Toch celstraf voor dood Meye Zeeland met zeven cafés in de Top 100 10 ZEELAND STANDPLAATS ZEELAND THOMAS RAU We moeten nü doen wat nodig is, niet wat mogelijk is, waarschuwt architect Thomas Rau. Hij komt met een ongemakkelijke boodschap naar Zeeland. De rechtbank in Middelburg sprak het duo in maart vorig jaar vrij. Het cruciale verschil komt door een andere beoordeling van het hof van de belangrijke getuige nis van de ex-vriendin van ver dachte J. de G. uit Heijningen. Zij stapte naar de politie, nadat De G. had verteld wat er allemaal was ge beurd. De rechtbank vond haar verklaring weliswaar betrouw baar, maar zag geen feitelijke om standigheden die haar verklaring ondersteunden, waardoor vrij spraak volgde. Het gerechtshof zag met name steunbewijs in de verklaring van de vrouw dat Meye gorgelde nadat hij was neergeschoten. Dat had een buurman ook gehoord. En ver der vond het hof feitelijke onder- VLISSINGEN Zeven Zeeuwse ca fés staan in de Café Top too 2016. Komende maandag wordt bekend welk café in Nederland op de eer ste plek staat. Noord-Brabant vaar digt dit jaar de meeste cafés af naar de Top 100. Liefst zestien ca fés op de lijst komen daar van daan. Alle cafés die op de lijst staan, hebben drie juryrondes overleefd en weten inmiddels dat ze in de Top 100 staan. Limburg en Noord-Holland zijn elk met 15 ca fés vertegenwoordigd, Zuid-Hol land met 14, Gelderland 8, Overijs sel 6, Utrecht 5, Drenthe 4, Fries land 4, Groningen 4 en Flevoland steuning in de asbak waarmee is geslagen en de specifieke munitie waarover de vrouw sprak. De twee mannen waren naar de woning van Meye gekomen om hem te bestelen van zijn wietkwe- kerij. Die was drie dagen ervoor al geript door Bossche criminelen. Toen de twee de lege kwekerij za gen en Meye tegenkwamen, ont stond een opstootje waarbij Meye Voor doodslag op Henry Meye bestaat geen bewijs, maar wel voor een poging diefstal met geweld het leven liet. Er is alleen geen be wijs dat één van de overvallers de intentie had Meye te doden. Daar om volgde voor die tenlasteleg ging vrijspraak. Tegen Fliplander J. G. was nog wel tien jaar geëist, tegen De G. twee jaar. Het OM is er namelijk van overtuigd dat de Fliplander Meye doodschoot. 2. In de afgelopen 22 jaar leverden alle provincies - Zuid-Holland en Flevoland uitgezonderd - ooit een winnaar. In 2004 eindigde De Mug uit Middelburg op een eerste plek. Vorig jaar was Café de Gekroon de Suikerbiet in Zierikzee met een vierde plek het hoogst geno teerde Zeeuwse café. Zeerust uit Renesse stond op plek 48 en Salud uit Scharendijke viel met een 97ste plek nog net in de Top 100. Maandag wordt niet alleen het beste café van Nederland bekend gemaakt in de Café Top 100 2016, maar ook de beste provinciewin naar. Hij houdt duide lijk niet van poespas. Zodra hij is aange schoven voor het interview steekt Thomas Rau van wal. De koetjes en de kalf jes laat hij achterwege. De in Duitsland geboren architect van onder meer het stadskantoor in Middelburg heeft zich de laatste decennia ontwikkeld tot dé grote pleitbezorger van de circulaire eco nomie, van een duurzame samen leving die zijn grondstoffen niet uitput en niet steeds grotere afval bergen produceert. Op zijn eigen website wordt hij niet alleen om schreven als architect en onderne mer, maar ook als innovator, inspi rator en visionair. Daarmee is geen woord te veel gezegd. Zodra hij spreekt, lijkt Rau op een Duit se filosoof die zijn paradigma's meeslepend en onweerlegbaar for muleert. Volgende week is Zeeland twee dagen lang zijn standplaats. Het is de ideale plek om zijn visie uit te dragen, vindt hij zelf. „Als een ur gent probleem actueel wordt, is het te laat", begint hij, ogenschijn lijk abstract. „Zeeland heeft de wa tersnoodramp doorstaan", legt hij vervolgens uit. „Een urgent pro bleem, de dijken die te laag waren om een grote storm te weerstaan, werd daar actueel. Dat hebben de mensen fysiek moeten ervaren. Ze hebben maatregelen genomen om dat urgente probleem nooit meer actueel te laten worden. Als we hier niets veranderen, realiseer den de Zeeuwen zich, overkomt ons onvrijwillig de grootste veran dering. Het probleem waarmee we nu kampen, beantwoordt aan exact dezelfde wetmatigheden. Zeeland is ervaringsdeskundige voor wat er gebeurt als je niet op tijd transformeert. De provincie is wereldberoemd geworden vanwe ge de waterwerken die zijn ge bouwd om een toekomstige ramp te voorkomen. Wat de wereld nu nodig heeft is een mentaal Delta plan. Daarom vind ik het interes sant om naar Zeeland te gaan om daarover te praten." Zo redeneert Rau. Hét probleem van deze tijd is de schaarste van grondstoffen en de verspilling van energie. Ons bestaan is tijdelijk, doceert hij, onze behoeftes zijn dus ook tijdelijk, maar de conse quenties van het vervullen van die behoeftes zijn permanent. „Wat we verliezen zijn we kwijt." De nieuwe watersnoodramp die we op ons af zien komen, is dat we onze materialen opstoken en niet hergebruiken. Waarop hij een nieuwe definitie opdreunt. „Circu laire economie is het faciliteren van de permanente consequenties van onze tijdelijke behoeftes." Abstract? Allerminst. In zijn uit- Wat de wereld nu nodig heeft is een mentaal Deltaplan leg is Rau buitengewoon helder. Wij denken misschien dat we met het klimaatakkoord in Parijs al een nieuw Deltaplan voor duur zaamheid hebben opgesteld. „Al lerlei mensen vinden het fantas tisch wat daar is afgesproken. Ik vind het een grote ramp. We heb ben afgesproken wat mogelijk is, niet wat nodig is. Stel je voor dat je in een relatiecrisis met je vrouw afspreekt dat je in 2030 stopt met roken, in 2040 stopt met drinken en in 2050 probeert om haar trouw te blijven. Dan zegt ieder een: 'Wat is dat voor waardeloze relatie?' Nou, dat is precies wat we hebben afgesproken in Parijs. De watersnoodramp in Zeeland heeft geleid tot bouwwerken die nooit eerder zijn gerealiseerd. Er is niet gebouwd wat mogelijk was, maar wat nodig was." Er gebeurt niets als macht en verantwoordelijkheid op verschil lende plekken liggen, vervolgt Rau zijn privécollege. Daar gaat het fout in onze welvaartsmaat schappij. Hij haalt een anekdote aan die hij vaker gebruikt. Die van de lightbulb conspiracy, de gloeilam pensamenzwering. De eerste gloei lampen die aan het begin van de twintigste eeuw werden geprodu ceerd konden meer dan honderd jaar mee. Ze gingen praktisch nooit stuk. Fabrikanten als Philips realiseerden zich dat hun klanten zo nooit terug zouden komen. En dus spraken ze onderling af dat een gloeilamp niet langer dan dui zend uur mee mocht gaan. „De klant die een lamp kocht dacht dat hij een oplossing in huis haalde, maar wat hij kreeg was een bewust georganiseerd pro bleem. Daar moeten we vanaf. De producent die een product ver koopt heeft de macht, maar hij neemt niet de verantwoordelijk heid. Het resultaat is een afval berg. Iedereen moet weer de ver antwoording krijgen over zijn ei gen product. Als het product eigen dom blijft van de fabrikant en de fabrikant maakt shit, dan krijgt hij shit terug. We moeten dus busi ness modellen ontwikkelen waar bij nieuw nooit meer stuk is." Dat is makkelijker gezegd dan gedaan, beseft Rau. „De spelregels moeten worden veranderd. Kijk naar de autofabrikanten en hun dieselmotoren. Ze krijgen regels opgelegd maar binnen de bestaan de regels proberen ze te optimali seren, omdat ze niet willen veran deren. Als een dictator regels op leggen leidt dus tot optimalisatie, niet tot verandering. We moeten de ondernemer helder maken wat de financiële consequenties zijn van zijn daden. Want slechts wei nigen doen iets uit morele overwe gingen, de meesten handelen uit financiële overwegingen. We moe ten duidelijk maken dat fabrikan ten in het nieuwe systeem mini maal hetzelfde kunnen verdienen. De verandering moet niet ten kos te van henzelf gaan, maar ten gun ste van alles en iedereen." De architect pleit ervoor dat be drijven geld steken in satellieten die 'met het fout verdiende geld Als het product eigendom blijft van de fabrikant en hij maakt shit, dan krijgt hij shit terug de goede dingen doen' en uiteinde lijk groot genoeg groeien om zelf het moederbedrijf te worden. „De circulaire economie is een econo mie waar geld gegenereerd kan worden. Ondernemers moeten zich realiseren dat ze anders geld kunnen verdienen, met een werk wijze waarvan ze niet wisten dat er kapitaal in zat." Dat het niet bij filosoferen blijft, donderdag 3 november 2016 'Klimaatakkoord van Parij s is een grote ramp' Voor doodslag op Henry Meye, op 8 juni 2011 in zijn woning aan de Keethil in Sint-Maartensdijk, was geen bewijs. Wel heeft het gerechtshof gisteren de twee ver dachten 4,5 jaar cel gegeven voor een poging tot diefstal met geweld, met de dood tot gevolg. Pieter van Klinken Den Bosch Ernst Jan Rozendaal Amsterdam FOTO THINKSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43