegenvallende kwartaalresulta ten speelden het postbedrijf dui delijk parten. •K Het ingenieurs bureau kan mo menteel geen goed doen in de ogen van de be leggers. ■m De bouwer blijft worstelen met een aantal grote opdrachtgevers. O donderdag 3 november 2016 AMSTELVEEN KLM stapt naar de rechter om af te dwingen dat de vakbonden van het cabi nepersoneel plaatsnemen aan de onderhandelingstafel, in plaats van actie te voeren. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons economisch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84