Lekker voor de sneeuw In de rij tot voorbij Lyon Is een sluiproute slim? Lichtpuntje 's Werelds langste file 10 NI 925 kilometer file dinsdag was een record. Verkeers- deskundigen waarschuwen: we staan aan de vooravond van een zwaar fileseizoen. Het regent. Het is donker. En we hebben geen vakantie. Het zijn dé ingrediënten voor de drukste file maanden van het jaar. „925 kilome ter file, daar schrikt natuurlijk ie dereen van", weet Arnoud Broek huis, manager verkeersinformatie van de ANWB. Sinds twee jaar maakt de organisatie gebruik van cijfers van TomTom en worden niet alleen files op snelwegen ge meten, maar ook die op de rest van het wegennet. Het leidt tot schrikbarende aantallen. „Voor deel is dat we dankzij die informa tie ook beter zicht hebben op de vertragingstijden. Op sommige wegen deden mensen er dinsdag een uur langer over dan normaal", aldus Broekhuis. Met de structurele files leren de automobilisten volgens de ANWB wel leven. „Ik krijg vooral telefoon tjes als mensen echt lang stil staan. Ze willen weten wat er aan de hand is." Wat zijn nu de boosdoeners? „Als het regent houden we meer afstand tot onze voorganger en rij den we langzamer", zegt Broek huis. „Dat is alleen maar goed, want dat verhoogt de veiligheid. Maar dat houdt wel in dat je lange re files krijgt omdat de capaciteit van de wegen beperkt is. Nu was het nog maar wat miezerregen. Als het glad wordt, is het een heel ander verhaal." Het helpt ook niet dat het eer der donker is, weet hoogleraar Transportbeleid Bert van Wee. „In donkere periodes gaan er minder voertuigen over een rijstrook dan met mooi, zonnig en helder weer. Bovendien hebben we nu minder vakanties dan in het voorjaar." Of je het nu aan de ANWB, de VerkeersInformatieDienst (VID) of de verkeersprofessor vraagt, over één ding zijn zij het eens: we staan aan de vooravond van een zwaar fileseizoen. „Na jaren van minder files door de economische crisis, zitten we nu weer ongeveer op het niveau van 2010", weet Broekhuis. „De komende jaren ver wachten we alleen maar meer pro blemen." Dat beaamt Frank Boer van VID. „Het fileseizoen is geopend en meteen met een klapper." Hij verwacht dat het niet lang duurt voordat een nieuwe drukste dag van het jaar zich aandient. „Het was druilerig weer, maar er viel slechts een klein beetje regen. Toch zag je om 15.30 uur al de eer ste dagelijkse file." Normaal ont staan die rond 4 uur 's middags. „Dinsdag stond er toen al hon derd kilometer. We kunnen deze winter onze borst natmaken." donderdag 3 november 2016 Marcia Nieuwenhuis Den Haag het wordt alleen maar erger Op 3 februari 2012 dachten zoveel automobilisten de sneeuwval voor te zijn, dat er rond 14.00 uur 's middags al een ongekende file ontstond. 837 kilometer op de snelwegen. Met sneeuw zijn automo bilisten pas echt het haasje. Op 15 januari 2013 stond er om 08.42 uur al een file van 943 kilometer op de snelwe gen, ruwweg de afstand Utrecht - Milaan. De langste file van dit jaar was dinsdag 1 november. De avondspits in Nederland telde in totaal 925 kilometer, op zowel binnen- als snelwegen. Zetje al die auto's op een rij, dan kom je tot een file van Rotterdam tot Lyon. Geen zin om in de file te staan? „Ga dan later naar huis", adviseert ANWB'er Arnoud Broekhuis. „Na 18.00 uur lopen files hard terug en na 19.00 uur zie je dat bijna alle files zijn verdwenen." Uit de analyse van anonieme data van TomTom blijkt dat sluiproutes doorgaans geen tijdwinst opleveren. In Nederland vindt 72 procent van alle vertragingen op niet-snelwegen plaats. De gedroomde short cut wordt juist eerder een 'longcut' en kan zelfs tot meer dan 50 pro cent extra reistijd leiden. Op de snelweg lost de file bovendien vaak sneller op. „De inschattingen die eerder zijn gemaakt voor files in 2030 liggen een stuk lager dan vroeger", weet hoogleraar transportbeleid Bert van Wee. „We hebben jarenlang crisis gehad, dus de prognoses voor de lange termijn zijn nu juist minder dramatisch." De langste file op deze aardbol stond in China. De duizelingwekkend lange file van zo'n 100 kilometer stond in 2010 tussen Peking en Tibet hield twaalf dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11