Na jaren korten nu iets meer geld voor bieb Oosterschelde M Plusklas voor kinderen van christelijke scholen SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Zwerfvuil tussen school en supermarkten Zierikzee in kaart gebracht Natuureducatiecentrum NME en de Pontes Pieter Zeeman hebben de snoeproutecheck rond de school nieuw leven ingeblazen. Met een berg afval na een krap uur als resultaat. Prop tweehonderd brugklassers na een toetsuur in de aula met het vooruitzicht op een praktijkles buiten en het is gegarandeerd chaos. Harry Davidse, hoofd van het gemeentelijk Uitvoeringsbe- drijf, had gisteren de grootst moge lijke moeite uit te leggen waarom het zo belangrijk is dat scholieren van de Pontes Pieter Zeeman hun afVal niet op straat gooien, maar gewoon even in de afvalbak. Pas bij de confrontatie met het kleine propje in de berm, dat in de sloot waait, via de afwatering naar de Oosterschelde drijft, en op zee samenklontert met het an dere afval tot één grote plastic soep, lijken de kinderen even on der de indruk. „Dus jullie hebben zeker invloed op een plezierige leefomgeving", probeert Davidse. Na het middaguur gaan de leer lingen hun eigen gangen na. Van de Lidl, Aldi en Action en weer te rug naar school. Het initiatief komt van natuureducatiecentrum NME, dat een oud project nieuw leven heeft ingeblazen. Een blijver tje, als het aan coördinator Terry Bom. ligt. Papieren en plastic zak jes, blikjes; aan voer voor de berg die wordt verzameld op het schoolplein geen gebrek. Maar het uurtje sprokkelen in de zelfgekozen strook van tien vierkante meter, levert veel meer op. Eén groepje vist een complete fiets uit de sloot, anderen proppen een wasrek in hun vuilniszak en ook dekens en doeken horen tot de buit. Docente Hanneke Zuidgeest, die de meute begeleidt, besluit af te zien van het aanvankelijke idee de vuilniszakken om te kieperen en het zwerfafVal te tellen. Die tel ling had een redelijk nauwgezet beeld moeten opleveren van de ernst op de onderzochte plekken. Die ervaring wordt nog wel in kaart gebracht, maar dan meer op basis van de registratie van de scholieren. Wijselijk wordt er voor gekozen de onwelriekende buit verder ongemoeid te laten en over te dragen aan de gemeente werkers. Territorium Charlotte Pouw, Danique Abbe- nis, Robyne van Oeveren en Floor- tje van Gastel verklaren het kruis punt van de Grevelingen- en Scheldestraat tot hun territorium en storten zich op de slootkant. Met walging maar vastbesloten hengelen ze het één na het andere stuk plastic, karton en aluminium folie hun vuilniszak in. De mei den verzekeren met de hand op het hart dat ze zelf nooit ook maar één papiertje op de grond gooien. „Ja één keer", bekent Charlotte, een flesdopje. „Dat was gevallen tijdens het fietsen. Maar toen wa ren we al te ver doorgereden om nog even terug te gaan." Robyne: „Als je geen prullenbak ziet, stop je dat papiertje of wat het ook is toch gewoon even in je zak!" Maar hun stevige principes ken nen ook een grens. Leeftijdsgeno ten er op aanspreken als ze troep op straat gooien, doen de meiden niet. „Dat is dan meer hun eigen zaak", vindt Danique. „Maar ik heb pas een filmpje gezien over dieren met plastic in hun maag. Echt héél zielig. Je denkt, één din getje kan geen kwaad. Als ieder een dat denkt..." Robyne steekt triomfantelijk een rood-wit lint aan haar knijp- stok omhoog. „Ha", reageert Floor- tje. „die is van de gemeente!" Je denkt, één dingetje kan geen kwaad. Maar als iedereen dat denkt Sinds 2011 verminderden de ze ven gemeenten rond de Ooster schelde hun bijdrage met zo'n twee procent per jaar. Voor de be groting van 2017 komt er juist 0,7 procent bij. De Schouwen-Duive- landse gemeenteraad heeft hier mee ingestemd. De maatregel komt uit het rap port van Acta. Dit bureau is inge schakeld door de gemeenten die zich zorgen maakten over de fi nanciën van Bibliotheek Ooster schelde. Volgens Acta zou het te kort oplopen tot vier ton en zou faillissement onafwendbaar zijn. De jaarlijkse korting (naast ingrij pender bezuinigen door bijvoor beeld filialen te sluiten) is één van de hoofdoorzaken van de be labberde financiële situatie. Om het tij te keren, neemt de biblio theek ook andere maatregelen. De exploitatie van het biblio theekwerk in de gemeenten Goes en Schouwen-Duiveland le vert dit jaar nog een tekort op. Deze gemeenten moeten met Bi bliotheek Oosterschelde om tafel om de begroting sluitend te krij gen. De Schouwse bijdrage met met 28.000 euro omhoog. Volgens wethouder Jacqueline van Burg kan dat uit het bestaande budget. Schouwen subsidieert de bieb dit jaar met 728.833 euro. Leerlingen van drie christelijk- reformatorische scholen op Schou wen-Duiveland die meer uitda ging nodig hebben, mogen voor taan elke dinsdagmorgen naar een plusklasje. De kinderen komen van de ds. Pieter van Dijke school uit Bruinis- se, de ds. J. Bogermanschool uit Oosterland en de School met de Bijbel uit Nieuwerkerk. Voorals nog gaat het om twintig leerlin gen: zes uit Bru, zes uit Ooster land en acht uit Nieuwerkerk uit de groepen vijf tot en met acht. Tot dusver kregen ze extra op drachten om een beetje bezig te blijven. In de plusklas krijgen ze, behalve die extra stof, onderwijs op hun niveau. Net zoals Obase doet voor de openbare scholen. Het klasje komt elke dinsdag sa men op de school in Oosterland, waar nog een lokaal beschikbaar is voor deze leerlingen. De leer kracht van wie ze les gaan krijgen, komt van diezelfde school en de onderwijsassistent is afkomstig van de school in Nieuwerkerk. Vol gens de scholen blijft het 'voorlo pig' bij één ochtend in de week. woensdag 2 november 2016 Weg met afval op de snoeproute Marcel Modde Zierikzee Het resultaat van nog geen uur zoeken in de omgeving van de scholengemeenschap. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Floortje, Danique, Robyne en Charlotte (vlnr) raakten niet uit- gejutterd langs de slootkant van de Grevelingenstraat. Danique Abbenis Bibliotheek Oosterschelde krijgt vanaf 2017 iets meer geld van de deelnemende gemeen ten. Dat is een trendbreuk, want de afgelopen jaren beknib belden de gemeenten telkens op hun subsidies. Ton van denNouweland Zierikzee Wendy Wagenmakers Oosterland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61