r hoteldeal.nl 11 Jurist Cliteur is een van de weinigen die PW'er verdedigt Sommige getuigen in het proces-Wilders haakten af uit angst of omdat ze niet aan de PVV gelinkt wilden worden. Jurist en hoogleraar Paul Cliteur neemt het vandaag wel voor de politicus op. HEERLIJKE HERFSTDEALS L 088-0331543 Ik verdedig niet zozeer een persoon, maar de basisbeginselen van onze democratische rechtsstaat Paul Cliteur Het is nogal bitter als je bedenkt dat Wilders ook op dit moment zeer veel gevaar loopt „Ik verdedig hem niet zozeer als persoon: ik verdedig de basisbegin selen van onze democratische rechtsstaat. Zoals het wetsartikel dat aangeeft dat Kamerleden de re gering moeten kunnen controle ren. Of de uitspraak van het Euro pese Hof voor de Rechten van de Mens uit 1976 dat de vrijheid van expressie óók geldt voor uitlatin gen die 'aanstoot geven, schokken of voor onrust zorgen'. En: die be paling in de wet dat iemand al leen veroordeeld kan worden als hij een uitspraak doet over het 'ras', en dat je dat niet mag oprek ken tot 'nationaliteit', iets wat in het proces over 'minder Marokka nen' wel gebeurt. En zo kan ik nog wel even doorgaan." „Nuttig is het natuurlijk altijd, al was het alleen maar omdat het mensen aanspoort over deze kwes ties na te denken. Maar: het is ook bijzonder belastend voor iemand om van racisme te worden beticht als dat ongegrond is. Zoiets blijft aan je kleven. Het is bovendien nogal bitter wanneer je bedenkt dat Wilders ook op dit moment zeer veel gevaar loopt: als doelwit van internationaal terrorisme. Dat is de context van deze zaak, en die zou de rechtbank, vind ik, mee moeten wegen. Een zware op dracht." „We kennen in Nederland die be roemde machtenscheiding. De po litiek, de wetgevende macht, is ge scheiden van de rechterlijke macht. Althans: hoort dat te zijn. Wanneer een rechter moet oorde len over de beleidsplannen van een politicus, loopt hij het gevaar dat hij op de stoel van de wetge ver gaat zitten. Dit proces is ook problematisch voor het gezag van rechters. Een rechter die impopu laire standpunten inneemt in een kwestie waarover de samenleving verdeeld is, zoals immigratie, loopt het gevaar politiek in op spraak te raken. Als rechtspraak zich te veel vermengt met politiek kan dat leiden tot minder vertrou wen in de rechterlijke macht." „Ik ben mijn hele leven betaald door de Nederlandse staat en sa menleving om over de principes van het recht les te geven. Als ik nu geen gehoor zou geven om te getuigen in een zaak van groot pu bliek belang, zou dat wel een beet je zwak zijn. Ik zie het als mijn burger- en beroepsplicht. Maar net als iedereen geniet ik er niet van impopulair te worden bij een deel van de bevolking. Helaas is dat gevaar niet denkbeeldig. Dus ja, ik vind het zwaar. Maar goed, ik doe het." „Helaas zitten we in Nederland in dezelfde situatie als in de Verenig de Staten: alle juridische claims beïnvloeden het politieke proces. Maar hoe dat uitpakt, wie er baat bij heeft: dat valt niet te voorspel len." „Wilders zal uiteindelijk winnen maar de vraag is wannéér. In dit proces? Het volgende? Bij een pro cedure voor het Europese Hof van de Rechten van de Mens? Veel zal afhangen van de ontwikkelingen in het internationaal terrorisme. De mensen die ik 'theoterroristen' noem - terroristen die zich base ren op een godsdienstige overtui ging - hebben gezworen mensen als Wilders, de Deense cartoonist Kurt Westergaard, schrijver Sal man Rushdie en anderen te ver moorden. Tot nu toe is dit 'de oli fant in de kamer' bij dit proces die niemand wil zien. Maar als er meer aanslagen komen, zoals de moordpartij begin 2015 bij Charlie Hebdo, zullen de critici van dit 'theoterrorisme' uiteindelijk wél meer vrijheid krijgen om kritiek te ventileren, voorspel ik. Zelfs wanneer ze dat doen in bewoor dingen die wij onbeleefd achten." „Het zal een van de belangrijkste uitspraken uit de Nederlandse ju risprudentie zijn. Want als Wil ders veroordeeld wordt - ik zeg na drukkelijk: als - dan zouden veel meer politici veroordeeld moeten worden. Dan doel ik bijvoorbeeld op PvdA-leider Samsom die zei dat Marokkanen een 'etnisch monopo lie' hebben op bepaalde vormen van criminaliteit. En op PvdA-voor- zitter Spekman die zei dat Marok kanen die niet willen deugen 'ver nederd' moeten worden. En op Aboutaleb. Die ging met 'dan rot je toch op' verder dan Wilders. Wil ders wil minder mensen van een bepaalde nationaliteit in Neder land, en de Rotterdamse burge meester Aboutaleb spreekt over het wegsturen van mensen die er al zijn. Ikzelf vind overigens dat al deze uitspraken binnen de vrijheid van meningsuiting vallen." 3 dagen Belgische Ardennen incl. diner! Prachtig landgoedhotel bij Arnhem en Zutphen 3-daagse stedentrip Lissabon incl. vlucht donderdag 3 november 2016 'Het zou zwak zijn als ik niét in proces-Wilders getuig' Eefje Oomen Leiden Veel geleerden hadden er geen trek in: waarom kiest u ervoor Wilders te verdedigen? Is dit proces niet sowieso nuttig? Om duidelijk te maken wat vrij heid van meningsuiting inhoudt? Is dit een politiek proces, zoals Wilders zegt? Andere getuigen haakten uit angst voor bedreigingen of repu tatieschade: bent u niet bang? Heeft de rechtszaak invloed op de Kamerverkiezingen? Wint Wilders? Paul Cliteur FOTO JACO KLAMER /HH Paul Cliteur (61) is rechtsgeleerde, filo soof, publicist en werd bekend als columnist bij Buitenhof. Hij schreef Het Atheïs tisch Woordenboek, Het Monotheïstisch Di lemma en Legaliteit en Legitimiteit. In zijn nieu we boek Bardot, Falla- ci, Houellebecq en Wil ders trekt Cliteur een vergelijking tussen de juridische processen te gen filmster Brigitte Bardot, journalist Oria- na Fallaci, schrijver Mi chel Houellebecq en Wilders. Zij werden allen voor de rechter gedaagd voor vreemde lingenvrees, belediging van moslims en islam- kritiek. Het boek ver schijnt 14 november. Hoe kijken we over twintig jaar op deze zaak terug? De raadsman van Geert Wilders, Geert-Jan Knoops, neemt plaats voor aanvang van de zitting, foto koen van weel/anp Hostellerie La Sapiniere 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x 3-gangendiner t.w.v. 29,50 p.p. Tip: bezoek de Grotten van Han hoteldeal.nl/K11037 Fletcher Landgoed Hotel Avegoor 2 overnachtingen incl. ontbijt v 1 x 3-gangendiner t.w.v. 34,50 p.p. Tip: bezoek NP De Hoge Veluwe hoteldeal.nl/K11038 Residencial Horizonte Lissabon y 2 overnachtingen incl. ontbijt y Retourvlucht Eindhoven - Lissabon y De metro stopt voor het hotel! hoteldeal.nl/K11039 prijzen p.p. o.b.v. 2 personen in een kamer, excl. reserveringskosten slechts slechts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12