it WD, CDA: geen studentenstop bij technische universiteiten 3 dgn Nijmegen**** 69.- tt 4 NI In verpleeghuis Careyn gelden afspraken over toiletbezoek Het wordt al het tehuis met het piascontract genoemd. Bewoners zijn boos, maar niet op het personeel. „De meiden lopen de poten onder hun lijf vandaan." Sommige bewoners zijn na vijf minuten vergeten dat ze zijn geweest Coen van Baaien (74) begint te huilen. Met zijn vrouw zit hij in het zonnetje voor ver pleeghuis Careyn Grootenhoek in Hellevoetsluis, waar hij al twee jaar woont na een zware hersenbloeding. De ophef over de piasafspraken in het te huis, niet alleen hier het gesprek van de dag, heeft hem volgens zijn vrouw 'diep gekwetst'. Hij ziet het als een aanval op 'zijn' ver pleegsters. „Hij is heel emotioneel en vindt het gewoon heel erg dat dit ge beurt", legt zijn vrouw uit, terwijl zij hem troost. „Hij wordt hier hartstikke goed behandeld." De bewoner knikt. „Het bevalt mij hier best", zegt hij. Van afspraken over het wc-bezoek heeft hij nog nooit gehoord. „Hij kan naar de wc wanneer hij wil", bevestigt zijn vrouw die de hele dag bij hem in het verpleeghuis zit. Zijn er nu wel of geen 'piascon tracten' in het tehuis van zorgin stelling Careyn, dat wegens slech te zorg toch al onder toezicht van het ministerie staat? Nee, zegt de leiding van de instelling. Het be staan van piascontracten is 'een misverstand,' zegt Harry Luik, voorzitter van de raad van be stuur. Maar er zijn met sommige bewoners wel afspraken over toi letbezoek. Bij ernstig demente be jaarden, legt Luik uit, is dat soms nodig. „Die zijn soms na vijf mi nuten alweer vergeten dat ze naar het toilet zijn geweest. Daar moe ten wij structuur in aanbrengen." En dus zijn er voor die bewo ners tijden vastgelegd. Volgens Luik is dat geen contract: de pa tiënten mogen ook op andere mo menten naar het toilet. „Ze gaan sowieso aan het begin en einde van de dag. En als er op andere momenten aandrang is, dan mo gen ze ook. Dat staat ook in het zorgplan. Dan vervalt de eerstvol gende mogelijkheid." Of je dat nou wel of niet een piascontract moet noemen: de be woners en vrijwilligers in Grootenhoek maken zich over an dere dingen veel drukker. Want er zijn hier veel grotere problemen, zegt vrijwilliger Anja Olivier. Haar demente moeder woonde twee jaar in het verpleeghuis, tot dat ze in mei dit jaar overleed. Oli vier bleef als vrijwilliger actief. Het wc-bezoek is het probleem he lemaal niet, weet zij. „Het groot ste probleem is dat er veel te wei nig personeel is." Op de afdeling lopen soms maar twee verpleegsters op een groep van tien tot vijftien bewoners. „Die meiden lopen de poten on der hun lijf vandaan. Het perso neel staat hier ook met de handen in het haar. Daar moet eens naar gekeken worden, en niet naar die onzin over drie keer per dag naar de wc", zegt ze boos. Volgens haar is het zo erg dat als een bewoner valt, die soms pas een half uur later wordt gevonden op de gang. „Dat kun je het perso- neel niet kwalijk nemen, maar het zorgkantoor dat deze mensen maar zestien uur zorg geeft. Twee personeelsleden erbij op een afde ling en het probleem is opgelost. Maar dat kan niet, want de direc teur moet zo veel verdienen." Dat er enkele afspraken zwart op wit zijn gemaakt over het wc-bezoek, heeft te maken met een bewoonster die drie maanden geleden in het verpleeghuis is ko men wonen. „Eerst werd ze om het uur op de wc gezet, maar daar deed ze niets. Toen zijn ze de tij den gaan verschuiven. Haar man zette haar thuis om het uur op de wc, maar het is hier geen thuissi tuatie. Dat kan gewoon niet." De verpleegsters van Careyn willen zelf niets zeggen over de ontstane commotie. Ze hebben in structies gekregen van de directie om niet met de media te praten. Maar ze zijn allemaal boos, wil er nog eentje kwijt. „Natuurlijk. We werken hier allemaal heel hard en als er zulke dingen worden be weerd, word je boos." In politiek Den Haag zijn ze in tussen ook kwaad - maar dan op de leiding van de zorginstelling. De reacties van Kamerleden varië ren van 'zorgwekkend' tot 'krank zinnig'. Staatssecretaris Martin van Rijn (Welzijn) zei gisteren in de Kamer dat van piascontracten geen sprake mag zijn. Ouderen moeten 'erop kunnen vertrouwen dat ze veilig zijn en dat naar hen wordt geluisterd door professio nals die de ruimte hebben om te doen wat de cliënt wil'. Naar aanleiding van de ophef heeft Van Rijn contact opgeno men met de raad van bestuur. „De raad van bestuur heeft aangege ven dat bewoners naar het toilet kunnen wanneer zij dat willen. Ik heb van mijn kant geëist dat dit ook in de praktijk wordt gereali seerd." 3 dagen Veluwe Kerstmarkt Düsseldorf www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cpg WD en CDA vinden dat een stu dentenstop 'kant noch wal raakt', zegt Pieter Duisenberg (VVD). Samen met Michel Rog (CDA) dient hij vandaag een motie in. „We streven naar vier op de tien afgestudeerden in techniek. Na veel marketing lijkt dat eindelijk te lukken - de instroom is in ie der geval vier op de tien - en dan zet je er een stop op. Dat kan niet", aldus Duisenberg. De Kamerleden willen dat het ministerie van Onderwijs 'diep gaand en onafhankelijk onder zoek' doet naar de geldnood waar in de vier technische universitei ten (Delft, Wageningen, Eindho ven en Twente) zeggen te verke ren. Voor de zomer van 2017 moet het kabinet de Kamer daar over informeren, willen zij. Na jarenlange campagnes we ten steeds meer jongeren de weg naar de TU's te vinden, terwijl de bekostiging op het oude niveau is gebleven. De universiteiten heb ben daarom een numerus fixus voor twaalf opleidingen aange kondigd. Er geldt nu al een limiet bij vijf technische opleidingen. Uit cijfers van het ministerie van Onderwijs blijkt echter dat er geen grote groepen studenten zijn afgewezen. In 2015/2016 wer den 146 studenten afgewezen, dit jaar gaat het om 91. De grootste animo is voor de opleiding klini sche technologie aan de TU Delft. Daarvoor zijn jaarlijks 100 plekken beschikbaar, terwijl de opleiding vorig jaar 228 aanmel dingen kreeg en dit jaar 142. incl. diner donderdag 3 november 2016 Het piascontract? Er zijn hier veel grotere problemen' A Coen van Baaien is geëmotioneerd over de ophef in zijn verpleeghuis. Naast hem vrijwilligster Anja Olivier, foto are kevit Abdel llah Rubio Hellevoetsluis Harry Luik, raad van bestuur 4* Bilderberg de Buunderkamp (8,3) 4* Holiday Inn Düsseldorf Neuss (8,1) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis parkeren en wifi CQ50 Gratis sauna en meer E/150 Gratis binnenzwembad Kerstmarkt: 17/11-23/12 3^* Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting VVD en CDA willen dat het kabi net een stokje steekt voor de studentenstops waarmee tech nische universiteiten voor ko mend collegejaar dreigen. De TU's zeggen het grote aantal studenten niet aan te kunnen. Hanneke Keultjes Den Haag Gelegen in een heuvelachtige omgeving op slechts 5 minuten van Nijmegen. 2 nachten incl. ontbijt in 4* Fletcher Parkhotel Val Monte (8,1O 1 keer een 3-gangendiner Gratis parkeren, wifi, zwembad en wandelroutes Tip! Kerstmarkt van Düsseldorf: 17/11 t/m 23/12 Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5