Ratten kunnen straks niet meer bij jonge visdief jes 6 Scharend jke wil leven in de brouwerij Met de dorpsraad maakt Siemco Louwerse een plan voor de Napoleonschuur in zijn dorp: een biologische theetuin met flexplekken. IN DE REGIO Op de plek waar in de negentien de eeuw materiaal werd opgesla gen voor de Grevelingendijk, kun nen flexwerkers straks hun laptop inpluggen en een bak biologische thee bestellen. In Scharendijke wordt hard ge werkt aan een plan om de Napo leonschuur nieuw leven in te bla zen. Een nieuw plan, moet erbij vermeld, want voor het oude ge bouw zijn de afgelopen jaren al veel ideeën voorbijgevlogen. Drij vende kracht ditmaal is Siemco Louwerse, directeur van het Wa tersnoodmuseum, die zelf in het Grevelingendorp woont. Samen met Rob Venrooij van de dorps raad praat hij met mensen die de monumentale schuur zouden wil len exploiteren. Maar voordat het zover is, moet er nog heel wat gebeuren. De Na poleonschuur, die volgens de ge meentearchivaris overigens niets met de Franse keizer van doen heeft, staat er al jaren vervallen bij. Het dak heeft inmiddels zulke grote scheuren dat de gemeente voor de veiligheid de picknicktafel maar van het perceel heeft verwij derd. Die wil dan ook zo snel mo gelijk van het gebouw af. De dorpsvisionairs hebben al la ten onderzoeken hoeveel een res tauratie van de schuur zou kosten. „Evenveel als slopen en herbou wen", aldus Louwerse. „Dat is dus eventueel ook een optie." In de schuur is lichte horeca toe gestaan. „Zelf denken we aan een theetuin met biologische produc ten", vertelt Louwerse. „En we zouden er graag flexplekken in richten. Goede koffie, goede wifi en een gezellige plek om te zitten. Daar bestaat grote behoefte aan op Schouwen-Duive- land, weten we van een groep ZZP'ers waar we mee in gesprek zijn. Ook is de schuur ge schikt om grote groe pen in te ontvangen. Verder zouden we de schuur een kleine mu seale functie kunnen ge ven door een paar vitri nes in te richten." De dorpsvisionairs praten met 'diverse' on dernemers, onder wie- uit de horeca, die brood zien in de schuur. Het is ook een prachtig plekje, als je het Louwerse vraagt. „Het is een mar kant gebouw, dat samen met het koepeltje altijd weer terugkeert op oude foto's. Bovendien staat het op een knooppunt van fietspa den. Er komen veel mensen, al rij den die vooralsnog allemaal door. We willen ervoor zorgen dat ze van hun fiets stappen en van de omgeving genieten. Dat kan straks extra goed als de Grevelin- genboulevard is aangelegd. De op gang daar naartoe komt precies voor de Napoleonschuur te liggen. Beter kunnen we niet heb ben." VOEDSELACTIE Graafmachines zijn de Prunje, het natuurgebied nabij de Heerenk eet, binnengetreden om de vogels eilandjes te verbeteren. Zo maken jonge steltlopers als kluten en vis- diefjes een grotere kans om te overleven. Deze typisch Nederlandse kust- vogeltjes vormen een lekker en ge makkelijk maaltje voor ratten en roofvogels, zegt boswachter Wen dy Janse van Staatsbosbeheer. „RoofVogels kunnen we niet te genhouden en dat hoeft ook niet, want die zijn belangrijk. Maar rat ten gunnen we die kleintjes niet. Door hun eilandje op te hogen, kunnen ratten er niet meer bij." Roofvogels kunnen we niet tegenhouden en dat hoeft ook niet, maar ratten wel Van een ander eiland wordt de overgang van land naar water ge leidelijker gemaakt. „Sommige vo gels broeden graag precies op de grens van land en water", vertelt Janse, „en dat is niet altijd even handig. Door de overgang de ver flauwen, krijgen de vogels meer ruimte om zich te nestelen." Bovendien wordt overbodige be groeiing weggehaald, zoals dat va ker gebeurt. De graafmachines ver laten het gebied over twee weken. Dan kunnen natuurliefhebbers vanachter de gluurmuur zien hoe het gebied is geworden. MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 2 november 2016 Flexwerken in antieke schuur ZIERIKZEE SketchCrawl in Bur gerweeshuis In het Zierikzeese Burgerweeshuis vindt op zaterdag 5 november weer een SketchCrawl plaats. Tekenliefhebbers van alle niveaus en leeftijden zijn wel kom. Deelname is gratis (wel eigen ma teriaal meenemen). Thersia Koelewjin geeft in de tussen tijd een gratis spoedcursus stille ven tekenen, ledereen is welkom tussen 12.00 en 16.00 uur. DREISCHOR Instrumentaal en koorconcert In de Dorpskerk van Dreischor wordt op zaterdag 5 novem ber een concert ge houden met instru mentale stukken af gewisseld door koorliederen, piano improvisaties en sa menzang. De Young Ladies Choir Hadassah uit Krimpen aan de IJs- sel verzorgen de koorzang. Dirigent is Ria van den Noort. Het Zeeuws Panfluit Ensemble Muzika zal verder de muzikale omlijs ting verzorgen. De opbrengst van deze avond wordt ge schonken aan het Woord en Daad Zee land project 'Schoon, op school in Haïti'. Het concert begint om 19.30 uur. De entree is 5 euro voor volwassen, kin deren tot en met 12 jaar mogen gratis naar binnen. Siemco Louwerse: „We zouden graag flexplekken inrich ten." Wendy Wagenmakers Scharendijke Wendy Wagenmakers Moriaanshoofd —Wendy Janse, boswachter ZIERIKZEE Stichting Dorcas Hulp Ontwikkeling houdt op 4 en 5 november de Dorcas Voedselactie. Tijdens deze voed- selactie zamelen vrijwilligers en consumenten in supermark ten, kerken en scholen voedsel en geld in voor de allerarm sten in Oekraïne, Moldavië, Albanië en Roemenië. Meer dan zeshonderd supermarkten verlenen hun medewerking aan de Dorcas Voedselactie. Vrijwilligers delen voedsellijstjes uit aan het winkelend publiek. De deelnemende locaties zijn te vinden op dorcasvoedselactie.nl. archieffoto ruben oreel BROUWERSHA VEN Brouws Museum, 13.00-17.00 uur: Openstelling Mu seum; Tonnenmaga- zijn, 20.00 uur: Boogschieten heren Sint Jan; Yogacen- trum Be happy, 16.30-17.45 uur: Yo- gales Marianne van den Haak; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schut- se, 09.30-12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu, 19.00-21.30 uur: Drumband; DREISCHOR Streek- en Land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00-17.00 uur: Wis selexpositie Zeeuw se dialecten en streekdrachten; ELLEMEET Dorpshuis, 09.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Bil jarten; 19.30 uur: Yo gales door Ingrid Geers; NOORDGOUWE Dorpshuis,18.30: Re petitie Muziekvereni ging Con Amore; 20.00 uur Badmin- tonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal; OUWERKERK Watersnoodmu seum, 10.00-17.00 uur: Tentoonstelling bijzondere water bouwkundige wer ken; RENESSE Blikmuseum de Blik vanger, 14.00-17.00 uur: Verkoopexposi tie bijzondere Pop-up boeken; Dorpshuis, 09.00- 10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30- 20.45 uur: Yoga Jac queline Binnendijk; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00- 16.30 uur: Biljarten; Wolatelier The Dut ch Cottage, 13.30 uur: Inloopmiddag met koffie en thee; SIRJANSLAND Dorpshuis, 10.00 uur: Yoga; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Openstelling mu seum; fiZi, 14.30 uur: Huisdiergehei men; Het Graven steen, 14.30 uur: Rondleiding in het Gravensteen; Laco Sportcentrum 13.00-15.00 uur: Ta lententest Turnver eniging Deltasport; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00-17.00 uur: Be klimming van de to ren, Expositie Phantasms en Expo sitie Beeld van een zeeslag anno 1304; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00-17.00 uur: In loopmiddag Breek de Week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60