Oligarch Tsjigirinski dicht nog steeds gaten Vitesse tt T 27 Volgende clubkeuze kan bepalend zijn voor rest van carrière Frank de Boer werd gisteren ontslagen bij Internazionale. Zorgt dat ontslag voor blijvende reputatieschade bij de trainer? Frank weet nu beter waar hij in het vervolg op moet letten schien wel weer een nieuwe trai ner gebruiken over een paar we ken. „Tegen sommige aanbiedin gen kan je geen 'nee' zeggen", al dus Ronald. De genoemde voorbeelden zijn stuk voor stuk mooie clubs in fraaie competities, maar het zijn ook potentiële misperen. Wat als het straks ook bij West Ham niet lukt, omdat hij weer te maken krijgt met een spelersgroep die hem niet ligt? Eentje die hij een ander, Nederlands systeem wil la ten spelen, maar daar de tijd niet voor krijgt omdat er direct gepres teerd moet worden. Is dan zijn re putatie echt aan gruzelementen? En wat is eigenlijk de ideale spe lersgroep voor De Boer? Bij Ajax kneedde hij een jonge selectie. Hij wilde weieens weten hoe het is om met een ervaren spelersgroep te werken. We kunnen conclude ren: dat is heel wat anders. Premier League Aan de andere kant: komt de Pre mier League ook in de zomer te rug als je ze nu een 'nee' ver koopt? Vermoedelijk niet. En de banen in Engeland liggen niet be paald voor het oprapen. Maar een carrière kan voor een trainer plots ook weer zo een an dere wending nemen. Ronald Koe man werd snel ontslagen bij Benfi- ca, Valencia en AZ, waarop hij bijna twee jaar later pas weer trai ner werd van Feyenoord. Nu is hij een gevierde oefenmeester in de Premier League bij Everton, waar hij op het goede moment lijkt te zijn ingestapt. Zoals hij dat in 2014 ook al deed bij Southampton. Als Inter het Valencia is van Koe man, dan wacht De Boer nog een fraaie trainerscarrière. geen hypotheeklasten rusten op trainingscentrum Papendal. „Vit esse zit stevig in categorie 2 van het licentiesysteem." Al met al is ook Financial Fair Play, de regels omtrent een deugdelijk huishoud boekje, geen punt meer in Arn hem. „We zitten nu 4 tot 5 mil joen van die grens af." Vitesse wil de komende seizoe nen een verhoging in televisie-gel den realiseren en structureel in komsten uit transfers genereren. Daarmee is de druk op trainer Henk Fraser enorm. Financiële voorspoed is afhankelijk van spor tief succes. De wens is om mee te strijden voor plek vier in de eredi visie. De Wit: „Het seizoen is lang en we gaan ervan uit dat we mee gaan doen om die positie." Tsjigirinski (53) geldt als de on zichtbare man van Vitesse, maar de clubeigenaar is letterlijk van on schatbare waarde. De Rus - arts, vastgoedhandelaar, oliemagnaat en zakenpartner van Roman Abra- movitsj - pompt jaarlijks miljoe nen in zijn club. Hij blijft dat ook doen. De Mosko- viet heeft de directie van Vitesse 'een mandaat' gegeven om de hui dige koers voort te zetten. „Tsji girinski staat achter onze strate gie", stelt algemeen directeur Joost de Wit. „Hij is van alle cij fers en ontwikkelingen op de hoogte. We hebben een koers inge zet waarbij de kosten omlaag moe ten en de omzet omhoog, terwijl de sportieve ambities op peil blij ven. Langzaam maar zeker berei ken we onze doelen." Voor het boekjaar 2015-2016 zit de pijn vooral in de uitspraak van de rechtszaak van de Vrienden van Vitesse tegen de provincie Gel derland. In de langslepende kwes tie eisten investeerders van de club een schadevergoeding, nadat de provincie eerder gedane afspra ken niet was nagekomen. De claim werd afgewezen en dat ver hoogt het tekort op papier nu met 2 miljoen euro. Let wel: dit betreft geen keiharde cash. Het is een een malig, boekhoudkundig gevolg. Tegenvaller „En dat doet dus minder pijn", ver klaart De Wit. „De minder snelle daling van de salariskosten van spelers is wel een tegenvaller. Die is door doorlopende contracten ge stagneerd." Vitesse boekt op financieel vlak ook vooruitgang. De omzet is in het seizoen 2015-2016 met een half miljoen euro gestegen, tot 14,3 miljoen euro. De transferop brengst valt met 2,7 miljoen euro (netto) opnieuw positief uit. De club heeft nu een eigen vermogen van 26,3 miljoen euro, waarbij er sprake van mismanagement." De grote vraag is hoeveel last De Boer in het vervolg van zijn carrière gaat krijgen van zijn ultra korte Italiaanse avontuur. Dit is hooguit een smetje", denkt broer Ronald. Betrokkenen zijn het er over eens dat een sabbatical ne men helemaal geen slecht idee is. Eigenlijk precies zoals hij zich had voorgenomen, toen hij na zes sei zoenen afscheid nam bij Ajax. Maar ja, toen kwam Inter. En zeg je dan nee, tegen zo'n grote club? Ook al is de voorbereiding op het nieuwe seizoen allang voor bij? Ronald: „Frank heeft in elk ge val van deze tijd geleerd. Hij kan nu beter inschatten hoe een groep ervoor staat en waar hij in het ver volg op moet letten als hij nog een avontuur aangaat." Straks in december kan zomaar Swansea City bellen. Of West Ham United. Schalke 04 draait een matig seizoen en kan mis- nog steeds de conditie heeft van een wijkagent. Wilde De Boer op de training elf tegen elf spelen, dan verveelden een stuk of zes miljonairs zich naast het veld. Pover Zeven nederlagen in veertien wed strijden, het was wel heel pover. „Maar de buitenwereld ziet ook wel dat het een onmogelijk te plooien grootheid is", zegt In- ter-kenner David Endt. „Het was een risico om eraan te beginnen, maar als ze je op een mooie zomer dag in de Verenigde Staten een fraai toekomstbeeld schetsen, ver wacht je ook niet dat je er drie maanden daarna uit ligt. Ik ver wacht dat de leiding van Inter nu aan de beurt is. Er is daar al jaren trainer wordt ontslagen, voordat je zelf de pineut bent. Zo werkt dat bij Inter. Niet voor niets rea geerde een teleurgestelde De Boer slechts summier op de vraag of hij iets over zijn ontslag wil zeggen. „Nee, even niet." „Logisch", zegt zijn broer Ro nald. „Eerst moet hij dit verwer ken. Frank heeft er zóveel energie ingestopt. Maar daarna: opstaan en weer doorgaan. Zo is hij ook wel weer." Het grootste euvel dat De Boer parten speelde in Mil aan, was misschien wel het moment van instap pen. Nooit kon hij met een selectie werken die van hem was. Hij kreeg te maken met Felipe Melo, die op een dag gewoon van de training wegliep. Met de spits Gabriel Barbosa, die duurder is dan Vincent Jans sen, maar twee maan den na zijn komst Het zat 'm in dat ene zinnetje van zijn ei gen verklaring, na de boodschap die hij zo onderhand ook wel aan had zien komen. „Voor dit pro ject was meer tijd nodig." Veel tijd heeft Frank de Boer bij Inter nazionale inderdaad niet gehad. 85 dagen slechts. Een kalverliefde duurt doorgaans langer. Leren au torijden ook. De oefenmeester kan erop wijzen als geïnteresseer de clubs naar zijn hand dingen de komende tijd. Vandaag moet De Boer zich met zijn zaakwaarnemer bij de recht bank melden, om alles af te hande len met Inter. Dat zal dan het sluit stuk worden van twee hectische dagen. Twee directieleden kwa men hem gisteren, terwijl hij de training aan het voorbereiden was, vertellen dat hij was ontsla gen. De onvoorwaardelijke steun die zowel president Erick Thohir als clublegende Javier Zanetti in hem uitspraken, bleken enkele da gen later niets waard. In alles blijkt Inter een slangen kuil, waar achterhoedegevech ten worden uitgevochten en vriendjespolitiek wordt be dreven. Speelt een speler waarvoor jij verantwoorde lijk bent niet omdat de trai ner hem niet goed genoeg vindt, dan kan je er maar beter voor zorgen dat de woensdag 2 november 2016 Hoeveel last zal De Boer van deze mispeer krijgen? Frank de Boer. FOTO PHOTO NEWS Alexander Tsjigirinski heeft sinds 2010 al 140 miljoen euro in voetbalclub Vitesse gestopt. De Russische eigenaar draagt de jaarlijkse verliezen. Over het sei zoen 2015-2016 overlegt de Arn hemse eredivisionist een tekort van 13,3 miljoen euro. De oli garch past het verschil trouw bij. Lex Lammers Arnhem Vitesse wil de salariskosten de komende jaren ver der omlaag brengen. Het spelersbudget is al zes mil joen euro lager dan in het Jordania-tijdperk. De club bracht het van 14,5 miljoen terug tot 8,5 miljoen euro. Voor een gezonde financiële positie is een budget van 7,5 tot 8 miljoen het streven. „Op dat vlak gaan we dus de goede kant op", aldus algemeen directeur Joost de Wit van de Arnhemse club. Ronald de Boer Nik Kok Maarten Wijffels Milaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82