Droom komt uit met Kuifjes haaienduikboot Haft* Wie is jouw clubheid? 15 Marjan Berk 10.000,- Los ziet zichzelf al varen, langs schepen waar passagiers tot hun verbazing een witte haai onder water zien duiken en weer zien bovenkomen. Hij koesterde al tien tallen jaren de wens om Kuifjes haai, uit het stripalbum De schat van Scharlaken Rackham, in het echt te bouwen. Een jaar geleden begon de Kuif jefanaat aan de megaklus. Nu staat de onderzeeër te schitteren in Rijs oord, op het terrein naast Mu seum Planetarium Johannes Post- school. „Gelet op mijn leeftijd was het nu of nooit", zegt hij. „Een jeugddroom gaat hiermee in ver vulling." Het gevaarte weeg 550 kilo, is 6 meter lang en biedt plek aan stuur man en passagier. Door een 'snui ver', die boven het water uit steekt, komt met behulp van een ventilator frisse lucht in de cock pit. Onder de vloer komt 800 kilo lood om de onderzeeër voldoende diep in het water te laten liggen. Vooral de buitenkant heeft Los hoofdbrekens bezorgd. De voorma lige piloot vond een bedrijf dat be reid was de neus te vervaardigen. „Het was een soort potten bakken met platen. Ze vonden het een mooi project." Naar een bedrijf dat de romp en de staart wilde ma ken moest Los lang zoeken. „Van het walsen van de achterkant heb ben ze grijze haren gekregen. Dat moest wel een paar keer opnieuw. Andere bedrijven wilden er niet aan beginnen of ze dachten dat het een grap was." Volgens Los' is de constructies 'oerdegelijk en onverwoestbaar'. De bediening werkt vrijwel iden tiek als een vliegtuig. De duikboot is niet Los' eerste project. „Voor ons museum hebben we de tijd machine van Kuifje nagebouwd, waarin mensen het gevoel hebben te vliegen. De onderzeeër laten va ren gaat ook lukken." bij te praten. „Moet ik nou ook niet eens een iPhone kopen?" vraag ik af en toe als ik zie hoe mijn kinderen verlekkerd met hun vingers over dat apparaat wrijven. „Jij?" Hoort u de lichte laatdunkend heid in hun stem? „,Niet aan be ginnen, oma. Niks voor jou. Veel te ingewikkeld! En te duur!" Ik denk aan een van mijn vrien dinnen. Haar gedrag is cool. Zij vult nog steeds een papieren be taalopdracht in en wandelt er kalmpjes mee naar de bank, de enig overgeblevene in de wijde omtrek. Want banken verdwij nen net zo snel als postkantoren. „Ik doe niet mee aan die onzin, die ook voortdurend verandert. Als je de andere kant opkijkt, is er al weer een nieuw apparaat dat je MOET hebben!" Een van mijn zoons leest mij de les. „Jij hebt genoeg aan je lap top. En je mobiel. Je bent hart stikke up-to-date. De rest is over bodig gedoe!" Toch gaat het kriebelen. Ik wil ook wrijven met een vinger. Grinniken om rare filmpjes. Ik wil meedoen, de digitale wereld onderzoeken zonder knullig vast te lopen door te wrijven op de verkeerde knoppen. Ik wil ge woon dat het ravijn vol digitale onwetendheid tussen de jeugd en de ouwe knakkers die het niet meer bijbenen, wordt ge vuld met vanzelfsprekende ken nis die toegankelijk is voor ieder een. Ik wil meedoen, de digitale wereld onderzoeken anneer ik de be richten uit Amerika volg, valt mij op dat de mensen aan de top, die de ambitie hebben dat grote land te besturen, zulke sukkels zijn in de omgang met hun e-mail. Hillary heeft wat af gerammeld op haar privéding, en nu schijnt het dat Trump niet voor haar onderdoet. Als ik denk aan mijn eigen ge stuntel op de computer, alle hulpkreten die ik richting mijn slimme computerkleinkinderen stuur, alle ontdekkingen die ik nog voortdurend doe door op nog niet geziene knoppen te drukken, dan denk je toch dat de ze in de hiërarchie gestegen poli tici begeleiders hebben die ze op het rechte digitale pad houden. „Oma! Ga nou eens recht voor je laptop zitten!" klinkt de stem van mijn jongste kleinzoon. Er daalt rust op mijn verzenuwd hoofd neer. Hij weet het. Hij kent alle hinderlagen van de digi tale wereld. En ja... hij wijst mij geduldig op een geheim dingetje in de linkerhoek van het appa raat. „Druk daar nou eens op..." En zo leidt hij mij deskundig door de digitale duisternis. „Nee... niet op die gele knop, eventjes geduld, dan zie je een venster verschijnen. Heb je dat? Nou, dan schuifje dat pijltje een beetje naar rechts... Zie je wat er gebeurt?" Nog voor de zon ondergaat, heeft hij mij uit de problemen gered. Toch ben ik hier en daar een achtergebleven gebied. Neem het verschijnsel 'app'. Mijn fami lie communiceert tegenwoordig via appen. Ik val daar helemaal buiten, want mijn eenvoudige kleine mobiele telefoon is niet in staat te appen. Ik voel mij buiten gesloten, loop achter in de nieuwsvoorziening, want ze ver geten mij gewoon per telefoon te ui: sum SCIIiRIAKIA MCkHAM AMATEUR SPORT STEM EN WIN VOORJOUW CLUB! Stem op die onmisbare vrijwilliger van jouw vereniging en maak zelf kans op een Ford Fiesta! Ga nu naar pzc.nl/clubhelden woensdag 2 november 2016 De onderzeeër van Kuifje be staat niet langer alleen in strip boeken. Ad Los (67) uit Rijsoord heeft de haai nagemaakt. Vol gend jaar zomer gaat het gevaar te te water. Folkert van der Kroi Rijsoord Ad Los is trots op zijn nage bouwde Kuifje-onderzeeër. FOTO JAN DE GROEN Ravin II casterman r Of AVONTURf N VAN KUIFJE CLUBHELDEN VAN DE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76