u 15 U Artsen geven geen cent voor haar leven. Maar baby Lunah spot met alle medische wetten. De verzekering weigert echter de noodzakelijke hartoperatie te vergoeden. De ouders stappen nu naar de rechter. We genieten van haar. Maar ze kan elk moment een hartstilstand krijgen Een dergelijke hartoperatie uitvoeren bij een kind met T18 is niet gebruikelijk Jurrie Rijksen en Liandha Garcia noe men hun elf maan den oude dochter Lunah liefkozend een 'wonderbaby'. Van de kinderen die geboren worden met trisomie 18 (Edwardssyndroom), een zeld zame chromosoomafwijking, over leeft slechts vijf procent het eerste levensjaar. Veel foetussen overlij den al in de moederschoot. Maar de Nederlands-Arubaanse Lunah vindt het leven veel te leuk. Ze is beweeglijk, volgt alles met haar ogen, herkent de men sen om haar heen en groeit goed. Ze is net even anders dan de mees te baby's met dit syndroom. „Ze doet het goed voor een kind in haar toestand", vertelt moeder Liandha (39). „We genieten elke dag van haar en zijn tevreden over haar groei. Maar ze kan elk mo ment een hartstilstand krijgen." Lunah wacht al maanden in de Verenigde Staten op groen licht voor een ingrijpende hartoperatie. Amerikaanse artsen in het Prima ry Children's Hospital in Salt Lake City (Utah), die veel ervaring heb ben met operaties bij patiëntjes zo als Lunah, willen haar helpen. Maar de Arubaanse verzekeraar AZV ligt dwars. „Het is niet ge bruikelijk een dergelijke hartope ratie uit te voeren bij een kind met T18", stelt woordvoerder Joost van de Kamp. Gaatje Lunah (3 december 2015) wordt op Aruba geboren met een ventrikel- septumdefect (VSD): een gaatje in het tussenschot van de kamers van haar hart. Tijdens de zwanger schap zijn op echo's in Nederland en Aruba geen afwijkingen ont dekt. Ze is alleen erg klein. Bij de geboorte weegt ze slechts 2.318 gram en is 39,5 centimeter groot. Ze heeft een klein mondje en een kromme wijsvinger, maar alles werkt goed. Behalve het hart. Artsen zeggen dat een operatie mogelijk is, bij voorkeur als ze tus sen de drie en zes maanden oud is. Maar als kort daarna uit chro- mosoomonderzoek blijkt dat ze trisomie 18 heeft, gaan alle medi sche deuren plotsklaps dicht. Geen enkele cardioloog zal Lunah opereren vanweg haar afwijking. „Lunah werd gelijk van de moni tor afgehaald en we werden ge pusht om met haar naar huis te gaan. Ze zeiden letterlijk: we gaan niet alles uit de kast halen voor een kind als Lunah. Dat is frustre rend." Ook als Lunah ruim een maand later wordt opgenomen vanwege een maagvernauwing, durven de artsen geen operatie aan. Haar ge zondheid gaat snel achteruit om dat ze bijna geen voeding binnen krijgt. AZV stelt een alternatieve behandeling met medicijnen voor, maar die blijkt risicovol te zijn voor het hart, de maag en de darmen van baby's. Haar ouders gaan zelf naar een ziekenhuis in Colombia dat haar wél wil opere ren. Na veel discussie vergoedt AZV dat. „Lunah dreigde langzaam dood te gaan van de honger", vertelt Liandha. „Ze leed zo veel pijn, zon der voeding en zonder de juiste behandeling. Ze wilden dat we een niet-reanimeer-verklaring zouden ondertekenen, en een brief dat we op eigen risico gin gen." Het hartprobleem blijft onveran derd. De ouders wachten niet af. Ze vliegen met Lunah in een am bulancetoestel naar de VS (22.000 UITZONDERING dollar) en rijden met een gehuur de camper (8.000 dollar) van Miami naar het uiterste noordwes ten, om op tijd te zijn voor een congres met Ti8-specialisten. In brieven aan de verzekeraar wijzen de Amerikaanse artsen op recente publicaties die aantonen dat ook bij kinderen met T18, on danks hun blijvende handicap (groeiachterstand, hartproblemen, afwijkingen in het gezicht), de kansen op een beter leven aanzien lijk zijn toegenomen. Liandha: „Ze snappen niet waarom de ver zekeraar zo moeilijk doet. Hier twijfelt niemand eraan dat een operatie gunstig zou zijn voor Lu nah." Politiek AZV zegt dat zowel Nederlandse als Arubaanse artsen een operatie afraden. „AZV vergoedt de behan deling die de artsen noodzakelijk achten", verklaart woordvoerder Van de Kamp. „Daarbij is leidend wat gebruikelijk is in de beroeps groep. De medische adviezen die AZV hierover heeft gekregen, heb ben ook de kans op verbetering van de kwaliteit van even meege wogen." De situatie van Lunah - inmid dels 5.500 gram zwaar en 55 centi meter lang - is ook een politieke zaak geworden. Oppositiepartij MEP oefent druk uit op de verze- keraar. De ouders hebben via hun advocaat bezwaar gemaakt tegen het besluit en zijn bezig met een kort geding. Ondertussen moeten ze wach ten. Tijd die Lunah, hoe hard ze ook vecht, niet heeft. Hoe langer het duurt, des te meer ze afhanke lijk zal zijn van zuurstof en medi cijnen. „Het is nu het moment om te opereren", zegt Liandha. „Elke dag telt. Als ze niet op tijd wordt geholpen, gaat ze dood of andere organen raken permanent bescha digd." Een crowdfundactie (www.go- fundme.com/babyLunah) moet de benodigde 220.000 dollar voor de operatie opbrengen. „Ze heeft, net als kinderen zonder syndroom, recht op medische behandeling. Lunah is een individu, geen statis tiek. De operatie vergroot haar kans op een langer en beter leven. We willen niet wachten tot haar leven abrupt eindigt door een hartstilstand of tot ze langzaam doodgaat." donderdag 3 november 2016 'We laten onze baby niet zomaar doodgaan' Vader Jurrie, moeder Liandha, de broer en de zus van baby Lunah, knokken om Lunah een langer en beter leven te geven. Tonny van der Mee Salt Lake City/Oranjestad moeder Liandha die een ernstige afwijking heeft, Ook als Lunah in Nederland verzekerd was geweest, was het een moeilijk verhaal gewor den. „De verzekeraar vergoedt alleen zorg die bewezen effec tief is én in ons land wordt aan geboden", legt een woordvoer der van het Zorginstituut uit. Soms wordt er een uitzonde ring gemaakt voor behande ling in het buitenland. Zo keer de een Rotterdamse verzeke raar geld uit aan peuter Kaj en zijn moeder, die beiden chemo therapie kregen in Amerika. —Joost van Kampen, AZV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16