'Je komt als een ander persoon terug' voorzitter VCV ZEELAND 15 De Vlissingse tennisster kan bij drie universiteiten terecht voor collegetennis. „Ik kies voor de plek waar ik het meeste verwacht te groeien in mijn tennis én als persoon." Weeda mag voetballen De Bruijn poulewinnaar Alle drie universiteiten zijn fantastisch om voor uit te mogen komen Op de vier tennisba nen in Racketcen trum Vlissingen wordt dinsdagmid dag volle bak ge traind. De tennisleraren Luc Govers en Remco Maandag verzorgen er - de regiotraining op Xv Walcheren. Door de gang lopen A vier jonge tennis- K talentjes, uitge- put en be ll zweet. Ze zijn zojuist een uur lang afgemat door Shura Pop- pe, die deze dag JW de fysieke trai- ning voor haar reke- ning neemt. De achttienjarige Poppe is net terug uit w Amerika, waar ze tijdens de herfstvakantie samen met haar vader Ronald drie Amerikaanse universiteiten bezocht. Na haar examens op het Scheldemond Col lege wil de huidige nummer 33 van Nederland gaan studeren en tennissen in de VS. Drie universi teiten hebben concrete interesse om haar een volledige tennisstu- diebeurs aan te bieden. Met die studiebeurs wordt haar complete studie, inclusief training en huisvesting, betaald. „In Kan sas krijg je daar bovenop zelfs nog een maandelijks inkomen", weet de Vlissingse. „Kansas is een pu blic school met zo'n 29.000 studen ten. Daar gaat enorm veel geld in om. Tulsa en Rice zijn private schools met zo'n 4000 tot 6000 stu denten en daarop word je niet zo maar toegelaten." Het systeem van collegesporten in Amerika biedt kansen die je hier in Nederland niet krijgt, weet ook Govers. „Collegetennis is de enige optie om je studie te combi neren met fulltime tennis. Tenzij je zo getalenteerd bent dat je een contract bij IMG (de befaamde Tennis Academy van Nick Bollet- tieri) krijgt, maar dat is slechts voor weinigen weggelegd." Govers wijst op de gemiddelde leeftijd van speelsters die de mon diale top 100 binnen komen. „Die ligt tussen de 22 en 24 jaar. Bij meiden die na hun middelbare school kiezen voor fulltime ten nis, zie je dat het geld tegen die tijd vaak al op is en dan kun je als nog gaan studeren. Met collegeten nis bewandel je eigenlijk de omge keerde route. In vier jaar tijd doe je de benodigde tenniservaring op. Een eventuele profcarrière start je daarna met veel meer baga ge. Vooral mentaal ben je dan een ander persoon. Het kost je in prin cipe niets en mocht jouw tennis carrière niet slagen, dan heb je een studie achter de hand." Paul Haarhuis is een bekend Ne derlands voorbeeld van iemand die na het collegetennis een mooie profcarrière tegemoet ging. Ook Jean-Julien Rojer, die vorig jaar als nummer één van de we reld in het dubbelspel afsloot, be wandelde dat pad. Tennisvideo Via Dennis Mertens, een tussen persoon voor collegesporters, be landden de schoolcijfers, tennisre- sultaten en enkele specifieke tes ten van Poppe bij zo'n 25 tot 30 Amerikaanse universiteiten. Daar naast moest ze een tennisvideo op sturen, waarin ze alle basisslagen demonstreert en een aantal pun ten speelt. Diverse universiteiten toonden interesse in Poppe als ver sterking van hun tennisteam. De Vlissingse koos vervolgens drie universiteiten uit, die op de Ame rikaanse ranglijsten (qua tennis, maar ook academisch) het beste genoteerd staan. Budget Het eerste 'echte' contact werd gelegd via skype-gesprekken met de Amerikaanse coaches. Daarin kwam duidelijk naar voren dat de drie universiteiten een voorkeur voor Poppe hadden op basis van haar drive en vechtersmentaliteit. Nog voor haar bezoek aan de VS stuurde de universiteit van Kan sas haar assistent-coach naar Euro pa om Poppe en één Spaans meis je te bekijken. „Daar zijn ze niet flauw in, ze hebben budget om re gelmatig op en neer naar Europa te vliegen. Zo heeft de assis tent-coach van Tulsa mij deze zo mer ook zien spelen tijdens een ITF-toernooi in Maaseik", weet de Vlissingse. Ook online wordt de pupil van Tennis Organisatie Zeeland in de gaten gehouden aan de andere kant van de oceaan. Rice Universi ty bekeek via YouTube haar com plete wedstrijd tegen de Ameri kaanse Dasha Ivanova, afgelopen zomer tijdens de Driekleur Chal lenger Zeeland in Middelburg. Afgelopen week volgde een posi tief kennismakingsbezoek aan Kansas, Tulsa en Rice. De ongeken de faciliteiten en fysieke trainings mogelijkheden spraken daarbij het meest tot de verbeelding. „De gyms zijn stuk voor stuk ongeloof- lijk", zegt vader Ronald, die zelf sportleraar en fysieke trainer is. „Zo groot en zo veel moderne en dure apparatuur. En dan heeft de footballselectie vaak nog een apar te gym. Die stadions zijn ook bizar groot. Je weet niet wat je ziet, één van de footballstadions heeft een capaciteit van 70.000 toeschou wers!" Push-ups Ook de Amerikaanse mentaliteit maakte indruk op Poppe. „Ieder een is erg positief en geïnteres seerd", vertelt de tennisster. „Er heerst een ongekende teamspirit en discipline. Een meisje gooide met haar racket en vervolgens moest het hele team dertig push-ups doen. Dan leer je dat wel af." De keuze is nu aan Poppe. Half november en medio april zijn de twee tekenmomenten. „Alle drie universiteiten zijn fantastisch om voor uit te mogen komen. Mijn keuze zal zijn voor de universiteit waarop ik verwacht het meeste te kunnen groeien in mijn tennis én als persoon." Het idee om college tennis te spelen kwam bij Shura Poppe zo'n twee jaar geleden, na gesprekken met Fre- derique van de Velde uit Kapelle. „Haar enthousiaste verhalen hebben me aangesto ken", lacht de acht tienjarige Vlissingse. „Maar bovenal is het dé manier om fulltime tennis en studie te com bineren. Je moet alleen wel die sprong naar Amerika durven te ma ken." „Je zal echt als een an der persoon terugko men", zegt de 25-jarige Van de Velde, die het collegetennis-traject in Phoenix, in de staat Ari zona, doorliep. Ze vindt het vooral een stoer besluit van Poppe en heeft nog wel een bescheiden advies voor haar: „Dit is een fantas tische kans om je ten- nispassie met studie te combineren. Haal alles eruit en vergeet niet om van ieder moment te genieten!" toenmalige damesteam getraind. Daarnaast heb ik bij clubs als GPC, RCS en Serooskerke het tweede elftal onder mijn hoede gehad en de eerste elftallen van SVD, Apollo'69 en Cortgene ge traind." Hoe kwam Van der Hoeven te rug bij de club? „Ik ben actief voor de wijkvereniging en daar hebben we zoals bij iedere vereni ging vrijwilligers nodig", vertelt hij. „Eén van die vrijwilligers is ook actief bij VC Vlissingen en met hem sprak ik over het voorzit terschap van de club. Ik gaf aan die functie wel te ambiëren en zo is het balletje gaan rollen. En ik ben iemand die als hij A zegt, ook B zegt." VLISSINGEN Menancio Wee- da is speelgerechtigd voor VC Vlissingen. De overgang van de middenvelder werd in eer ste instantie tegengehouden door zijn oude club Goes, om dat Weeda nog niet al zijn spullen van vorig seizoen had ingeleverd. Dat is inmid dels gebeurd, waarna Goes hem vrijgaf. Weeda kan zon dag tegen Gemert zijn de buut maken bij Vlissingen. DEN HAAG Driebander Jean Paul de Bruijn is in het vierde Grand Prix-toernooi van dit jaar doorge drongen tot de achtste finales. Bij het wereldbekertoernooi in het Franse La Baule stelde de Hul stenaar vorige week nog teleur. Maar daarna herstelde hij zich in de Belgische competitie met een formidabele partij tegen John Tijs- sens: 50-26 in 13 beurten. In de Grand Prix in den Haag zette hij gisteren de goede lijn voort en won hij al zijn partijen. Tegen Hans de Groot werd het 40-27 in 24 beurten, tegen Jeffrey Jorissen 40-36 in 31 en tegen Peter Heer- kens 40-18 in opnieuw 24. Als pou lewinnaar gaat De Bruijn naar de achtste finales van morgen. donderdag 3 november 2016 Poppe valt in Amerika op door vechtersmentaliteit Menno Kole Vlissingen —Shura Poppe Martin van der Hoeven (midden) zat afgelopen zondag op de tri bune bij het duel DHC-Vlissingen. foto paul ten hacken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70