14 NI Rhodia Maas was verantwoordelijk voor het uitzetten van illegalen Rhodia Maas is als hoofd van de Dienst Terugkeer Vertrek verantwoordelijk voor het vertrek van afgewezen asielzoekers. Het leverde haar een beklad huis op. „Treurig is dat." Mensen steunen het uitzetbeleid wel, totdat het om hun aardige buurman en zijn lieve kinderen gaat Op de gang van het mi nisterie van Veiligheid en Justitie knuffelt Rho dia Maas (54) nog wat collega's. Het zijn haar laatste werkdagen als directeur, na een dienstverband van tien jaar. Ze gaat verder als directeur rijksdienst voor persoonsgegevens op het minis terie van Binnenlandse zaken. In de functie die ze verlaat, werd zeverfoeid in linkse kringen en be wonderd in ambtelijke gelederen, omdat het uitzetten van afgewezen asielzoekers verdraaid lastig is. Ze is goedlachs gebleven. De verantwoor delijkheid voor de uitzetting van dui zenden afgewezen asielzoekers lijkt niet op haar schouders te rusten. „Jeetje, wat een baan", zegt ze even later opgeruimd, als de foto graaf gestrekt op de koude straat gaat liggen om een goed portret van haar te maken. Het is - zacht gezegd - iro nisch. Lachend: „Nou, zo ervaar ik dat he lemaal niet. Al hoor ik het wel vaker. Wat ik doe, is politiek beladen en in gewikkeld. Niemand heeft er moeite mee als er een brief van de minister uitgaat dat Afghanistan veilig genoeg is. De emotie komt pas als er op tele visie een gezin komt dat daadwerke lijk terug moet en waarvan je denkt: moet dat nou." „Ik snap de beeldvorming wel, maar zo voelt dat niet. Ik heb geen dag ge baald van deze baan." „Heel flauw: ik voer politiek beleid uit, ben manager van een dienst. Maar ik zeg tegelijk: ik sta daarach ter. Want daar gaan lange, zorgvuldi ge procedures aan vooraf. Het zijn voor ons ook mensen, geen dossiers. Maar als we ruimte willen houden voor de opvang van mensen die wer kelijk op de vlucht zijn voor oorlog en geweld, dan kunnen we mensen die een hogere levensstandaard zoe ken géén plek bieden. Begrijp me goed: ik vind dat zij lef hebben. Maar hoezeer ik het ook begrijp, dat hou den we niet vol." „Nee, echt niet. Al moet ik me wel vaak verdedigen en ook dat snap ik best. Maar er is geen toelating van asielzoekers als je geen uitzetting hebt. Kijk, mensen steunen het uit zetbeleid wel totdat het om hun aar dige buurman en zijn lieve kinderen gaat. Die mogen in hun ogen dan wel blijven." „Nou, mijn dochter kwam op een dag thuis met een petitie die ze op school had gekregen, waarmee actie werd ondernomen voor een gezin." Lachend: „Nee, maar we hebben het er wel over gehad en ze heeft uitein delijk niet getekend." „Ja, leg dat maar eens uit. Die beeld vorming snap ik ook wel. De tranen van Mauro, daar weegt niets wat wij zeggen tegenop, maar dat hoeft ook niet. Ik kan wel geduldig vertellen dat achter één voorbeeld nog eens honderd anderen staan waarvan we toch echt politiek hebben besloten dat die niet de ruimte mogen inne men van mensen die wél recht heb ben op verblijf." Uitleggen Op verjaardagsfeestjes stokt het ge sprek wel vaak even als Rhodia Maas vertelt wat ze doet. Toch vermoeit het nooit, bezweert ze, om het be leid uit te leggen. En waar nodig te verdedigen. Ze hekelt het beeld van de asielke ten als zou die een soort uitzetfa- briek zijn. De feiten zijn anders en de betrokkenheid van de medewer kers bij het lot van de 'vaak moedige' vluchtelingen is groot, vertelt ze. Linkse activisten geloven er wei nig van. Toen Maas twee maanden geleden na een dienstreis in Nigeria haar taxi naar haar Haagse woning di rigeerde, ontdekte ze dat haar wo ning was besmeurd met bloedrode verf „Dat denk je: shit." Ze verscheen uiteindelijk een 'paar uur later' op haar werk. „Ik moest toch even wat telefoontjes plegen en even rustig een kopje koffie drin- ken." Er was gelukkig niemand thuis toen de actie werd uitgevoerd, zegt ze. Al snel ging ze over tot de orde van de dag. „Al was ik liever met die mensen in gesprek gegaan, want ze hebben vast mooie idealen en ideeën. Dit was beetje een treurige uitlaatklep." Maas vertelt het bijna la coniek. En vertelt hoe hetzelfde Rob van Lint, de directeur van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst, drie jaar geleden ook overkwam. „Ik dacht: oké, nu ben ik blijkbaar aan de beurt. Mijn dochter zei het ook: het was niet de vraag óf, maar wan neer." Verandering In de periode dat Maas aan het hoofd stond van de Dienst Terugkeer Ver trek is er wel veel veranderd. „Tien jaar geleden was er niets. Er werden wel asielaanvragen afgewe zen, maar de mensen vertrokken niet, ze verdwenen in de illegaliteit. Er ligt nu een beleid en er staat een uitvoeringsdienst." Gedwongen uitzetten lijkt echter niet heel veel gemakkelijker gewor den. Een aantal landen neemt afge wezen asielzoekers niet graag terug, soms omdat zij hun land de rug heb ben toegekeerd. Nog los van de vele procedures die men tot een minuut voor het vertrek van het vliegtuig kan starten. Maas wijst er wel op dat asielzoe kers vaker vrijwillig terugkeren. Men sen krijgen soms een cursus mee, of wat geld om een bedrijf te starten. „Uiteindelijk is dat het meest effi ciënt. Ook qua kosten. En ik snap dat men vraagtekens zet bij 'vrijwillig', want ze zijn hier niet helemaal naar toe gekomen om weer terug te gaan. Maar ik heb ook vrijwillige vertrek kers gesproken die achteraf zeggen: 'Uiteindelijk ben ik in eigen land toch beter af, dan wanneer ik illegaal in Nederland was gebleven'." donderdag 3 november 2016 van aa Tobias den Hartog Den Haag En dan bent u de beul van het be leid die soms hier gewortelde gezinnen moet uitzetten. Maar uw dienst voert wel het finale oordeel uit. En u gaat nooit met tegenzin naar uw werk, wetende dat uw dienst mensen op het vliegtuig zet? Zo'n buurman heeft u vast ook gehad? En op school heeft ze waarschijnlijk wijselijk gezegd dat u bij de brand weer werkt? Zo bent u waarschijnlijk al tien jaar bezig om u te verdedigen, ledereen heeft dat beeld van Mauro en zijn traan voor de geest. Rhodia Maas heeft geen dag gebaald van haar baan als directeur van de Dienst Terugkeer Vertrek. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15