NIEUWS 7 De een vindt het terecht dat de overheid de term allochtoon per direct schrapt: stigmatiserend en kwetsend. De ander noemt het politiek correcte onzin voor de bühne. het vocabulaire. Er komt geen vervanging voor beide uitdrukkingen. De overheid zal in plaats daarvan omschrijvingen gebrui ken als: inwoners met een migratieachter grond of inwoners met een Nederlandse achtergrond. Aanduidingen die schrijver Robert Vuijs- je, die zich regelmatig in het racismedebat mengt, te vaag en te lang vindt. Het afvoe ren van het woord allochtoon juicht hij wel toe. „Hopelijk voelen mensen zich hierdoor meer thuis in Nederland. Het gaat om twee de, derde generaties Marokkanen, Surina- mers en Turken. Ze zijn hier geboren, maar krijgen nog steeds het stempel allochtoon: iemand van buiten. De overheid geeft nu de boodschap af dat ze Nederlanders zijn. En dat vind ik een positieve zaak." Prinsesjes Taalkundige Wim Daniels is het daarmee eens. Hij noemt allochtoon een onhoud baar begrip: te onduidelijk en stigmatise rend. „Als de tijd daarom vraagt moet je zo'n aanduiding aanpassen. Gevoelens en emoties veranderen nu eenmaal. Zo ver scheen in de jaren 50 een studie van de toenmalige hogeschool van Tilburg over 'Al lochtonen in Brabant'. Dit ging over men sen van buiten de provincie. Nu bedoelen we totaal iets anders." Maar wat precies? „Te veel mensen wor den ermee bedoeld, ook kinderen van ouders die hier geboren zijn. Bovendien zijn we inconsequent. Volgens de definitie zijn de dochters van koning Willem- Alexander allochtonen, maar niemand haalt het in zijn hoofd om zelfs hun moe der Maxima zo te noemen. Het is alleen lo gisch iemands afkomst te benoemen als het er werkelijk toe doet. Als bij onderzoek blijkt dat Surinamers veel last hebben van darmontstekingen heeft dat nut om dat te melden. Anders niet." Wat hij dan moet zeggen? Kabouters? Of marsmanne tjes? Prima, maar voor PVV-leider Geert Wilders blijven allochtonen al lochtonen. En datzelfde geldt voor profes sor David Pinto, grondlegger van het In- ter-Cultureel Instituut. Hij noemt het schrappen van de in 1989 geïntroduceerde term - destijds het neutrale alternatief voor beladen begrippen als gastarbeider en bui tenlander - een onnozele ambtelijke over- heidsactie die een averechts effect zal heb ben. Pinto, zelf Marokkaan, joods en berber, verafschuwt in zijn nieuwe boek De pirami de van Pinto de politiek correcte dictatuur die Nederland regeert: „Het schrappen van een woord is daarvan weer een voorbeeld. Een verkeerde inspanning die negatieve reacties oproept en die allochtonen juist een bepaalde hoek indrijft. Worden ze weer publiekelijk doodgeknuffeld. Maar krijgen we daardoor minder werkloze Ma rokkanen? Of worden de problemen met criminaliteit overzichtelijker? Nee. Dit is als het bestrijden van een symptoom in plaats van de oorzaak. Nederland gaat ten onder aan dergelijke cosmetische oplossingen. What's in a nameIk haal mijn schouders op als ik een aap word genoemd. Hetzelfde geldt voor het woord prins." Stigma De Wetenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) schrappen de term allochtoon juist omdat deze te stigmatise rend is en niet precies genoeg. In het kiel zog daarvan verdwijnt ook autochtoon uit KIMBERLEY RAMIREZ (16) RAINISSA LINGER (14) FIDAN EKIZ (39) DIEGO ABREU (34) woensdag 2 november 2016 ILLUSTRATIE FLOS FOTO'S DESIREE SCHIPPERS En vanaf nu is het... Hanneke Houwelingen Annemart van Rhee Den Haag „Hoe zou je mij willen noemen dan? Mijn vader is Arubaans, mijn moeder komt uit de Dominicaanse Republiek en ik ben hier geboren. Een inwoner met een migratieachtergrond? (wenkbrauwen gaan omhoog). Oké, als iemand zichzelf zo noemt, zou ik denken: wil je interes sant doen of Of zo? Ik ben gewoon allochtoon. Wat wel raar blijft: als ik wereldkampioen ten nissen zou worden, ben ik de Neder landse Kimberley. Maar als ik een moord pleeg, ben ik opeens die Aru baanse Kim berley." „De woorden allochtoon en autochtoon betekenen onderscheid tussen men sen. Alsof er tegen de eerste groep wordt gezegd: je hoort hier niet, maar je bent er nu toch. Ik ben half Kaapverdi- aans, half Surinaams, maar noem me een Ne derlander. Ik vind de toon vaak wel verschil maken. Als mijn vrien din zegt: hee nigga, dan bedoelt ze daar mee 'maatje'. Maar ik word ook wel eens neger, zwarte of katoenplukker genoemd, wat heel anders bedoeld is." „Ik vind het onnodig om te schrappen. Ik ben er allergisch voor wanneer men sen zeggen: 'oh ik mag je geen alloch toon noemen?' Of wanneer ze begrip pen als 'Nieuwe Nederlanders' gebrui ken. Waarom? Ik schaam me nergens voor. Het enige nadeel van het woord allochtoon is dat het een te breed be grip is. Ook Beatrix en Maxima zijn volgens deze definitie allocht oon. Laten we echte problemen aanpak ken in plaats van val len over woorden." „Ik ben toch een allochtoon? Ik kom uit Argentinië en ben in 2000 naar hier ge komen voor een proeftijd bij Vitesse. In middels is het zelfs zo dat ik in Argenti nië 'die Nederlander' word genoemd. Kijk, als ik word uitgeschol den voor kut-buitenlan- der vind ik dat niet leuk, maar bij het woord 'al lochtoon' voel ik me niet aangevallen. Ik vind het net zo'n discussie als Zwarte Piet, het gaat veel te ver."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8