OWN KIEST 8 NI De hoogbejaarde dame Maude Jennings hoopt dat ze de dag meemaakt dat Michelle Obama zich kandidaat stelt. Maar nu is het tijd voor Hillary Clinton. De intolerantie die Trump aanwakkert maakt me bang. Bang dat mensen in dezelfde val trappen Ze zijn al decennialang hartsvrien dinnen, president Park Geun-hye en de 6o-jarige Choi Soon-sil. Nu is Choi, dochter van een sektelei der, zonder officieel arrestatiebe vel vastgezet op verdenking van beïnvloeding van de president. Choi zou toegang hebben gehad tot vertrouwelijke informatie. Ook regelde ze een goede universitaire studie voor Parks dochter en mis bruikte ze haar connectie met Park om geld af te troggelen van bedrijven als Samsung en Hyun dai. Dat geld werd naar verluidt doorgesluisd naar twee door haar opgezette stichtingen, die zo 6o miljoen euro zouden hebben ge kregen. Verder zou Choi, zelf ook aange sloten bij een religieuze sekte en door Zuid-Koreaanse media als sja maan aangeduid, het riante kle- dingbudget van Park opeisen en de president zelf in derderangs kleding laten lopen. Choi werd in de jaren zeventig een belangrijke steunpilaar voor Park, wier moeder was gedood bij een aanslag op haar vader, dictator Park Chung-hee. Choi's vader, Tae-min, beweerde dat hij contact kon maken met moeder Park in het hiernamaals. De invloed van Choi Tae-min groeide toen in 1979 Parks vader tijdens een diner werd doodgeschoten door zijn in lichtingenchef. De vriendschap tussen de dochters Choi en Park werd steeds hechter. Choi pakte zondag het vliegtuig vanuit Duitsland naar Seoul waar ze zich aangaf bij de politie, na massale straatprotesten tegen haar en president Park. „Vergeef me, ik heb een dood zonde begaan", zei Choi tegen om standers toen ze het politiebureau binnen ging. Later zei haar advo caat dat dit een uitdrukking was van haar gevoelens, zonder wette lijke betekenis. De aanwezigen hielden protestborden omhoog. De politie besloot Choi na ver hoor vast te houden. Ze zou 'onsta biel zijn' en vluchtgevaarlijk. „Bo vendien bestaat het gevaar dat ze bewijsmateriaal vernietigt", aldus justitie in het Aziatische land. President Park zegt dat Choi's invloed zich beperkte tot het le zen van kladversies van toespra ken. Maar volgens Zuid-Koreaanse media had haar vriendin een flin ke vinger in de pap in het rege ringsbeleid. Documenten zouden Het vertrouwen daalt en er wordt al gesproken over een afzettingsprocedure tegen president Park aantonen dat ze toegang had tot vertrouwelijke informatie over on der meer Japan en Noord-Korea. De krant Hankyoreh meldt dat Choi de deur platloopt in het Blau we Huis, de ambtswoning van de Zuid-Koreaanse president. Haar regering ontkent dat. Park ontsloeg deze week tien naaste medewerkers die banden hebben met Choi. Ook droeg ze haar par tij Saenuri op om er voor te zor gen dat het vertrouwen in de rege ring wordt hersteld. De jongste peilingen wijzen uit dat nog maar 17 procent van de Zuid-Koreaanse bevolking haar steunt. Er wordt al gesproken van een afzettingsproce dure tegen Park. aude Jennings (89) heeft al wat presidentsverkie zingen achter de rug. Zeventien stuks waarin ze mocht stemmen, om precies te zijn. De Grote Depres sie heeft ze meegemaakt ('we waren arm, heel arm'), een wereldoorlog, een strijd voor zwarte burgerrech ten, de Koude Oorlog, de nasleep van 9/11. Maar politiek zoals die nu bedreven wordt in de Verenigde Sta ten, heeft ze nooit gezien. „Dit is on begrijpelijk voor me, onherkenbaar." Eerlijk? Het doet haar nog het mees te denken aan de jaren dertig. „De in tolerantie die Trump aanwakkert, de xenofobie, de vrouwenhaat. Het maakt me bang, bang dat mensen in dezelfde val trappen als toen. Die man" - ze doelt hier op Donald Trump, maar veronderstelt dat ze dat niet meer hoeft uit te leggen - „heeft ons niets te bieden. Hij is ver werpelijk, hij discrimineert, hij is vulgair, heeft geen greintje klasse. Vinden ze mij natuurlijk een snob. Nou, dat geef ik dan graag toe." Een verongelijkte blik - maar ei genlijk is voormalig universitair do cent literatuur en vrouwenstudies Maude Jennings een heel opgewekte vrouw. Op haar Facebookaccount deelt ze memes van de Sassy Senior Lady, de Brutale Bejaarde. „Je stopt niet met plezier hebben als je oud bent, je wordt oud als je stopt met plezier hebben!" Als de naam Trump valt, grinnikt ze. „Ga je mond spoe len! Ik laat vrienden en andere luiste raars vaak geloven dat mijn gevorder de leeftijd (ik ben 900) me deskundi ger maakt dan ik ben", waarschuwt ze vooraf al via email. „P.S.: ik ben oud, maar nog geen 900. Dat is vol gend jaar." Ze is blij met de kans dat Clinton in het Witte Huis komt. Als vrouw van een zekere generatie met ambi tie op latere leeftijd - Jennings ging opnieuw studeren toen ze vijftig was - ziet ze veel van zichzelf terug in Clinton. Weet ze wat er aan haar toppositie vooraf is gegaan, en be wondert ze Clinton om wat ze pro beert te bereiken. „Ik was ook vaak een vrouw in een mannenwereld. Al toen ik nog als verpleegkundige werkte. Het was het altijd ja en amen tegen de dokters. Toen ik lei dinggevende werd heb ik ze verteld dat ze naar de hel konden lopen. Je moest tough as nails zijn, spijkerhard. Ik zie nog steeds wel eens van die ke rels die mannelijke superioriteit ver onderstellen. Rudy Giuliani, Newt Gingrich. Alleen om dat soort types te stangen stem ik op Hillary." Echt enthousiast is ze ook weer niet. Ze zou willen dat Clinton niet zoveel negatieve bagage had. Jen nings gaat nog verder terug dan de gemiddelde Amerikaan die zich zor gen maakt om e-mails, de onder woensdag 2 november 2016 A Choi Soon-sil bij justitie in Seoul. Tijdens haar ondervraging ram de een man een graafmachine in een hek 'om haar te helpen', fotoap Zuid-Korea in chaos na 'hofintriges' Eén vrouw heeft de politiek in Zuid-Korea in een complete chaos gestort. Choi Soon-sil, boezemvriendin van president Park Geun-hye is opgepakt om dat ze vertrouwelijke overheids informatie zou hebben gebruikt voor persoonlijk gewin. Vandaag komt ze voor de rechter. Gerben van 't Hof Rotterdam/Seoul Correspondent Karlijn van Houwelingen is in Muncie, Indiana. Ook wel Middletown genoemd - de stad geldt als nationale thermometer. Wat leeft in Middletown, leeft tijdens de verkiezingen. Hier wordt altijd de uiteindelijke winnaar gekozen. VANDAAG Maude Jennings Een stem op Hillary om kerels te stangen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9