Zeeuwse zorg is aan beterende hand ADRZ en ZorgSaam Zorg steeds dichter bij huis Geestelijke zorg aan huis ICT volgt de veranderingen 10 ZEELAND SCHELDESTROMEN BEGROTING 2017 Zeeuwse huishoudens zijn in 2017 zeven tot twaalf euro meer kwijt aan Scheldestromen. De stijging is vooral voor huurders relatief groot. Gezinnen met een (doorsnee) - koopwoning moeten volgend jaar 386 euro overmaken aan het water schap. Dat is twaalf euro meer dan dit jaar. Andersoortige huis houdens zien de rekening met ze ven tot elf euro stijgen. Dat blijkt uit de begroting 2017 die waterschap Scheldestromen gisteren heeft gepresenteerd. Om gerekend gaan woningeigenaren rond de drie procent meer betalen en huurders tussen de vier en vijf procent. Bij agrarische bedrijven gaat het om ruim drie procent. Binnen het bestuur van het water schap geldt al enkele jaren de af spraak dat de lastendruk (het tota le bedrag dat burgers en bedrijven gezamenlijk moeten opbrengen) jaarlijks met maximaal 2,5 procent mag toenemen. Ondanks dat de uiteindelijke rekening per huis houden harder blijkt te stijgen, wordt volgens dagelijks bestuur der Denis Steijaert nog steeds aan die afspraak voldaan. „We komen voor 2017 uit op een lastendrukstij ging van 2,45 procent." Steijaert spreekt van 'een gezon de begroting'. „We hebben een goede balans tussen enerzijds on ze taakuitoefening die steeds in tensiever wordt en anderzijds een verantwoorde lastenstijging." Vooral de klimaatverandering stelt het waterschap voor grote in- Wat betaalt u volgend jaar aan het waterschap? We hebben een goede balans tussen onze taakuitoefening en de lastenstijging vesteringen, onder meer voor aan passingen in het waterstelsel. Ook zijn er nieuwe normen voor de dij ken in aantocht. Het waterschap moet tien procent meebetalen aan de nieuwe verbeteringen en ver sterkingen die dan noodzakelijk blijken te zijn. „Wij hebben vijf tien procent van de primaire dij ken in Nederland, maar slechts 2,3 procent van het aantal inwoners. Dat betekent dat we per hoofd van de bevolking veel lasten moe ten dragen." Voor volgend jaar steekt Schelde stromen zelf ruim 34 miljoen eu ro in uiteenlopende nieuwe pro jecten. Een van de speerpunten is het zorgen voor meer zoetwater. Verder wordt de zuiveringsinstal latie bij Ritthem omgebouwd tot 'energiefabriek' en krijgt de instal latie bij Breskens meer capaciteit. Vrijliggende fietspaden worden aangelegd langs de Korenweg (tus sen Lewedorp en Nieuwdorp) en het nog niet uitgevoerde deel tus sen Goes en Kattendijke. De afgelopen jaren is de organi satie van het waterschap fors inge krompen. Per saldo verdwenen er 42 arbeidsplaatsen. Komend jaar komen er weer tien banen bij. Vooral het ingenieursbureau van het waterschap krijgt versterking, voor de voorbereiding en begelei ding van projecten. Vast personeel wordt nu verstandiger en goedko per geacht dan het inhuren van mensen per project. De Zeeuwse zorg is aan de beterende hand. Nee, ze is nog lang niet kerngezond en er moet nog veel gebeuren om haar op de been te krijgen. Waar instellingen elkaar eerst het kot uitvochten, werken ze nu plan nen uit om nauw met elkaar samen te wer ken. Al ontbreken nog concrete plannen. Om te voorkomen dat specialismen uit Zeeland verdwijnen, willen de Zeeuwse ziekenhuizen nauwer sa menwerken. Dat is al een hele verandering in vergelijking met het verleden. ZorgSaam en het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis hebben afgesproken de banden op het gebied van acute zorg, cardiologie, borstkanker, orthopedie en bepaalde chi rurgie aan te halen. Erasmus MC, dat het ADRZ overneemt, is bij het overleg betrok ken. Medio december tekenen de zieken huizen naar verwachting een samenwer kingsovereenkomst. Ook schakelen ze over op hetzelfde elektronisch patiëntendossier. Dat meldt Eeke van der Veen, voorzitter van de Commissie Toekomstige Zorg Zee land. Begin 2015 werd de noodklok geluid: de Zeeuwse zorg is ziek. Als er niet snel iets gebeurt dan verdwijnt op termijn zorg uit Zeeland en moeten patiënten voor allerlei behandelingen verder reizen. Een van de aangewezen oorzaken: zorginstellingen werkten nauwelijks samen. Minister Edith Schippers van Volksgezondheid greep in en Voor steeds meer (eenvoudige) zorg gaan mensen straks niet naar een ziekenhuis, maar naar een huisarts of een specialist in de buurt. Aanvankelijk was het idee in elke regio zorgcentra in te richten, waar bijvoorbeeld specialisten uit het ziekenhuis spreekuur houden. Maar die gedachte gaat erg uit van het neerzet ten van nieuwe gebouwen. Dat is niet per se de bedoeling. Het gaat er om dat men sen dichtbij huis de zorg krijgen die ze no dig hebben. Hoe dat precies eruit gaat zien, wordt nog besproken. Huisartsen werken met gemeenten en meer dan 25 zorgorganisaties aan plannen. onder leiding van zorgverzekeraar CZ wer den alle zorgaanbieders om de tafel gezet. Er verscheen een toekomstplan en de Com missie Toekomstige Zorg werkt nu bijna an derhalf jaar aan de uitvoering. Sindsdien is veel gebeurd, schrijft Van der Veen in het tussenrapport 'Bouwend op groeiend ver trouwen'. Het onderlinge wantrouwen - dat volgens Van der Veen samenwerking heeft vertraagd - is nagenoeg verdwenen. n de geestelijke zorg zijn (noodgedwon gen) al maatregelen genomen. Door fi nanciële tekorten moest sneller dan ver wacht de Psychiatrische Afdeling Alge meen Ziekenhuis (PAAZ)Terneuzen en Vlissingen worden gesloten. Mensen die opgenomen moeten worden, moeten voortaan naar Emergis in Kloetinge. Meer dan ooit wordt ingezet op mensen met psychische problemen thuis te helpen. Volgens de Commissie Toekomstige Zorg 'loopt het niet gek' en zijn de gevolgen van de sluiting beperkt. Of mensen tus sen wal en schip raken, wordt nadrukke lijk in de gaten gehouden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat eind dit jaar bekend zou worden wat er concreet gaat veranderen in de Zeeuwse zorg. „Maar de kippen zitten nog te broeien", aldus Van der Veen. Hij verwacht dat de komende maanden concreet duidelijk wordt welke veranderingen in gang worden gezet. De in woners van Zeeland zullen daarover tijdens informatieavonden worden bijgepraat. De commissie blijft tot maart aan. Wanneer mensen onder behande ling zijn bij verschillende zor gaanbieders is het handig en soms zelfs noodzakelijk als medische gege vens kunnen worden uitgewisseld. Dat be tekent dat de computersystemen in bij voorbeeld ziekenhuizen, bij huisartsen en bij apothekers met elkaar moeten kunnen 'praten'. Dat is technisch complex. Boven dien is het uitgangspunt dat patiënten op termijn hun eigen dossier moeten kun nen inzien. Eén en ander wordt pas in gang gezet als duidelijk wordt wat er pre cies gaat veranderen in de Zeeuwse zorg. Concrete plannen zijn er dus nog niet. woensdag 2 november 2016 Rekening waterschap hoger Rolf Bosboom Middelburg Soort Huishouden Bedrag 2016 Bedrag 2017 Stijging Meerpersoons, huurder 261 272 4,17 Meerpersoons, eigenaar* 374 386 3,01 Eenpersoons, huurder 150 157 4,75 Eenpersoons, eigenaar* 263 270 2,85 gebaseerd op WOZ-waarde van 194.000 euro Denis Steijaert, waterschap Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 93