We eten steeds minder vlees II E 21 RENTEBESLUIT GEVOLGEN BREXIT Wat hij vandaag ook zegt: omstreden is het. Sinds de Brexit is het beleid van de Bank of England politiek beladen, en dat geldt ook voor president Mark Carney. Vandaag komt hij met een nieuw rentebesluit. Het maken van voor de hand liggende opmerkingen is een specialiteit van speciale bankiers humor, inbinden deed hij niet. „Het maken van voor de hand liggende opmerkingen is een specialiteit van speciale bankiers." In de aanloop naar de stemming over de Brexit, in mei van dit jaar, wist Carney dat hij zijn woorden op een goudschaaltje moest leggen. Hij onthield zich van een stemadvies, om zijn centrale bank uit de po litieke discussie te houden. Maar tijdens een hoorzitting in het Britse parlement moest hij antwoord geven op inhoudelijke vragen. En toen kon hij moeilijk ontkennen dat uittreding uit de EU risico's met zich meebracht. Voor de werkgelegenheid in de City, bijvoorbeeld. En belangrijker nog: voor de economische groei en de inflatie. „Een Brexit is momenteel de grootste be dreiging voor de financiële stabiliteit", zei de geboren Canadees, die tegenwoordig ook de Engelse en Ierse nationaliteit heeft. Rente Prompt werd hij in de publieke opinie bij het Remain-kamp getrokken, hoe zeer hij dat ook had willen voorkomen. Na de Brexit zat Carney plots bij het kamp van de minderheid, van de verliezers. Zijn uitspra ken kregen met terugwerkende kracht een politieke lading; en zijn handelen is sinds dien omgeven met een zweem van wan trouwen. Neem het rentebesluit, dat de Bank of England vandaag bekend maakt. Het wordt niet helemaal uitgesloten dat Carney na mens de centrale bank een renteverlaging aankondigt, al gaat de meerderheid van de analisten inmiddels uit van een handha ving van de huidige (lage) rentestand. Met een verlaging zou Carney een ondubbelzin nig signaal afgeven: de economie heeft sti mulering nodig. Daarachter zou dan weer de aanname schuilgaan dat de Brexit slecht is voor de Britse economie. Daar willen de voorstanders echter hele maal niets van weten. Groot-Brittannië kan prima op eigen benen staan, zeggen zij. En vooralsnog hebben ze de feiten aan hun zij de. Met een groei van 0,5 procent overtrof de Britse economie in het derde kwartaal van dit jaar alle voorspellingen, niet in het minst die van Carney en zijn Bank of Eng land. En dus zullen de schimpscheuten nog wel even doorgaan. Tot grote zorg van bij voorbeeld Jagjit Chada, directeur van het In stituut van Economisch en Sociaal Onder zoek. Hij zei dat de onafhankelijkheid van de Bank of England in het geding is. „Mone tair beleid moet los staan van de politieke actualiteit. Ik maak me zorgen." Hoeveel centrale bankiers zouden er ooit vergele ken zijn met George Clooney? Hoeveel zou den er ooit getypeerd zijn als 'de man die je aan je tafel wilt hebben tijdens een diner, de man bij wie je in de buurt wilt zijn tijdens cocktailparty's?' Eén, vermoedelijk. Dat is Mark Carney (51), voorheen bankier bij Goldman Sachs, president van de Bank of Canada, en sinds 2013 van de centrale bank van Engeland, de Bank of England. Maar de tijd dat hij in de Britse media geroemd werd om zijn star quality lijkt voorbij. Van 'een van de be trouwbaarste publieke figuren in het Vere nigd Koninkrijk' was hij ineens iemand die de laatste weken op de schopstoel zat. De reden? Carney was en is geen uitge sproken voorstander van een Brexit, en de mensen die het nu voor het zeggen hebben in Groot-Brittannië zijn dat wel. Zij trek ken keer op keer zijn geloofwaardigheid in twijfel en speculeren over zijn vertrek. Dat gespeculeer is de afgelopen dagen voorlopig de kop ingedrukt: deze week maakte premier Theresa May bekend dat Carney tot 2029 aanblijft. Dat is een jaar lan ger dan het einde van zijn officiële termijn, maar twee jaar eerder dan het jaartal waar aan Carney zelf de voorkeur schijnt te ge ven. Het lijkt een wat onhandig compro mis. In 2019 zijn de onderhandelingen over de uittreding uit de EU nog in volle gang. Instabiliteit aan het monetaire front is dan niet per se een aanbeveling. De voorstanders van een vertrek uit de EU zagen hem dus het liefst nog veel eerder vertrekken. En dat terwijl Carney niet eens zo hard heeft geroepen dat een Brexit hem onverstandig leek. Niet dat een uitgespro ken mening hem vreemd is - zo is hij een fel pleitbezorger van minder economische ongelijkheid. Klimaat Vorig jaar nog kreeg hij de wind van voren van beleggers, nadat hij had gewaarschuwd voor de gevaren van investeren in fossiele energie. „Het is nogal vreemd dat een cen trale bankier zo'n positie inneemt", zei een van de beleggers. „Klimaatbeleid is een zaak van de politiek, niet van de Bank of England." Carney zelf reageerde met milde Vleesverbruik in Nederland De vleesconsumptie is in 2015 voor het vijfde jaar op rij gedaald, blijkt uit onderzoek van Wagenin- gen Economie Research in op dracht van Wakker Dier. Per persoon werd in Nederland afgelopen jaar gemiddeld ruim 37 kilo vlees gegeten. In 2010 was dat nog 40 kilo. De daling wordt ver oorzaakt doordat Nederlanders minder varkens- en rundvlees eten. De consumptie van kip, kalf, geit en schaap bleef gelijk. De daling van de vleesconsump tie is tegengesteld aan de mondia le trend. Wereldwijd neemt de consumptie van vlees juist toe. Vooral in opkomende economie ën verlangen mensen vaker naar een stukje vlees op hun bord. Voor het klimaat is dat een scha delijke ontwikkeling, benadruk ken de Wageningse onderzoekers. „De toenemende vleesproductie en -consumptie in de wereld kan ecologisch niet. Vleesproductie is een serieuze factor voor de opwar ming van de aarde", zegt con sumptiesocioloog Hans Dagevos. „Het is opvallend dat er in over heidsbeleid en in het Klimaatak koord van Parijs weinig aandacht is voor de vermindering van vlees productie- en consumptie." Min der dierlijk en meer plantaardig voedsel eten is in Nederland wel het advies van het Voedingscen trum en de Gezondheidsraad. Dat advies lijkt gehoor te vinden. Des ondanks eten we nog altijd zo'n 45 procent meer vlees dan het Voe dingscentrum aanraadt, bena drukt Wakker Dier. donderdag 3 november 2016 Iedereen kijkt naar Carney Mark Carney, foto niklas hallén/afp Sander van Mersbergen Londen Mark Carney Het vleesverbruik (karkasgewicht) was bijna een kilo minder dan een jaar eerder. Ruwweg de helft wordt daadwerkelijk geconsumeerd. Vleesverbruik opgesplitst naar diersoort, 2015 Schapen- en Varkensvlees: 36,6% Rundvlees: 13,9% geitenvlees: 1,2% Pluimveevlees: 22,3% If Kalfsvlees: 1,3% Paardenvlees: 0,1% 0311161 BRON: WAKKER DIER Afgelopen jaar is in Nederland wederom minder vlees gegeten. Per persoon ging het om een da ling van ongeveer een pond. Annemieke van Dongen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22