Standplaats Zeeland nieuw leven ingeblazen ZEELAND 11 blijkt uit het boek Material Mat ters, dat eind november ver schijnt. Met mede-auteur Sabi ne Oberhuber ontvouwt Rau daarin zijn visie van een oogst- maatschappij, als alternatief voor onze roofbouwmaatschap- pij. Dat zijn boodschap voorlopig vooral bedreigend is voor de be staande orde, beseft Rau. „Na tuurlijk. De hofnar is net zo lang welkom bij de koning totdat de koning zich realiseert dat de nar helemaal gelijk heeft. Daarom heeft Zeeland lef. Het is in eer ste instantie oncomfortabel om dit te horen. Het getuigt van lei derschap om toch te luisteren. En wie ben ik om mensen te overtuigen? Ik bied aan wat ik denk Een leider doet niet wat mensen willen, hij geeft ze wat nodig is. Ik voel me geen roepende in de woestijn. Die wordt door nie mand gehoord, maar ik ben uit genodigd in Zeeland. Ik roep dit al twintig jaar en sinds drie jaar resoneert het fundamenteel. Tot dan toe vond men het wel leuk, maar nu schuiven urgentie en ac tualiteit steeds dichter bij elkaar. En wie ben ik om mensen te overtuigen? Ik bied aan wat ik denk. Ik vraag me wel af: 'Wat zijn de meest fundamentele principes die ons bestaan bepa len?' De zwaartekracht is er een van. De beschikbaarheid van energie ook. Als iemand zegt: 'Die hele zwaartekracht vind ik flauwekul', dan zeg ik: 'Prima. Dan ga je toch lekker vliegen?"' PZC ONLINE LEZERS HELPEN LEZERS Lucia Hardonk @LuciaHardonk Dat #dankdag en #allerzielen samenvalt... Dat is: Dankbaar zijn voor de mensen van voorbij die je leven verrijkt hebben. donderdag 3 november 2016 Boek: Eind november ver schijnt Material Matters - Hoe wij onze relatie met de aarde kun nen veranderen, van Thomas Rau en Sabine Oberhuber, uitge verij Bertram De Leeuw, isbn 9789461562258. prijs 19,95 euro Architect Thomas Rau is maandag en dinsdag te gast in het kader van Standplaats Zeeland. Hij houdt ook een le zing op de Contacta. FOTO JAAP VORK MIDDELBURG Met het be zoek van Thomas Rau blaast ZB Planbureau en Bi bliotheek van Zeeland het project Standplaats Zee land nieuw leven in. Enkele jaren geleden verbleven on der anderen Wubbo Ockels, Paul Schnabel, Alexander Rinnooy Kan en Nout Wel link enkele dagen in de pro vincie. Ze bezochten bedrij ven en organisaties, deden mee aan debatten en lieten hun licht schijnen over Zeeuwse kwesties. Rau, die maandag en dinsdag in Zee land verblijft, pakt de draad weer op, in het voorjaar van 2017 wordt Bernard Wien- tjes verwacht. De Amsterdamse architect begint zijn bezoek maandag middag in RDH Silo Werk plaats R in Middelburg, waar studenten van HZ Uni versity of Applied Sciences, University College Roose velt, Scalda en het Techna- sium (waarin meerdere mid delbare scholen samenwer ken) presentaties geven over de circulaire economie en bouwkunde. Na een duur zaam Zeeuws diner met de Zeeuwse Commodores, ver zorgd door studenten van Scalda, volgt het eerste openbare onderdeel van Standplaats Zeeland. Rau is onder meer bekend door zijn medewerking aan het tv-programma Tegenlicht en in de foyer van de ZB in Middelburg wordt daarom met hem een VPRO Tegen licht Meet Up Zeeland geor ganiseerd, gepresenteerd door Myrthe Jansen en Ron Lubbersen (19.30-21.30 uur). Rau krijgt daar ook pu blicaties gepresenteerd over duurzaam toerisme op Walcheren en over energie en afval. Dinsdag bezoekt Rau eerst Emergis in Kloe- tinge, waar hij wordt bijge praat over bouwplannen. Bij het ingenieursbedrijf Delme- co wordt hij geïnformeerd over onderzoek dat is ge daan naar hergebruik van bewegende onderdelen van de Zeelandbrug. Dan gaat hij door naar Vlissingen waar hij bij DOK 41 luncht met jonge Zeeuwse onder nemers (mede georgani seerd door ZIGZAG en Eco nomische Impuls Zeeland). Dan volgt weer een openba re bijeenkomst, een College Tour in de ZB onder leiding van Pascal Elegeert, met studenten van de HZ, Scal da, UCR en het voortgezet onderwijs (15.00-17.00 uur). Thomas Rau sluit zijn be zoek af met een lezing op de Contacta in de Zeeland hallen in Goes (aanvang 19.00 uur). Aanmelden: Wie de Tegenlicht Meet Up (maandagavond)en/of de College Tour (dinsdag middag) wil bijwonen, kan zich aanmelden via secretariaat@dezb.nl. Op zoek naar dat ene specia le kop en schoteltje? Kunt u ie mand blij maken met een doosje gestempelde postze gels uit Australië? Of zoekt u een oplossing voor een weer barstige vlek in de bekleding van uw kostbare stoel? Laat het ons weten. In deze nieu we rubriek helpen lezers el kaar. Kijk op: pzc.nl/lezershelpenlezers •r TWITTER —Op Twitter werd er bedankt voor allerlei positieve dingen die zich het afgelopen jaar hebben afgespeeld. Maar ook de overledenen werden her dacht. Gisteren vielen name lijk de protestantse Dankdag (voor Gewas en Arbeid) en het katholieke Allerzielen sa men. UW REACTIE Er komen zonnepanelen zo ver het oog reikt rond indus triegebied Vlissingen-Oost. Zonnepanelen op landbouw grond is waanzin, vindt Sjaak Uitdenboogaard: „Nu al kost zonne-energie 10 keer meer C02 uitstoot dan een kern centrale." Tim Fakkeldij voegt toe: „Gelukkig is daar subsidie voor uitgevonden, de winst voor de energieleveran ciers is gedekt en daar draait het om. Het milieu is bijzaak!" ONLINE TOP 5 1. Man (44) komt om het leven bij aanrijding door vrachtwa gen 2. Vrouw met kind (2) op fiets aangereden, dader rijdt door 3. Straatroof in Goes mislukt, politie zoekt getuigen 4. Rekening van waterschap volgend jaar hoger 5. Meer dan 100 banen weg bij Heerema in Vlissingen Kijk op www.pzc.nl of (Dpzcredactie n facebook.com/depzc (Dpzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44