'Haal kinderen van Calais hierheen' F' <3> 2 NI WILLEM VAN DAM Hellevoetsluis niet enige In meer verpleeghuizen mogen bewoners niet naar het toilet als ze willen. Ophouden of een luier om. Column Tal van knorrige reacties ont vangen op het kolommetje, waarin ik mij licht spot tend uitliet over plannen om in Goes een kattencafé te beginnen. Fijn, dat soort reacties. Ze zijn heilzaam. Doorgaans krijg ik op mijn Face- bookpagina waarderende respons op mijn stukjes. Ze worden vaak beloond met een opgestoken duim of een smiley en - ik durf het bijna niet op te tikken - een enkeling honoreert mijn schrijf sels een enkele keer zelfs met 'bril jant'. Daar dreigt een mens van naast de schoenen te gaan lopen. Diverse lezers die reageerden op mijn kolommetje van vorige week, plaatsten mij gelukkig weer met beide voetjes op de grond. De een schreef: 'Er zit geen steekje aan je los, maar een hele naad, Van Dam.' Zo, die zat. Een stukje over het lot van vluchtelingen laat hele volksstammen onberoerd, maar zodra je iets onaardigs schrijft over katten en ander onge dierte, is het hommeles. Een ander - niet vies van een woordspeling - noemde mijn co lumn over het kattencafé 'katastro- faal'. Weer en ander vond het stuk je 'laag bij de grond' en een van de initiatiefneemsters van het katten café toonde zich eveneens ge kwetst. Zij verweet mij (kort sa mengevat) dat ik een 'wijs Youp-brilletje' op mijn neus draag en dat ik niet de moeite heb geno men om me in de achtergronden te verdiepen van haar prachtplan. A: ik kan het niet helpen dat ik min 6 heb en B: ik wil me hele maal niet verdiepen in de achter gronden van een kattencafé, zoals ik mij ook niet wens te verdiepen in het hoe en waarom van een paardenkroeg, een geitenhotel of wat voor beestenzooi dan ook. Maar ik ben de lulligste niet. Zo dra het kattencafé wordt geopend, ga ik er een kop koffie met een tompouce nuttigen. Na eerst mijn handen te hebben gewassen én mijn mond te hebben gespoeld. Mits ik er nog welkom ben, na tuurlijk. Als je iets onaardigs schrijft over katten, is het hommeles De Stelling TOOS HENK WIJ BESTAAN JAAR VANI&AAS! Inhaalslag statushouders r Kamervragen over Borssele Schooljudo hulp bij opvoeding MIDDELBURG PW wil studie naar elektrische veerboot Gisteren werd duidelijk dat som mige bewoners in verpleeghuis Grootenhoek in Hellevoetsluis maar drie keer per dag naar de wc mogen. De leiding van de in stelling ontkent dat er sprake is van 'plasroosters', maar erkent dar er met diverse patiënten af spraken zijn over wanneer en hoe vaak iemand naar het toilet kan. Onacceptabel, oordeelt staatssecretaris Martin van Rijn (Welzijn). Maar er zijn meer tehuizen met zulke afspraken, zeggen FNV Zorg en Patiëntenfederatie Nederland. In onder meer Zuid-Holland en Brabant zijn voorbeelden bekend waar perso neel uit tijdgebrek de bewoners maar een paar keer per dag op de wc helpt. „Als personeel hebben we geen andere keuze", vertelt Anja Koerten, die in een Haags ver pleeghuis werkt waar zulke af spraken bestaan. „Als een be woonster elk uur naar de wc moet, ook al is het maar kort, moet ik daarin schrappen. Van bovenaf hoor ik: sorry, mevrouw krijgt anders te veel zorguren." Het alternatief is een luier, ook voor bewoners die nog niet in continent zijn maar wel hulp no dig hebben bij de wc-gang. „In principe zou iemand die acht uur moeten kunnen dragen, 's Nachts is het beleid dat we nie mand meer wakker maken voor toiletbezoek. Het gevolg is dat be woners soms in een drijfnatte luier wakker worden, of minder gaan drinken." In een recente enquête van FNV Zorg geeft 73 procent van de zorgmedewerkers aan dat be woners langer moeten wachten op hun toiletbezoek. „Het is belachelijk en mensont erend", zegt een woordvoerder van de Patiëntenfederatie Neder land. „Mogen plassen is een grondrecht, daar mag geen beper king op zitten. Maar helaas ho ren we het vaker. Bijvoorbeeld Een luier aan is tijdbesparing, maar het zijn keuzes om ziek van te worden dat dat er maar op bepaalde tij den geplast mag worden in een verpleeghuis, bijvoorbeeld tus sen 8 en 10 uur." Een verzorgende van een grote Brabantse zorgorganisatie die anoniem wil blijven, had het gis teren nog aan de hand. Een de mente bewoner was erg onrustig vanwege zijn heupoperatie. Om hem aandacht te kunnen geven, moesten twee medebewoners noodgedwongen in hun luier plassen. „Het zijn keuzes om ziek van te worden." Vlissingen moet alles in het werk stellen om de kinderen op te vangen die nog in het ont ruimde vluchtelingenkamp in Calais in Frankrijk rondzwerven. Dat stellen vijf partijen in een ge zamenlijke motie. Die komt van avond op tafel in de gemeente raadsvergadering. D66, Socialistische Partij, Par tij van de Arbeid, GroenLinks en Christenunie brengen de motie in. De partijen hebben samen 13 van de 27 zetels. Er zitten nog steeds alleenstaande minderjari gen vast in het 'immense mod- derkamp', de 'jungle van Calais', staat in de motie. Naar andere kampen reizen lukt de kinderen vaak nier. De partijen vinden dat mensonwaardig en gevaarlijk met dreiging van misbruik. De vijf partijen willen dat de gemeente in overleg gaat met de staatssecretaris om op zeer korte termijn noodopvang te regelen in Vlissingen. Wel kleinschalig, noteren de partijen tussen haak jes. donderdag 3 november 2016 Heilzaam Vandaag: Ik heb geen probleem met nieuwe vertaling Mein Kampf Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben gek op gratis spullen 372 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS ZEELAND In de maand oktober heb ben 104 vluchtelingen met een verblijfsvergunning een woning gevonden in Zee land. Bijna de helft van de taakstelling voor de tweede helft van 2016 is gehaald. De meeste statushouders vonden in oktober een nieu we woning in Goes (25), Terneuzen (18), Veere (15) en Sluis (14). In de periode juli-oktober zijn 294 vergun ninghouders onderge bracht in Zeeland. DEN HAAG GroenLinks heeft Kamervra gen gesteld over het rap port van adviesbureau Spring Associates over de kerncentrale Borssele. Dat bureau stelt dat directe sluiting en pas over jaren ontmantelen financieel het beste is. GroenLinks vraagt of minister Henk Kamp (fo to) van Economische Zaken alle bevindingen onder schrijft. Ook vraagt de frac tie Kamp uitgebreid in te gaan op de bevindingen. VLISSINGEN De organisatie Schooljudo geeft tot en met 10 novem ber proeflessen op 23 Zeeuwse basisscholen. Tij dens de 'Skills for Life Tour' maken de kinderen al judo end kennis met opvoedkun dige waarden en normen als samenwerken, respect of discipline. St. Petrus De Wegwijzer in Schoondijke en Montessorischool De Kraal in Tholen hebben bo vendien een zesweeks judo programma gewonnen. Het dagelijks provinciebe stuur moet serieus onder zoeken of tussen Vlissingen en Breskens elektrische veerboten kunnen varen. Dat is mogelijk 25 miljoen goedkoper dan andere sce nario's en beter voor het mi lieu. Een plan hiervoor is ont wikkeld door Sebastiaan Keijmel uit Breskens. Plasrooster in meer zorghuizen Hanneke van Houwelingen Utrecht —Anonieme verzorgende Zie ook pagina 4 Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2