Licht en zwaarder vermaak 4 Musical Het echte verhaal van Peter Pan? Kenden we dat nog niet, dan? Het Nationaal Jeugd Musical Theater vindt van niet. Het gepolijste Disney-verhaal krijgt een ander 'smaakje'. Flitsender en spannender. Nooit voor vol aangezien Maria Mendes staat voor onschuld en oprechtheid Verrassingsshow van viertalenten Iedereen kent vast het verhaal van Peter Pan, met die fraaie openingszin: „Alle kinderen worden groot, op één na." Dat is de kwintessens van Peter Pan: hij blijft voor eeuwig jong en zorgeloos. De Peter Pan die eigenlijk een verzinsel is van het meisje Wendy. En die moet van haar vader nu eindelijk eens volwassen worden. Dan komt Peter Pan, die wel degelijk echt blijkt te bestaan, haar te hulp. Samen met haar broertjes vlucht ze met Peter Pan naar Never- land. 'Nimmerland' volgens sommi gen. 'Nooitgedachtland' volgens an deren. 'Fantasieland' zegt een derde Peter Pan is verwaand en eigenzinnig en komt zijn beloftes niet altijd na groep. Subtiele verschillen die al la ten zien dat het een verhaal is waar je meer kanten mee op kunt. Slechterik Het schuldeloze jongetje dat andere kinderen wil behoeden voor de vol wassenheid en hen een ideale kin dertijd wil schenken. Dat is één kant van het verhaal. Peter zeifis al niet al tijd zo ideaal. Hij is redelijk verwaand en eigenzinnig en komt zijn beloftes niet altijd na. Dat maakt hem een beetje meer van vlees en bloed, mis schien. Om het verhaal zijn broodno dige contrast te geven, zit de échte te genkracht uiteraard in een ander per sonage, in een slechterik. Dat is de boze kapitein Haak. In deze vertol- J.M.BARRIE L king is dat Jeroen Phaff (van onder andere The Lion Kingdie een heerlijk slechte kapitein van wrede piraten en gevaarlijke bloeddorstige zeemeer minnen mag neerzetten. Hoewel deze Haak soms ook heel charmant kan zijn, komt het op som mige momenten goed van pas dat stoelen een puntje hebben om even op te gaan zitten. We krijgen dingen te zien die meestal niet ten tonele ko men, zoals het doortrapt sluwe plan van Haak om Wendy bij Peter Pan weg te lokken. Dat lijkt zelfs te gaan lukken. En in die zin is deze Peter Pan misschien inderdaad wel een beetje echter en donkerder en een beetje spannender dan die in sommige an dere versies. Het verhaal van Peter Pan loopt soms wel een beetje zoals een droom loopt. Springerig, door elkaar, met onverwachte wendingen. Er zijn sprookjeselementen, zoals het elfje Tinker Bell. Het is ook een avontu renverhaal, waarin de broertjes van Wendy, John en Michiel, samen met de Slimme Jongens bijvoorbeeld ge vangen worden genomen door een groep Indianen. Dat is omdat ze er van worden verdacht dat ze Tijgerle lie, de dochter van het opperhoofd, hebben ontvoerd. Maar natuurlijk zit kapitein Haak daar achter. Hij dreigt Tijgerlelie te verdrinken, vastgebon den aan een paal in het water om. En oef.het lukt Peter nog net op tijd om Tijgerlelie te redden en haar te rug te brengen naar haar stam. Dat is ook wel een beetje thriller-achtig. Bizarre dingen zijn er ook. Zoals de krokodil die niet alleen de hand van 5 REDENEN OM UIT TE GAAN Jazz Cabaret donderdag 3 november 2016 PZ Voor eeuwig jong en zorgeloos Willem Nijssen 44 Eigenlijk is Peter Pan nogal een complex per sonage. En dat geldt zeker ook voor zijn schepper, J.M. (James) Barrie. Die groeide op als achtste kind van een arme weversfamilie. Toen hij 6 jaar was, in 1866, stierf zijn broer David, toen 14 jaar en de lieveling van zijn on troostbare moe der. Heel zijn ver dere leven heeft James moeten merken dat hij on danks al zijn pogen nooit zo 'telde' als zijn broer. Dat hij nooit voor 'vol' zou worden gezien. Geen wonder dat je dan liever ook nooit meer 'vol' wil zijn. Relaties lukten nooit, en als schrijver was James dan wel we reldberoemd (en rijk), maar hij stierf nogal een zaam. De schepper van het jongetje dat geen moeder had, weigerde een eervolle begrafenis tussen de beroemdsten der aarde in Westmin ster Abbey. Hij rustte lie ver naast zijn -bij leven onbereikbare- moeder in het familiegraf. Wie zich wil laten verrassen, kan terecht in Hulst. Vier nog onbe kende cabaretiers betreden het podium in de Cabaretpoel. Ook cabaret met Ali B, die uitzoekt welke rol hij in de maatschappij wil spelen. Wat serieuzer is Nora, die het juk van haar man afwerpt. En verder weer muziek. Op zaterdag 5 november is het podium van Porgy en Bess ge reserveerd voor de Portugees/ Nederlandse zangeres Maria Mendes en haar subtiel spe lende kwintet. Op de hoes van haar nieuwste cd valt de open blik van zangeres Maria Mendes onmiddellijk op. Meer nog dan onbevangenheid spreekt er een puurheid uit die voorbeeldig rijmt met de titel van de plaat: In- nocentiaoftewel onschuld. Dat beeld blijft moeiteloos overeind wanneer je Mendes' muziek hoort. Geen kunstjes, geen op zichtig geflirt met de luisteraar. De kwetsbare fijnzinnigheid van haar stem keert terug in haar sterke band, die zeer ter zake speelt en zich geen moment verliest in gezwollen dramatiek. Mooi en eigen is de mix tussen jazz en volksmuziek uit Portugal en Brazilië. Op Innocentia liet Mendes al horen thuis te zijn in meerdere genres zonder dat de afwisseling geforceerd aandoet. Via Charlie Chaplin en fado naar Sting en een jazzstandard als When You Wish Upon Star het past allemaal bij elkaar. Omdat het Mendes om oprechtheid gaat, muziek zonder bolster. Zaterdag 5 november, Porgy en Bess Terneuzen, 21.00 uur. Vier aanstormende cabarettalen ten geven elk een voorstelling van 25 minuten in Cabaretpoel. De deel nemers zijn prijswinnaars van di verse cabaretfestivals. De Cabaret poel is een initiatief voor aanstor mend talent om zich aan het publiek te presenteren: een soort reizend cabaretfestival, maar dan zonder competitie-ele ment. Cabaretpoel, Café de Jonkheer Hulst, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57