Erfbelasting scheelt een duit C 7 Hypotheekrenteaftrek flink ingeperkt WAARVAN AKTE AFBOUW Los dus alleen extra af als je het geld ook echt kunt missen. Het is vrij on verstandig om eerst je hypotheek af te lossen om vervolgens voor een nieuwe auto of wasmachine een kre diet af te sluiten, want de rente over zo'n krediet kun je niet aftrekken. Stelling 3 Huiseigenaren profiteren niet alleen van hypotheekrenteaftrek, ze betalen ook belasting over hun woning: het eigenwoningforfait. Dat is een be drag dat bovenop je belastbaar inko men wordt geteld. De fiscus ziet dit bedrag als fictieve extra inkomsten uit je woning: oftewel een vergoe ding voor het woongenot in je eigen huis. Dit eigenwoningforfait vormt bovendien een drempel voor de hy potheekrenteaftrek. Maar heb je je woning (bijna) hele maal afgelost, dan zou je dus moeten betalen voor het eigenwoningforfait terwijl je geen hypotheekrenteaftrek krijgt. Volgens politiek Den Haag zou dat een straf zijn op het aflossen van je hypotheek. Daarom is dat in 2005 'gerepareerd' met de Wet Hillen. Sindsdien geldt: als de aftrek van je hypotheekrente lager is dan het ei genwoningforfait, wordt de bij telling verminderd tot het bedrag van de af trek. Per saldo betekent dit dat het ei genwoningforfait en de aftrek tegen elkaar wegvallen. Sinds 2005 is stel ling 3 dus een fabel. Overigens gaan er in de politiek nu stemmen op om de Wet Hillen weer af te schaffen, omdat vooral vermo gende Nederlanders - zij die hun huis helemaal hebben afbetaald - ervan profiteren. Het kan dus zomaar weer een feit worden. Stelling 4 Een hardnekkige fabel is dat je ver mogensbelasting moet betalen over de waarde van je huis, zodra het hy potheekvrij is. Maar een afgeloste hy potheek blijft gewoon in box 1 vallen zolang je er in blijft wonen. Hij wordt niet verplaatst naar box 3, en je hoeft er dus ook geen vermogensrende- mentsheffing over te betalen. Wel blijf je onroerendezaakbelasting (OZB) betalen. Gaat het om een tweede huis waar je zelf niet woont, dan valt dat wel in box 3 - ook als er een hypotheek op rust. Binnen box 3 kun je geen rente aftrekken en betaal je belasting over de overwaarde. Stelling 5 Zodra je je hypotheek uitschrijft bij het Kadaster, ligt deze informatie op straat. Dan vermeldt het Kadaster dat je huis hypotheekvrij is. Het kan cri minelen de indruk geven dat er bij jou iets te halen valt, zeker als het om een aardig pandje gaat. Je kunt dit voorkomen door je hypotheek niet te laten royeren door de notaris. (Klein)kinderen Nieuwe auto De notaris Hun oudste zoon is, heel onverwacht, overleden. Aan een ziekte waar ze nog nooit van hadden gehoord en waar niets tegen te doen bleek. Binnen drie dagen was hij weg; 32 was hij nog maar. Verslagen zit ten ze tegenover me, vergezeld van hun jongste zoon, ook zwaar aangeslagen. Nu de begrafenis achter de rug is, komen ze de nalatenschap regelen. Wat spaargeld en het eigen huis van de overledene. Hij had geen vrouw en kinderen, geen testament. Dat bete kent dat zijn ouders en zijn broer wettelijke erfgenamen zijn, ieder voor een derde deel. Maar de ouders heb ben besloten: ze wij zen de erfenis af. „We willen zijn geld niet. Het voelt niet goed en we hebben het niet nodig." Hun jongste zoon, die net zijn studie heeft af gerond en van plan is met zijn vriendin een huis te kopen, kan de erfenis echter goed gebruiken. Ze willen daarom dat hij de bezittingen van zijn overleden broer erft. Ik vertel hen dat ik hun wens begrijp, maar dat het niet handig is de erfenis te weigeren. De jongere broer erft dan alles. Dat heeft fikse financiële gevolgen. Dat komt door de erfbelas ting van minimaal 30 procent die iedere erfge naam moet betalen. Als ouders kunnen zij aanspraak maken op een veel hogere vrijstelling van de erfbelasting dan hun jongste zoon. Hun vrijstelling €47.715, de zijne 2.122. Het huis van de overleden zoon is ongeveer 225.000 waard, het erfdeel van de ouders bedraagt dus 150.000. Ze betalen 30 procent erfbelasting over dit bedrag min de vrijstelling van €47.715, grofweg over €100.000, goed voor circa 30.000 erfbelasting. Over zijn erfdeel van 75.000 betaalt de jongste zoon ook 30 procent, 22.000. Bij elkaar: 52.000,- aan erfbelasting. Veel geld, maar als de ouders verwerpen en de broer enig erfgenaam wordt, moet hij over vrijwel de volle 225.000 belasting betalen. Dat komt neer op ongeveer 70.000 erfbelas ting in plaats van de 52.000 die zijn ouders en hij anders zouden moeten betalen. De ouders kunnen bovendien gebruik ma ken van een speciale regeling voor ouders die hun kinderen financieel ondersteunen bij de aankoop van een huis. Verdeeld over minimaal één en maximaal drie jaar kunnen ze hun jongste zoon in totaal een ton belastingvrij schenken. Het resterende bedrag van de erfenis kunnen ze daarna jaarlijks in porties van €5.000,- belastingvrij schenken. Kortom, als de ouders de erfenis accepteren, scheelt dat deze familie in totaal 28.000 aan erfbelasting. Het valt ze zwaar, maar voor de ouders is deze rekensom reden zich over hun emoties heen te zetten en de erfenis toch te accepteren. Verstandig, want emoties en zaken gaan zel den goed samen. —Johan Nebbeling We willen zijn geld niet, het voelt niet goed en we hebben het niet nodig woensdag 2 november 2016 GO Met een hypotheekvrij huis heb je geen recht meer op hypotheek renteaftrek. Wellicht een troost: de aftrek is de afgelopen jaren al flink ingeperkt. Sinds 2004 geldt de bijleenregeling: je moet de overwaarde op je verkochte woning in je nieuwe huis steken om recht te houden op hy potheekrenteaftrek. Sinds 2011 is de rente maximaal 30 jaar aftrek baar. Sinds 2013 zijn star ters verplicht hun hypo theek volledig af te los sen om recht te hebben op hypotheekrenteaf trek. Zij kunnen alleen nog kiezen uit een an nuïteiten- of lineaire hy potheek. Sinds 2014 wordt de aftrek voor de hoogste inkomens beperkt. In 2016 mag hypotheek rente nog tegen 50,5 procent worden afge trokken. Dat loopt jaar lijks terug tot uiteindelijk 38 procent in 2041. Je krijgt een fiscale bijtelling als je huis is afgelost Je moet vermogensbelasting betalen over je hypotheekvrije huis Criminelen weten dat je huis is afbetaald Vragen? Opmerkingen of vragen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar irene.van. den.berg@persgroep.nl. Elke week behandelt Irene van den Berg in de brievenrubriek enkele lezersvragen. Mocht uw vraag niet aan bod komen, dan is het wellicht raadzaam om elders een persoonlijk advies te vragen, bij voorbeeld bij een financieel adviseur. Ik neem aan dat het hier niet gaat over het vrijgestelde gedeelte.' Antwoord: Dat klopt. Ook bij een pa pieren schenking kun je gebruik maken van de (jaarlijkse) vrijstellin gen. Dit jaar mogen ouders 5.304 euro belastingvrij schenken per kind. Is je kind tussen de 18 en 40 jaar dan mag je eenmalig een ver hoogde belastingvrije schenking doen. In 2016 is de eenmalig ver hoogde belastingvrije schenking 25.449 euro. De eenmalige verhoogde vrijstelling voor de schenking aan kinderen tussen de 18 en 40 groeit naar 53.016 euro als het kind het bedrag gebruikt om enen dure studie te be talen of een eigen woning te ver werven of verbeteren. 'Vrijstelling voor nabestaanden bedraagt maximaal 20.148 voor (klein-)kinderen. Is dat per kind of het totaal voor alle kinderen?' vraagt Rita de Groot. Antwoord: Dat bedrag geldt per kind of kleinkind. Vandaar dat het ook gunstig is om je kleinkinderen op te nemen in je testament. Boven deze vrijstelling betalen kinderen 10 procent over het bedrag tot 121.902 euro, daarboven betalen zij 20 pro cent. Bij kleinkinderen zijn die per centages 18 en 36 procent. Fred van Dongen (77 jaar, twee kinderen) plaatst een kantteke ning bij het schenken bij leven. 'Ik bezit een leuk bedrag aan spaar tegoeden. Ik heb er moeite mee om nu bedragen af te schuiven om onder de grens van de dubbele vrij stelling te komen, om erfbelasting te voorkomen. Want ik wil nog zo veel, aan vakanties, nieuwe auto, etce tera. Mijn twee kinderen hebben het goed en zitten niet op pa's geld te wachten. En de belasting die zij mogen betalen na mijn overlijden is niet zo'n probleem. In het artikel mis ik dan ook een opmerking dat het plezierig is om geld te hebben en het te kunnen uitgeven.' Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52