Een Amerikaan als über-Brit SHOW CULTUUR 25 In de serie The Crown van Netflix speelt John Lithgow de rol van de Engelse staatsman Winston Churchill. 'Hij is een vat vol tegenstrijdigheden. Wie wil die man nou niet spelen?' Realistische The Crown verdient bekroningen Maar voor mij heel nuttig. Ik kon hem eindelijk als mens bestuderen. Ik moest mezelf kleiner ma ken. In letterlijke zin, want ik ben een stuk langer dan Churchill was." Nadagen In The Crown speelt Lithgow Churchill in zijn na dagen. De serie focust vooral op Elizabeth II, als zij door de dood van haar vader, die door zijn rook verslaving een ernstige longziekte had, opeens ko ningin wordt. Churchill, zo eigenzinnig als het maar zijn kan, bouwt een band op met de nieuwe koningin, wier vader het grootste respect voor de staatsman had. „Het vertrouwen dat langzaam groeit tussen Elizabeth en Churchill vond ik heel interessant om te spelen." De makers van The Crown, scenarist Peter Mor gan en regisseur Stephen Daldry, zijn zeer te spre ken over de inbreng van Lithgow. Morgan, die ook de speelfilm The Queen schreef: „We hadden geen zin in een acteur die op de automatische piloot de rol van Churchill zou vertolken. Omdat Lithgow voelde dat er veel van hem werd verwacht, ging hij nauwgezet te werk. Hij heeft echt iets van de rol gemaakt dat ik in andere producties waarin Churchill voorkomt, niet heb gezien. Bij de repeti ties pakte hij ons al in." Botte brombeer Churchill was voor hem een heerlijke kluif om zijn tanden in te zetten. „Wie wil die man nou niet spelen? Hij is een vat vol tegenstrijdig heden. Soms is hij een botte brombeer, dan weer heel onzeker als hij zich niet aan de bui tenwereld toont. Wat wil een acteur nog meer?" Om zo goed mogelijk op zijn rol voorbereid te zijn, toog Lithgow naar Londen voor de research. Hij ontdekte in het Churchillmuseum een filmpje waarin de bewindsman met enkele soldaten keu velt. „Dat was een heel ongedwongen moment. e keuze voor Lithgow is opmer kelijk. Hij is immers Ameri kaan. „Elke Engelse acteur van naam heeft Churchill al ge speeld. Vandaar dat ze mij heb ben gevraagd." Met pretoogjes dist John Lith gow (71) een klassieke anekdote op over Winston Churchill, de staatsman hij speelt in de koninklij ke serie The Crown van Netflix. „Het voorval speelt zich af tijdens een diner. Churchill, die wel hield van een borreltje, was aan geschoten. Een vrouw sprak hem daarop aan. Waarop Churchill zei: 'U bent lelijk en ik ben dronken. Maar morgen ben ik nuchter'." Het plezier waarmee de Amerikaanse acteur het typerende verhaal over de Engelse staatsman ver telt, weerspiegelt zich in zijn vertolking van Churchill. Met zichtbaar plezier heeft hij zich op de rol gestort. „Even heb ik getwijfeld of ik deze rol wel zou moeten accepteren", zegt Lithgow, die als Amerikaanse acteur vooral furore heeft ge maakt in Hollywoodfilms als Cliffhanger en Inter stellar. „Er zijn zoveel vertolkingen van Churchill in om loop. Ik geloof zelfs dat iedere willekeurige Engelsman hem kan imiteren. Alle Engelse acteurs van naam hebben hem gespeeld. Ik denk dat ze daarom bij mij terecht zijn geko men." De zelfspot van Lithgow typeert de acteur. Hij staat niet te boek als een man met sterallures, maar als een prettige gespreks partner die lekker relativerend over zijn be roep kan praten. John Lithgow maakt iets van de rol dat ik in andere producties niet eerder heb gezien donderdag 3 november 2016 Churchill Ab Zagt Linksboven John Lithgow als Churchill. Rechts de echte Churchill. Onder Claire Foy als Eliza beth II. FOTO'S NETFLIX/ANP Met de royaltyserie The Crown, over het leven van koningin Eli zabeth II, haakt Net flix in op de wereldwij de belangstelling voor Brits kostuumdrama. Na het succes van de veelvuldig bekroonde reeks Downton Abbey en speelfilms zoals The Queen nam de abonneezender het ri sico door naar schat ting 120 miljoen euro in The Crown te inves teren. Voorlopig lijkt zich dat terug te betalen in jui chende reacties en re censies. The Crown gaat vol gend jaar ongetwijfeld veel bekroningen in de wacht slepen bij de Emmy's en de Gol den Globes. In de besprekingen wordt vooral het rea listische karakter van The Crown geprezen. De makers, met name regisseur Stephen Daldry, deinzen er niet voor terug om ook lichamelijke onge makken van de konink lijke familie te tonen. The Crown bestaat uit tien afleveringen en volgt Elizabeth II van 1947 tot 1956. Een vervolg is niet on denkbaar. The Crown is vanaf morgen te zien op Netflix. 44 Peter Morgan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26