Chamberfolk van damestrio past niet in hokje I Rockers, kerst en veel kijkgenot 2 HARPETH RISING l ri Ijjfr Boek Kerstdiners zonder stress Sirens II Level 42, de Britse hitmachine uit de jaren '80, treedt vanavond op in CCXL in Vlissingen. Bassist en voorman Mark King is blij om terug te zijn: „Nederland is voor ons een speciale plek." Uitgelicht TOP 3 E-BOOKS Etiketteren is een must in de hedendaagse maatschappij. De meest extreme uitings vorm is de doorgeschoten vermelding van ingrediënten in de voedselindustrie. Ook in muziek staan we klaar met labels en vooroorde len. 'Ik bin van de blues' of 'jazz man, maar al leen geïmproviseerd hè'. Wat denkt u bij een vetkuifbezitter die zegt van hiphop te houden of een heftig getatoeëerd persoon die breekbare liedjes zingt. Past niet in het plaatje?' Muziek dient mij te raken, te emotioneren, te verbazen, te verassen. Ik moet mezelf terug vinden in een tekst waarin verhalen worden vertelt en geen sprookjes of zeepbellen. Het maakt me niet veel uit hoe en door wie dat wordt gebracht, al heb ik wel mijn voor keuren. En soms ver wondert iets je. Zoals het Amerikaanse trio Harpeth Rising. Drie Amerikaanse vrou wen kwalificeren hun muzikale uiting als chamber folk. De vooroordelen dringen zich -ook bij mij- op: zal wel softie zijn, melo dramatisch met harmonieuze strijkersklanken. Het folkgedeelte zal bestaan uit droevige liedjes. Je realiseert je dat dit met het instrumentarium -banjo, viool en cello, met af en toe percussie en een gitaar- niet matcht. Maar banjo, viool en Amerika: bluegrass dus! Dan ga je luisteren en ontdek je dat de da mes klassiek geschoold zijn, maar de origi nele composities gebed zijn in het singer-song writers genre. En dat de klankkleur en structuur van die composities weliswaar sterk aan de blu egrass refereren, maar niet aan de strikte en conventionele beperkingen voldoen. Een ver scheidenheid aan stijlen en achtergronden zorgt voor een herkenbare Harpeth Rising- sound. De driestemmige vocalen van de dames vormen daarin een herkenbaar element. Dat ze daarna op verassende wijze ook gekende pop songs bewerken, maakt de ontdekking alleen maar leuker. Opzij met de vooringenomenheid en -als variant op de Razzmatazzspreuk- niet 'joh gaat speule', maar 'joh gaat luustereh!' Opzij met de vooroordelen en 'joh gaat luustereh!' de geniale 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN SIA 13P ill A KERST KOOKBOEK Soft? Helemaal niet. fotosteve brown onsterhit na monsterhit scoort Level 42 in de jaren tach tig. Liefst 19 keer haalt de band de Top 40. Al is het lang geleden, toch is de Britse jazz- funk-pop-band nooit helemaal weg geweest. Deze en volgende week tourt Level 42 door Nederland, waar de band een nauwe band mee heeft. Het is al 36 jaar geleden dat Mark King, toetsenist Mike Lindup, drum mer Phil en gitarist Rowland 'Boon' Gould de band oprichtten. 42 moet de naam worden, naar een grap in het science-fictionboek The Hitch-hiker's Guide To The Galaxy. Daarin is 42 het antwoord op de ultieme vraag over het Leven, het Universum en Alles. Platenlabel Elite Records suggereert de groep er het woord Level voor te plakken zodat het beter bekt. De bandleden maakt het niet uit, zolang ze maar muziek kunnen maken. Het grote succes komt als de band in 1981 in Nederland doorbreekt met het nummer Love Games. „Ja, jullie Hol landers waren er vroeg bij", lacht voorman Mark King (58). „Ja, Nederland is voor ons een speci ale plek. In 1981 - ik was 22 en nog TIJDLIJN nooit in Europa geweest - stonden we in het voorprogramma van The Police in Duitsland. Daarna volgde een kleine tournee door Nederland en op een avond stonden we in Para- diso Amsterdam. We konden het werkelijk niet geloven, maar de men sen daar wisten wie we waren. Het was de tijd dat Love Games de hitlijs ten in schoot. We kwamen ook op tv. En dan kom je terug in Engeland en roep je: Hey, we zijn beroemd in Ne derland en dan kijkt iedereen je ver baasd aan." „Ja, de muziekindustrie is echt enorm veranderd. In die tijd was ra dio the king. Als je singles maar op de radio werden gedraaid en je kwam bij Toppop en Top of the Pops, deed je het erg goed. In onze wellicht meest suc cesvolle periode, halverwege de jaren tachtig, stonden we zes keer in een uitverkochte Wembley-Arena in Londen. Een kaartje kostte zes pond, zeg maar zes euro. En voor het album betaalde je 17,99. Dat is tegenwoordig compleet andersom. De muziek kun je voor een tientje of zelfs gratis krij gen en je betaalt voor de concerten. Voor jonge bands is het nu dus veel belangrijker om live op te treden dan in onze tijd." donderdag 3 november 2016 P2 Marius Roeting weetalles van folk. Hij heeft een radioprogramma en schrijft voor deze krant. Wat: Chamberfolk trio Harpeth Rising Waar: Razzmatazz in Oost-Souburg Wanneer: Zaterdag 5 november, 20.30 uur Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Juliana, Jolande Withuis Juliana (1909- 2004) was een geliefde vorstin, maar we weten weinig van haar persoonlijk leven. Een klein leven, Hanya Yanagi- hara Vier studievrien den zoeken samen hun weg in New York. Elena Ferrante Tiendin De geniale vriendin, Elena Ferrante Over de geschie denis van twee vrouwen en hun levenslange vriendschap. B Altijd stress bij het maken van een kerst diner? Joeke Berg vond een boek vol handige tips. Onder weg kwam ze ook aan stekelijke muziek en een bomvolle dvd-box tegen. Deze kerst eens écht indruk maken op vrienden en familie? Schakel dan de hulp in van Jamie Oliver. Met zijn nieuwste kerstkookboek helpt de Britse topchef je uit de brand tijdens de feestdagen. Van eerste hulp bij kerstdinerstress-recepten tot verrassende ideeën, allemaal met een Oliver- twist. Voor zoetekauwen, gezondheidsfreaks, vegetariërs, vleesliefhebbers en ontbijtfanaten. Jamie Oliver's Kerst Kookboek ligt sinds deze week in de winkel. J'unieffWi Zwak voor Nederland Jeffrey Kutterink Level 42 scoorde in Nederland de eerste hit, jouw vrouw en die van je broer Nathan zijn Nederlands. Een speciale band dus? 1979 Oprichting 1981 Debuutalbum 1981 Eerste top-tienhit in Nederland: Love Games 1983 Eerste top-tienhit in Engeland: The Sun Goes Down (Living It Up) 1986 Grootste Level 42 hit: Lessons In Love 1987 Meest succesvolle album: Running In The Family met hits als: Lessons in Love, Children Say, To Be With You Again en It's Over 1994 Laatste single in Top 40: Forever Now; Level 42 uit elkaar 2001 Hereniging zonder Mike Lindup 2006 Comeback met album Retrogllde, Mike Lindup keert terug 2013 Mini-album Sirens 2017 Sirens II zal wor den uitgebracht Is er een groot verschil tussen de muziekwereld van toen en nu? Mister Thunderthumb word je wel genoemd, vanwege de manier waarop je basgitaar speelt. Het slappen is een soort drummen op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55