Roompot begint eigen opleiding Je loopt nie vó j'n eihen... ZEELAND 13 Jagers willen gesprek over plaats van roofdier in Zeeland Wat moet Zeeland aan met de vos? Jagers willen met provincie, natuurbeschermers en landbouw om de tafel. Roompot Vakanties en ROC West-Brabant beginnen in Breda de Roompot Academy. Dat is een praktijkgerichte mbo-opleiding op het gebied van recreatie en toe risme. De nieuwe opleiding is een sa menwerking tussen Roompot Va kanties, het Cingel College in Bre da en het Zoomvliet College in Bergen op Zoom. Inmiddels zitten de eerste studenten al in de schoolbanken. Tijdens de driejari ge opleiding maken leerlingen kennis met verschillende facetten van het werken in het toerisme, zoals gastheerschap en merchandi se. „Maar ze leren ook van alles over horeca en het organiseren van activiteiten, zoals een minidis- co", vertelt woordvoerder Mark Volleman van Roompot Vakan ties. Het concern investeert in de opleiding, omdat er al lange tijd te weinig en goed gekwalificeerd per soneel beschikbaar is, zegt Volle man. „In de opleiding brengen we uiteraard de cultuur van Roompot Vakanties over. We zoeken men sen met passie in het vak, doorzet ters en aanpakkers." Roompot zet de opleiding op met een Brabantse ROC en niet met het Zeeuwse Scalda, omdat 'het Cingel College zelf contact heeft gezocht met Roompot Va kanties', aldus Volleman. Roompot Vakanties biedt de stu denten tijdens de opleiding aller lei praktijkgerichte parkbezoeken aan. Ook worden introducties, gastlessen en trainingen verzorgd. De studenten zijn, zegt Roompot, verzekerd van stageplaatsen tij dens de hele opleiding. Het is deze weken wi de tied van de 'busjes an de deure', busjes vö een goed doel. Nae- bie iedere weke oordt er wè ange- beld of me wat over ebbe vö de Nier stichting of nog vö acht goeie of zeer goeie doelen. In een tied, wi me aolmè meer digitaal betaele, liekt het een een ach- teraelde bezigheid, mè as me de mensen, die d'r mee te maeken eb be, kunne hlove, bluve de busjesac ties zeer antrekkelijk, de moeite wae- rd om d'r mee deu te haen. As er te- missen... mensen genoeg bluve om mee zö'n busse van deure tot deure te haen. Di is gebrek an en dirom hae ik a vee jaeren een paer keer per jaer mee een busse rond. 't Is net as bie iedereen; m'n hobby is 't nie mè je doet het vö een ander! En da's be ter dan da ze vö joe rond moete hae. Om het aantal collectanten wat hröter te maeken wil ik toch een kor te 'biesluter vö de loper langs de deu re' heve, opgeschreve vanuut m'n rie- ke ervaering op dat gebied. Neem nie ieder jaer dezelfde strae- te. Laet andere ook mè es ervaere wi de 'zwakke schaekels' op je route bin. Bel een paer keer an, as je dienkt da ze wè tuus bin, mè nie open doe. Je weet nooit wat het ople vert. Laet je nie afschrikke deu 'nee-nee' op de brievebusse of'an de deure oor nie gekocht' wan dat geldt nie vö joe. Lilleker oordt het as er mensen op uldere deure zette, da ze hin collectanten wense te ontvan gen. Probeer ze nie op andere gedach ten te briengen, wan dat is zinloos. Overslae die mensen! Je kan d'rvan uuthae, da acht van de tien mensen je mee een vriende lijk gezicht anspreke, geld bie wieze van spreken a klaer leit en je zelfs af en toe een complimentje kriegt dao je dit werk nog doe wil! Van hroöt Streektaal In deze rubriek be lichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een ver haal van Frans van der Heijde in het Walchers. belang is't dao je nie, of eêl schie lijk, kiekt wat ze in de busse steke. Ik geve drek toe, da zöies verleide lijk is, mè soms is't beter gewoon iedereen op dezelfde manier arte- lijk te bedanken, ook a bluuft dat muntje van vuuf eurocent wè es al- verwehe in de gleuve zitte! De gul le gever van papiergeld moe je dus nie vrolijker bedanke. Tweê van de tien mensen, die opendoe, ebbe een gebruuksanwie- zing. Di bin d'r die 'girere' vanwe- he belastingaftrek. Meld aoltied dat ook die biedraege mee vreugde an- vaerd oordt! Tip vö de gever; gi reer noe es 49 euro en doe t'r eên in de busse...!). Je dienkt misschien het ziene van de gireerder, mè laet je eventuêle twufel nooit mèreke! Mensen, die over directeuren en striekstokken beginne, moe je zeie da me aol schaekeltjes bin tussen de noödzaek en de werkelijke ulp en da me verantwoordelijk bin vö ons eihen schaekeltje...! Mensen, die d'r portemenee kwiet bin, geef ik aoltied de raed om een mobiel tje an dat ding te angen. Even belle en 't is zö gevonde. De moeilijkste bin de twufelae- rs. Zö stoeng iemand een keer een stuit wezenloos nè de busse te sta- eren om vervolgens te zeien: 'Ik sla dit jaar de Hartstichting maar eens over!'. Je zou wille zeie: 'Slae j'n arte ook wè es over...?' Mè doet het nie! De resolute weigeraers wens je toch een fijne dag toe, zonder te vermelden, dao je oopt da ze 't nooit an d'r arte, nieren of loengen zulle kriehe...! Gewapend mee deze kennis moet het vö iedereen lukke een paer uren vrie te maeken vö het goeie doel. Je loopt nie vö j'n ei hen... Vossentelling* 2014/2015 2015/2016 Zeeuws-Vlaanderen 147 157 Walcheren 32 Zuid-Beveland Reimerswaal 13 21 Noord-Beveland 15 30 Tholen/St. Philipsland 19 23 Schouwen - Duiveland O O De vossenwerkgroep van de ja gers in Zeeland roept de provin cie Zeeland op om met alle be trokken partijen tot een geza menlijk vossenbeleid te komen. Vossen zijn een bedreiging voor broedende weidevogels. Elke winter tellen de wildbe heereenheden het aantal vossen in hun gebied. Met lichtbakken speuren ze in het duister naar het roofdier. Afgelopen winter kwamen er gemiddeld 239 vossen per teldag in beeld, 13 meer dan het voor gaande jaar en zo'n 60 meer dan in de winter van 2013/2014. Verre weg de meeste vossen worden in Zeeuws-Vlaanderen waargeno men, op Schouwen-Duiveland is de afgelopen jaren geen enkele vos gezien. Per Zeeuw se regio zijn er van jaar tot jaar fikse schomme lingen. Zo daalde het aantal getelde vos sen op Walcheren van 32 naar 8, ter- wel op Noord-Beve land het aantal ver dubbelde van 15 tot 30. De schatting is dat 20 procent van de vossen wordt ge zien door de tellers. Dat zou betekenen dat in Zeeland zo'n 1.200 vossen zijn. Vossen mogen bejaagd worden. In het seizoen 2015-2016 wer den 377 dieren afgeschoten, 64 meer dan in het voorgaande jachtseizoen. donderdag 3 november 2016 Jeffrey Kutterink Kamperland Weer meer vossen geteld en geschoten FOTO THINKSTOCK 'Gemiddelde per teldag, bron: wildbeheereenheden in Zeeland Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46