Genoeg stroom voor drie keer Borsele M M ZEELAND 5 Voetbalsupporters betrokken bij massale vechtpartij in Renesse Zeven voetbalfans van Schalke staan terecht. Ze zouden anderhalf jaar geleden in Renesse veel geweld hebben gebruikt tegen de politie. Zeven Duitse hooligans moeten anderhalf jaar na hun bezoek aan Renesse voor de Middelburgse rechtbank verschijnen. De ultra's van de voetbalclub Schalke 04 staan morgen en volgende week maandag terecht omdat ze vol gens het Openbaar Ministerie (OM) in de nacht van 12 april 2015 heel veel geweld gebruikten tegen politie, beveiligers en bezoekers van de Schouwse badplaats. Mei vorig jaar werden vier colle ga-supporters door de rechtbank veroordeeld tot celstraffen van vier en vijf maanden. Het OM had op 1 mei van dat jaar negen maan den onvoorwaardelijk tegen hen geëist. De vier zijn in hoger be roep gegaan. Snelrecht Het OM wilde na die massale vechtpartij via snelrecht alle elf veroordeeld krijgen. De raadslie den van de zeven vroegen echter met succes om aanhouding van de strafzaken. Volgens hen waren de verkeerde verdachten gedagvaard. Om die reden zijn de afgelopen maanden tal van getuigen ge hoord die wat meer kunnen vertel len over wat er die bewuste nacht in Renesse gebeurde, 's Avonds ar riveerde een groep van 75 Schalke 04-supporters per bus voor een feestje. Bij het weggaan werd een van hen geprovoceerd door enkele Nederlanders. Daarop gaf hij een klap of stomp en werd vervolgens, samen met een maat, aangehou den. Dat pikten de andere suppor ters niet. Ze wilden als groep ver trekken en probeerden met veel geweld de twee te ontzetten. Daar bij gebruikten ze speciale vecht- technieken waarbij ze het vooral op de benen van de acht agenten hadden gemunt. De politie besloot uit lijfsbe houd de twee los te laten waarna het geweld stopte en de Duitsers in hun bus stapten. De bus werd vervolgens onder politiebegelei ding naar Breda gereden. Daar moesten de Duitsers uitstappen. Een aantal van hen werd door de meegereisde agenten uit Renesse herkend als vechtersbaas en aange houden. Officier van justitie Rob Ram- meloo stelde mei vorig jaar dat mogelijk dertig tot veertig van de fans hebben gevochten, maar dat lang niet iedereen is herkend. Morgenochtend staan drie Duit se mannen terecht, 's middags twee en maandagmorgen ook weer twee. SOLARPARK ZEELAND/ Het zou top zijn hieraan een informatiepunt te koppelen Zonnepanelen zo ver het oog reikt. En dat niet op één terrein, maar op vier afzonderlijke stroken rond industriegebied Vlissin- gen-Oost. Solarpark Scaldia wordt het grootste zonnepark in de Bene lux. Met de opbrengst van vijftig megawatt kunnen maar liefst 30.000 huishoudens volledig van energie worden voorzien. Dat is driemaal zoveel als er huishoudens zijn in de hele ge meente Borsele. Er is nog één hob bel te nemen, en als dat lukt kan er gebouwd worden. „We moeten wel SDE-subsidie krijgen anders komt er geen park", zegt Hans Ho ven van Scaldia Solarpark. De Sti muleringssubsidie Duurzame Energie (SDE) is een subsidie van het Rijk op de productie van duur zame energie. Een subsidie om de onrendabele top op het winnen van zonne-energie te dekken. Per kilowattuur kost het opwekken van zonne-energie een paar cent meer dan traditionele stroom. In december wordt duidelijk of het project in de prijzen valt. Wethouder John de Jonge van Vlissingen is trots op het innova tieve karakter van dit project. „Vooral dat de panelen oost-west geplaatst worden." Dat is niet ge bruikelijk, de meeste zonnepane len staan op het zuiden gericht. „Maar je ziet in Groningen al dat er te veel zonne-energie wordt op gewekt in de piekuren. Dus heb ben wij gedacht om juist in de morgen en avond te gaan opwek ken", zegt Hoven. „Bedrijfsecono misch levert dat misschien iets minder op dan wanneer je ze op het zuiden plaatst." Daar tegen over staat dat er meer zonnepane len per hectare geplaatst kunnen worden. Alle betrokkenen hopen dat het zonnepark ook nieuwe bedrijven zal trekken naar Vlissingen-Oost. Volgens Hoven zijn er steeds meer bedrijven die alleen duurza me, op locatie geproduceerde stroom willen gebruiken. Voor die bedrijven wordt Vlissingen-Oost ineens erg aantrekkelijk als pal naast het industrieterrein een groot zonnepark ligt. „Het kan ook een omslag betekenen voor de energieconsumptie van be staande bedrijven", zegt Peter Geertse van Zeeland Seaports. „Ik verwacht dat er bedrijven zijn die zeggen we gebruiken deze kans." De ZMf hoopt dat het project uiteindelijk niet alleen voor bedrij ven interessant is, maar dat ook de inwoners erbij betrokken raken. „Dat is voor ons de uitdaging om te kijken hoe je via collectieven de bevolking kan betrekking bij dit initiatief. Het zou fantastisch zijn", zegt Tjeu van Mierlo (ZMf). Vanuit het havengebied is het park straks goed te zien, maar van af de andere kant valt dat mee. „Het park ligt wat verdiept", legt wethouder Ad Schenk van Borsele uit. „Omdat de wegen allemaal ho ger liggen." Het wordt een bijzonder park. Het grootste in de Benelux Wij hebben er alle vertrouwen in dat er groen licht komt Vlissingen is heel blij dat dit gerealiseerd wordt woensdag 2 november 2016 Duitse hooligans voor rechter wegens geweld Emile Calon Middelburg Vlissingen-Oost Tjeu van Mierlo Melita Lanting 's-Heerenhoek —Ad Schenk Hans Hoven —John de Jong 's-Heerenhoek park Nieuwdorp A De locatie in Vlissingen-Oost waar het Solarpark Scaldia moet komen. Vlnr: De wethouders John de Jonge en Ad Schenk,Tjeu van Mierlo (van ZMf), Frans de Bruijne en Hans Hoven (beiden van Solarpark Scaldia). foto's marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 88