Schiereiland in Veerse Meer 3 Komt het hier vijf meter hoog? Mijn instinct zegt: wegwezen Niet vergeten: pleepapier! Boek Veenker gaat aan kop Frank Lammers. De serie is deels in Zeeland opgenomen. Dijkgraaf Toine Poppelaars van waterschap Scheldestromen zal met bijzondere belangstelling kij ken. „Wij kijken er op zich positief te genaan, omdat een serie als deze bij kan dragen aan het waterbe- wustzijn van burgers. We doen dat zelf via diverse methodes, zo als gastlessen, maar op deze ma nier bereik je in één keer een heel groot publiek. De kanttekening die ik heb is dat het ook geen bangmakerij mag worden." Uitgerekend komende maandag wordt in Cadzand-Bad de laatste 'Zwakke Schakel' feestelijk opgele verd, in bijzijn van minister Schultz van Haegen. Alle dijken en duinen in Nederland worden nu geacht een superstorm als in de serie te kunnen trotseren. „Daarop zeg ik volmondig: ja. De dijken zijn nu 250 keer veiliger dan in 1953, zo hebben we bere kend. Dat komt door de huidige hoogte en sterkte van de dijken, maar ook door beter onderhoud en nieuwe inzichten en technie ken. Vergeet ook de betere weers voorspellingen niet. Daardoor heb ben we meer tijd om mensen te evacueren." „Nee. De normen veranderen, het klimaat verandert, de technische inzichten veranderen. We moeten preventief blijven investeren om aan de allerhoogste veiligheidsei sen te voldoen, want we willen de veiligste delta van de wereld zijn en blijven. Andere landen accepte ren nu eenmaal vaak eerder het ri sico dat er materiële schade kan ontstaan of, erger nog, menselijk leed." Een tv-serie is goed, maar moet ook geen bangmakerij worden „In de eerste plaats door naar de weersvoorspellingen te kijken en te zorgen dat je op tijd weg bent. Als dat niet meer lukt, moet je de hoogste plek in huis of elders zoe ken. Dat lijkt een open deur, maar het is goed daar al vooraf over na te denken. Dat heb ik ook gedaan. Ik woon zelf redelijk veilig in Veere, maar als het toch misgaat, dan ga ik naar de Grote Kerk. Maar als duizend mensen dat doen, dan heb je ook een pro bleem." „Komt het hier vijf meter hoog? En de A58 is over stroomd? Dan maar zo hoog mogelijk. Wij hebben een van de hoogste huizen. Twee grote slaapkamers, met opgemaakte bedden. Ik heb een enorme voorraad eten en drinken. Dikke truien en daaronder laagjes kleding aan voor de kou, want er zal geen elektrici teit en ook geen verwar ming zijn dus. Kaarsen mee, aansteker, zaklamp én een radio op batterijen. Lig gen allemaal al boven, net als de belangrijke papieren, de kleren en mijn weekeind- tassen. En o ja: mijn hand tas met mijn telefoon, die mag ik niet vergeten. Tis sues en natte doekjes voor toiletbezoek zitten ook in die tas. Je moest eens weten wat daar allemaal in zit!" „Mijn instinct zegt: wegwe zen, als het water komt. Maar ik wéét dat iedereen hetzelfde denkt en dat het verkeer hopeloos vast komt te zitten. Dus ik blijf zitten en breng zoveel mogelijk waardevolle bezittingen naar boven. Op zolder zit ik op 5.20 meter. Dat is net hoog genoeg. Ik neem drink water mee en voedsel, ik gooi gewoon alles in een zak. Maar ik neem ook medi cijnen mee, mijn laptop, te lefoon, de papieren van de woning en niet te vergeten de babyfoto's. Persoonlijke dingen die je echt niet kwijt wil. Goed dat ik hier nu voor dit interview over nadenk, heb ik nog hele maal niet gedaan. Dat beest je daar, onze hond, gaat ook naar boven. Die is onder deel van het gezin." Gerrie: „Als ik aan het werk ben, zit ik goed. Ik werk in de Abdij, het hoogste punt van Middelburg. Maar als ie deréén daar heenkomt... Als het zover is, is de eerste vraag: blijven of weggaan? Dan denk ik direct: waar is iedereen, waar is de rest van mijn gezin? Ik blijf thuis en hoop dat de anderen zo snel mogelijk thuiskomen. De zolder is groot en er staat een bed, er zijn slaapzak ken. Ik neem eten en drin ken mee, kaarsen en aanste kers, kleren om warm te blij ven. Onze telefoons, een po- werbank. En pleepapier!" Tom: „Je kunt het uit het raam doen. Raar, maar mo gelijk. Maar het is dan ook een heel rare wereld, als de dijken breken. Ik ga zeker naar die televisieserie kij ken." Dertien jaar wordt er al gepraat over de verhuizing van restaurant Vrouwe in den Polder op de Veer se Dam. Een verplaatsing van de parkeerplaats bij Vrouwenpolder naar het Veerse Meer nabij de Schotsman. Verschillende plannen passeer den de revue, maar telkens ket sten deze af. Het laatste plan - een hoge toren - onderging dat zelfde lot. Nu ligt er een plan dat wel kans van slagen heeft. Het col lege van B en W van Noord-Beve land stelt de gemeenteraad voor om mee te werken aan de verdere ontwikkeling. „We zijn opge lucht en blij dat we hier nu zit ten", zeggen wethouder Piet de Putter van Noord-Beveland en Marco Doeleman van Zeeuwse La gune. Het bedrijf wil een schier eiland van ruim 31.000 vierkante meter opspuiten ter hoogte van de tweede loopbrug op de Veerse Dam. Op het eiland wordt een ho tel en restaurant gebouwd met 44 kamers. Daarnaast zijn er 20 vrijstaande woningen gepland en 48 appartementen plus nog eens Een hotel, woningen en appartementen voor de recreatie op een schiereiland in het Veerse Meer 20 penthouses. Ook is er ruimte voor drijvende woningen. „We creëren een ontwikkeling die eco nomisch haalbaar is en past bin nen de schaal van het Veerse Meer", zegt Doeleman. Hij mikt met dit plan op een duurder seg ment in de markt. In dit stadium van het plan is er nog niets zeker over het uiter lijk van de bebouwing. Wel ligt al vast dat de gebouwen maximaal 14 meter hoog mogen worden en dat is twee meter hoger dan de kruin van de Veerse Dam. Het nieuwe schiereiland moet ook de zelfde uitstraling krijgen: zand met begroeiing. Als de gemeenteraad van Noord-Beveland volgende week instemt met de ontwikkeling van het plan, Zou het park er in 2019/2020 kunnen liggen. MIDDELBURG Het jeugdboek De Tuinen van Ginder van Rieks Veen ker uit Middelburg gaat ruim aan kop in de strijd om de PZC Pu blieksprijs. Met 1.064 stemmen heeft hij beslag gelegd op ruim een kwart van de 3.700 uitgebrach te stemmen. Het kook- en foto boek Zilt zoet Zeeland van Tanja van den Berge is tweede met 399 stemmen. Het jeugdboek Ze was 16 van Marlies Allewijn kreeg 313 stemmen, goed voor de derde plaats. Er kan nog worden ge stemd tot vrijdag 12.00 uur. De winnaar wordt zaterdagavond be kendgemaakt. donderdag 3 november 2016 250 keer veiliger dan in 1953 Is het waterschap blij met een dergelijke serie? Is Zeeland ook echt veilig? Is het werk aan de dijken ooit af? Op Overstroomik.nl kun je zien hoe hoog het water komt 'als de —Toine Poppelaars, dijkgraaf dijken breken'. Hoe kunnen men sen zich daarop voorbereiden? Tv-serie 'Als de dijken breken', vanaf 5 nov., 20.25 uur, EO, NP01. Tatiana Meeuwse en zoon Floris (4), Howlin' Wolfstraat. Robert van der Wal, Howlin' Wolfstraat Gerrie Soutendijk en zoon Tom, Muddy Watersstraat. Een schiereiland met daarop een hotel, appartementen, wo ningen en bootwoningen. Alle maal voor recreatief gebruik. Dat wil De Zeeuwse Lagune neerzetten in het Veerse Meer bij de Veerse Dam. Een investe ring van zo'n 40 tot 45 miljoen euro. Melita Lanting Kamperland Stemmen: pzc.nl/publieksprijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36