Zevende haven van Europa Spaarpot verdelen is nog een hele klus Einde aan conflict over haventerras Wat nemen zij mee op de vlucht voor het water? 2 ZEELAND Schrobben Vanaf zaterdag is de dramaserie 'Als de dijken breken' te zien, over een eigentijdse watersnood. Wat als die ook echt gebeurt? OVERSTROMING TV-SERIE Commentaar Samen bieden ze werk aan 87.500 mensen, verdeeld over 550 bedrijven. Vorig jaren behandelden ze, bij elkaar opgeteld, ruim 80 miljoen ton aan goederen. Wanneer ze fuseren wor den de havens van Gent en Zeeland Seaports de zevende haven van Europa. Dan zijn ze een speler van formaat. Dat is hard nodig. Beide havens zijn nu te klein. Niet dat ze moe ten kunnen opboksen tegen Antwerpen of Rotterdam. De nieuwe Zeeuws-Vlaamse havencombinatie zal het namelijk niet zoeken in containers of olie. De mogelijkheden liggen in minder prominente markten, zoals de bulk. Sinds 1827 is Gent door het Kanaal Gent-Terneuzen verbonden met de Zeeuwse havens. In 2021 moet de nieuwe zeesluis in Terneuzen klaar zijn. Die maakt het kanaal geschikt voor veel grotere binnenschepen. Als straks de Schel- de-Seineverbinding klaar is, kunnen die doorvaren tot aan Parijs. Dat opent een enorm achterland. Zeeland-Gent wordt dan een be langrijk overslagpunt van zee- naar binnenvaart. Eerder ontplofte een samenwerkingsverband van de Zeeuwse havens met Rotterdam. Dat waren ongelijke grootheden. De kans dat het tussen Gent en Zeeland spaak loopt is veel kleiner. Ze zijn gelijkwaardiger in omvang, werken al geruime tijd samen, hebben een historische band en hun belangen zijn gemeenschappelijk. Sa men kunnen ze groeien, iets wat op eigen kracht veel moeilijker is. Het nieuwe internationale havenbedrijf is door zijn strategische ligging een aantrekkelijke vestigingsplaats voor nieuwe bedrijven. De voorgenomen fusie is dus een sprankje goed nieuws op de de zelfde dag dat de perikelen bij constructiebedrijf Heerema aantoon den dat de werkgelegenheid in het Zeeuwse havengebied nog ui terst broos is. Samen kunnen Gent en Zeeland Seaports groeien, iets wat op eigen kracht veel moeilijker is Ze kwamen met de meest uiteen lopende ideeën: van een hogebo- menplan voor het hele eiland tot kunstgras in Kamperland en het invoeren van boetes op honden poep. Vanavond besluit de ge meenteraad voor welke suggesties geld wordt uitgetrokken. Er is 164.000 euro beschikbaar. Als de raad punten wil scoren, dan ligt het voor de hand om geld uit te trekken voor het kunstgras veld voor voetbalclub Bevelan ders. Het is vaak genoemd als per fect doel voor de spaarpot. Alleen dat voorstel staat al in de begro ting. Valt af dus. Geld uittrekken voor de geplaag de bewoners van de Oude Ban- jaard dan maar? Dat park kan wel een opknapbeurt hebben. Ook dat is al opgenomen in de begroting voor het komende jaar. Nog een gewild doel: fietspaden langs verschillende wegen. Vijf keer genoemd, maar valt ook af. De gemeente gaat er simpelweg niet over. Blijft er dan nog wel wat over waar het geld naar toe kan gaan? Jawel. De raad zou kunnen kiezen voor een natuurbegraafplaats bij voorbeeld. Of kunnen besluiten dat er picknickplekken komen en extra geld uittrekken voor het op fleuren van saaie grasvelden door er bloeiende planten neer te zet ten. Het geld opmaken moet geen probleem zijn en mochten er nog wensen over zijn, dan kan het goedgevulde samenlevingsfonds nog uitkomst bieden. Almanak Die Burgh-Haamsteedse dame had een advertentie geplaatst voor een interieurverzorgster. De sollicitante was een kordate meid van 23 die ook wat noten op haar zang had. „Ik zeem geen ramen, boen geen vloeren en schrob geen badkuipen," stelde zij. „Maar speelt u wel piano?", vroeg de dame. „Nee," antwoordde de sollicitante. „Da's nou jammer," vervolg de de dame. „Want ik zoek ei genlijk iemand die piano speelt als ik de ramen zeem, de vloer boen en de badkuip schrob." Eilandenkoor lanceert cd The Hairstudio knipt kosteloos Alliance brengt Frans toneel Masterplan wordt concreter De gevreesde superstorm teistert de Nederlandse en Vlaamse kust. Waterkeringen begeven het, met rampzalige gevolgen. De westelij ke provincies lopen onder. Miljoe nen mensen vrezen voor hun le ven en slaan op de vlucht. Het is het uitgangspunt van de zesdelige dramaserie Als de dijken breken, die vanaf zaterdag is te zien. Het gaat om een 'mozaïekver telling', met onder anderen Gijs Scholten van Aschat, Susan Vis ser, Loek Peters, Aart Staartjes en De dramaserie Als de dijken breken zoomt in op de Randstad, maar zal zeker door veel Zeeuwen met extra interesse worden ge volgd. In de Middelburgse wijk Mor- tiere komen volgens de website Overstroomik.nl veel huizen vijf meter onder water te staan, als het water komt. Zijn de bewo ners daarop voorbereid? Wat ne men ze mee op hun vlucht? DEN HAAG Yerseker oesterkwe ker Jacques Pols heeft ook na de bouw van een nieuw haventerras van zee-eterij De Viskêête genoeg ruimte om zijn oesterschepen langs de kade af te meren. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. Die hakt daar mee definitief een knoop door in een slepend conflict tussen Pols en buurman en Viskêête-uitbater Jaap van Stee. De Raad stelt vast dat er ook na de bouw van terras en serre half boven het havenbek ken genoeg ruimte voor Pols' sche pen overblijft, waaronder de 31 me ter lange YE-48. Die kunnen bijna tot aan de terrasuitbouw afmeren. De kranen kunnen nog makkelijk bij de oesters op het schip, aldus de Raad. Bovendien is de kade ach ter het afgemeerde schip nog 55 meter langer. Ook de kans op aanvaringen schat de Raad erg klein in. Im mers, Van Stee bouwt nog een aanvaringsvoorziening zodat de kans dat een schip tijdens afmeer- snelheid het terras omver vaart zo goed als uitgesloten is. Kortom, Van Stee kan na jaren van gesteg gel eindelijk beginnen met zijn vu rig gewenste uitbreiding. De Viskêête trekt de laatste jaren heel veel bezoekers die Van Stee nau welijks meer kwijt kan. donderdag 3 november 2016 li Zeg maar waar we ons geld aan moeten uitgeven. Die vraag kre gen de inwoners van Noord-Be veland en daar wisten 62 inzen ders wel raad mee. Melita Lanting Wissenkerke Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Het Christelijk Gemengd Ei landenkoor uit Zierikzee heeft een nieuwe cd uitge bracht. Zeventig koorleden zingen op 'Een Nieuw Be gin' een zogenaamd kerst oratorium. Op zaterdag 17 december zullen ze de mu ziek ten gehore brengen in de Nieuwe Kerk van Zierik zee, om 19.30 uur. De cd is te koop voor 15 euro en is te bestellen per mail info@eilandenkoor.nl, of na de uitvoering in de kerk. OOSTERLAND The Hairstudio in Ooster- land doet mee aan een ac tie om gezinnen die in ar moede leven, rond de feest dagen gratis te knippen. De actie bestaat uit tegoedbon nen die horen bij de driedui zend pakketten die jaarlijks worden uitgedeeld door de Linda.foundation. The Hairstudio is lid van branchevereniging Anko, die vanwege haar jubileum dit jaar meedoet aan de bonnenactie. VLISSINGEN Komende zaterdag 5 no vember verzorgen de drie afdelingen van de Alliance Frangaise in Zeeland een Franstalige toneelavond. In het Arsenaaltheater in Vlis- singen brengt een groep in Nederland woonachtige Franse acteurs het beken de komische toneelstuk Un air de familie op de planken. Entree is 10 euro, leden en cursisten van de AF betalen 5 euro. Aanvang 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. RENESSE De Jan van Renesseweg wordt onder handen ge nomen en de bouwval van strandkerk De Ark is gesloopt. Dat is pas het begin: Renesse staat nog een heleboel veranderingen te wach ten in het kader van Masterplan Renes- Dijken zijn Rolf Bosboom en Ondine van der Vleuten Middelburg Nationaal - ^mitrstheUU Brugge MjWegffn De overstromingsrisico's voor Zeeland in kaart gebracht via Over- stroomik.nl. Hoe donkerder het blauw, hoe hoger het water komt. Het donkerste blauw betekent vijf meter water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66