Ovonde maakt Oude Rijksweg veiliger BEVELANDEN EN THOLEN 7 Damesleesgezelschap verslindt al 95 jaar boeken en tijdschriften Het Damesleesgezelschap op de Bevelanden bestaat 95 jaar. En daar kom je als man al net zo lang écht niet tussen. Wat is er wél veranderd in al die jaren? Er is niemand die je verplicht om de boeken uit te lezen Het was vroeger best wel elitair", zegt voorzitter Marjolijn Rijpkema van het jubilerende Dames leesgezelschap. „En dat is het nu nog wel een klein beetje. Maar dat komt meer omdat we ook buiten landse boeken lezen. Engels, Duits en Frans. Dus je moet wel je talen beheersen. En natuurlijk is belangstelling voor literatuur on ontbeerlijk. Dan kom je al snel uit bij wat hoger opgeleide vrouwen." Dat mag dus duidelijk zijn: het gaat hier om een leesclub voor vrouwen. Maar dat vermoeden rijst natuurlijk al snel bij de naam Damesleesgezelschap. Als man kom je er dus niet tussen. Maar in het verleden kwam ook niet elke vrouw er zomaar bij. „Toen had den we nog een ballotage", aldus Rijpkema. „Ik weet bijvoorbeeld dat er ooit een gescheiden vrouw bij zat en dat toen de nieuwe vrouw van haar ex bij de club wou. Dat is toen niet doorgegaan." Het Damesleesgezelschap is in 1921 ontstaan in Goes. En het prin cipe van toen is nog precies het zelfde. „Want het systeem werkt gewoon goed. Wat wel veranderd is, is het aantal leden. Dat was al tijd 25 en dat draaien we nu terug naar zestien. Dan komen we beter uit met het doorgeven van de boe ken. En natuurlijk de 'leesporte feuille' met tijdschriften. Die zijn er in de jaren veertig bijgeko men." Bij de oprichting in 1921 betaal den de leden vijf gulden contribu tie. „Nu is dat zestig euro. Dat is om de abonnementen van de tijd schriften te bekostigen", legt Rijp kema uit. „En de leden kopen zelf elk jaar één boek, dat ieder lid dan drie weken in huis heeft." In tegenstelling tot veel andere leesclubs worden de boeken van het Damesleesgezelschap niet be sproken. „Het gaat bij ons echt om het lezen", vertelt bestuurslid Elly van der Sanden. „En er is ook nie mand die je verplicht om de boe ken uit te lezen. Er gaat ook wel eens een boek ongelezen door." Nog een noviteit zijn de voor lichtingsavonden in boekhandel de Koperen Thin in Goes. Manda Heddema, inmiddels bekend als boekenrecensent bij De Wereld Draait Door, selecteert dan voor de leesdames een stevig aantal nieu we boeken. Van der Sanden: „Daar geeft ze dan allemaal een korte uitleg over. Zo hebben wij een goed idee wat we kunnen ko pen. We hebben inmiddels al drie van die avonden gehad." Op 10 november viert het leesge zelschap zijn 19e lustrum. Rijpke ma: „Dat doen we na de jaarverga dering. Dan hebben we een lunch met daarna een gastspreker; Andreas Oosthoek." De schrijver is met zijn roman Vuurland één van de vijf genomineerden voor de Zeeuwse Boekenprijs. Vijf jaar geleden werd het kruis- De slinger was een noodoplossing. Som mige auto's rijden nog steeds met 100 Kruiningen voorbij punt bij het voormalige restaurant- De Zeeuwsche Paerel (nu De Uit kijk) ook al onder handen geno men. Er werd een 'slinger' aange bracht in de rijbaan en de snelheid ging omlaag van 80 naar 60 kilome ter per uur. „Dat heeft wel een remmend ef fect, maar het blijft een noodoplos sing", vindt Johan van Velzen. „Sommige auto's rijden nog steeds met 100 voorbij." Namens de dorps raad ijvert hij al jaren voor een ro tonde. Dat die er nu volgend jaar komt, noemt hij 'heel goed nieuws'. Vooral voor fietsers, die de Rijksweg oversteken om naar het station, Goes of Krabbendijke te rij den, is het een grote verbetering. De provincie Zeeland heeft geko zen voor een ovale rotonde, zodat het doorgaande verkeer op de Oude Rijksweg goed kan doorstro men. Vooral wanneer de A58 is af gesloten, is dit van belang. Het pro ject kost een half miljoen euro en is volgens een woordvoerder van de provincie relatief snel uit te voe ren. „We hoeven er geen grond voor te verwerven en ook het be stemmingsplan hoeft niet worden gewijzigd." Provinciale Staten besluiten 18 november met het vaststellen van de investeringsagenda 2017 defini tief over de aanleg van de ovonde. donderdag 3 november 2016 'Het gaat echt om het lezen' Willem Adriaansens Kapelle Veertien van de zeventien le den van het Damesleesgezel schap. Boven tweede van rechts Elly van der Sanden, vier de van rechts Marjolijn Rijpke ma. Elly van der Sanden De belangrijkste toegangsweg naar Kruiningen wordt volgend jaar veiliger. De provincie Zee land wil het kruispunt Oude Rijks weg/Burgemeester Elenbaas- straat/Goversweg vervangen door een ovonde. Joeri Wisse Kruiningen Johan van Velzen, dorpsraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77