Middelburg zoekt plek 63 statushouders WALCHEREN 7 De huurbazen in de Vlissingse Scheldebuurt worden op de nek gezeten. De wijkbewoners zijn de overlast en junks zat. 'Het is een pittige buurt, maar wij kunnen daar een goede rol in spelen' SCHELDEBUURT OVERLAST UIT VERHUURPANDEN A De LPM vindt dat bij de huisvesting van statushou ders de buurt geïnformeerd moet worden donderdag 3 november 2016 Claudia Sondervan Vlissings burgemeester Bas van den Tillaar heeft de bewoners dins dagavond op een bijeen komst goed gehoord: de Schelde buurt heeft meer dan genoeg ge slikt aan overlast en onveiligheid door drugshandel op straat en on gemanierde, snel wisselende be woners van sjofele kamerverhuur panden. De liefdadigheid die de kerkelijke stichting Het Konings huis in de leegstaande Eben Hae- zerkerk wilde beginnen voor de verkommerende medemens is een halt toegeroepen. Geen voed- seluitgifte, geen dagopvang. „De stichting moet wachten tot duide lijk is wat de stichting precies wil en wat wij daar wenselijk vin den", stelt Van den Tillaar. „Tot die tijd kan er hooguit een bijbel studieclub plaatsvinden." „De burgemeester reageerde echt geschokt toen wij vertelden hoe het er aan toegaat in onze wijk", vertelt Mariska van den Bergh van de Werkgroep Kasteel straat. „Tachtig procent van de in woners zijn gezinnen met kinde ren. Maar ik moet met mijn 3-jari- ge langs een portiek van zo'n ka merverhuurpand waar al voor de tweede keer die dag iemand voor dood ligt door de drugs. Het was de druppel toen we hoorden dat in de kerk een opvang komt voor mensen met psychische proble men en verslavingen, die zeven da gen per week open wil zijn. Ons We zoeken goede handvatten om de overlast terug te dringen Bas van den Tillaar, burgemeester mensen op straat, het wordt al leen maar erger. Deze straten heb ben een upgrade nodig." Het probleem wortelt in de vele kamerverhuurpanden in de buurt, waar vaak mensen wonen die bij de woningcorporatie niet meer te recht kunnen of die ergens tijde lijk werken en willen slapen voor weinig geld. In de wijk is het maxi maal toegestane aantal huurka mers al jaren bereikt. „Het is moei lijk goed zicht te krijgen op wat in die kamerverhuurpanden ge beurt", erkent wethouder Sem Stroosnijder. „Al hebben we aar dig in beeld wie waar woont. We gaan de kamerverhuur scherp vol gen. Dat heeft prioriteit." „We zoe ken goede handvatten om de over last terug te dringen", stelt Van den Tillaar. „Maar dat is een lastig proces en één van de lange adem." En er wordt weer gekeken naar het haperende meldingen@- vlissingen.nl. „Dat meldpunt werkt niet zoals het moet. Vooral niet bij meldingen van complexe problemen", beaamt Van den Til laar. Zeker niet, weet Van den Bergh. „De gemeente kende maar vier meldingen terwijl er van ons honderden moeten zijn. We zijn heel actief en dat blijven we." was verteld dat er een soort buurt centrum zou komen met knutsel club en koffiemiddagen voor vrou wen. De mensen van de stichting hebben het over missionair werk. Maar er is genoeg opvang in Vlis- singen. Wij hebben al jaren zulke De Eben Haezerkerk in de Kasteelstraat. Eigenaar stichting Het Koningshuis denkt er met de buurt een passende maatschappelijke bestemming aan te kunnen geven, foto lex de meester Mattias van der Straaten noemt de be wonersbijeenkomst dinsdag op het stad huis 'behoorlijk hef tig'. „Met alle bewo ners en L' Escaut, Roat en de politie er bij hebben we wel een completer beeld gekregen van wat er speelt in de omge ving van de Kasteel straat. Ik begrijp de weerstand van de wijkbewoners een stuk beter. Het is een pittige buurt. Maar wij willen geen Wit te Huis, eerder een Herberg zoals aan het Bellamypark. Wij wil len de leefbaarheid vergroten en daar een goede rol in spelen. Dat is de uitdaging voor de wijk. We gaan onze plannen kritisch bekijken met de gemeente; wat werkt goed en wat niet. Ons idee, de voedseluitgifte die we al acht jaar doen naar de kerk te verplaat sen, wekte veel weer stand. Dat gaan we op nieuw overwegen." Dat Het Koningshuis de activiteiten nog even moet opschor ten, is niet erg. „We willen toch eerst reno veren. Er is een goede eerste stap gezet." Mattias van der Straaten van stichting Het Koningshuis. De gemeente Middelburg zoekt naar particuliere verhuurders en woningeigenaren die vluchtelin gen met een status willen huis vesten. Dat kan in een woning, een appartement of een kamer. Emile Calon Middelburg Deze statushouders hebben een verblijfsvergunning en mogen vanuit het asielzoekerscentrum doorstromen naar een gewone wo ning. Ze krijgen in principe voor vijf jaar een vergunning om in Ne derland te wonen. Tussentijds wordt gekeken of de situatie in het land van herkomst verbeterd is en kan een vergun ning ingetrokken worden. Na vijf jaar kunnen ze in aanmerking ko men voor een vergunning voor on bepaalde tijd. Voor dit jaar moet Middelburg nog 63 statushouders huisvesten. En de gemeente weet nu ook al dat dat er in de eerste helft van 2017 nog eens 37 zijn. Volgens beleidsambtenaar Har ry Siebelink is in het recente verle den ook al eens een dergelijke op roep gedaan, samen met de ge meenten Veere en Vlissingen, om statushouders te huisvesten. Dat leverde maar enkele reacties op. Toch probeert Middelburg het nu opnieuw, omdat het de gemeente niet lukt om zelf al die 63 status houders te plaatsen. „Een deel zal wel lukken, maar niet allemaal", aldus Siebelink. Deze keer werkt Middelburg niet samen met Veere en Vlissingen, omdat die twee ge meenten een veel kleinere wacht- lijst hebben. „Daar is meer sociale woningbouw", geeft hij als verkla ring. De LPM vindt dat bij de huisves ting van statushouders de buurt geïnformeerd moet worden. Zeker als het om een grotere groep gaat, zo blijkt uit vragen van de raads fractie. Als voorbeeld wordt gewe zen naar het plaatsen van een groep jongere statushouders in het Graaf Mauritshuis aan de Koe poortstraat. Volgens de LPM voel de de buurt zich voor een voldon gen feit geplaatst. De kerk is de druppel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40