6 Afgelost Hoera, de eindstreep is gehaald: je huis is hypotheekvrij. Goed nieuws voor je portemonnee, want je hoeft geen rente en aflossing meer op te hoesten. Of kleven er toch nadelen aan? Stelling 1 Wanneer je een huis koopt, geef je de bank het recht van hypotheek. Dat houdt in dat de bank de woning mag verkopen als je je niet aan de hypo- theekvoorwaarden houdt. Het Ka daster houdt voor al het vastgoed bij wie welke rechten heeft. Bij verkoop van de woning is door halen van de hypotheek, ook wel roy eren genoemd, via een notaris ver plicht. De notaris controleert of de hypotheek is afgelost en geeft het Ka daster de opdracht de hypotheek uit het register te schrappen. Dat kost geld. Maar als je je hypotheek hele maal hebt afgelost, hoefje in principe niets te doen. Het is dus een fabel. Als je ver wacht dat je de komende twintig jaar nog in je huis blijft wonen, is het lo gisch dat je de kosten van een notaris dan liever op zak houdt. Toch kan doorhalen juist ook geld opleveren. Je kunt namelijk zelf de goedkoopste notaris kiezen. Op het moment dat je woning alsnog ver koopt, kiest de koper de notaris. En die kan zomaar veel duurder zijn. De tarieven voor het royeren variëren namelijk nogal; volgens de vergelij- Als je hypotheek helemaal is afgelost, hoef je in principe niets te doen kingswebsite Degoedkoopstemake- laar.nl van 90 euro tot maar liefs 410 euro. Bovendien is de kans groot dat het minder tijd kost wanneer je de hypotheek direct doorhaalt zodra je hebt afgelost. Hoe ouder een hypo theek is, hoe moeilijker het vaak voor een bank te achterhalen is of de le ning nog loopt. Als je verwacht op korte termijn weer een hypotheek af te sluiten bij dezelfde geldverstrekker, is royeren juist niet handig. In de meeste geval len kun je dan de oude hypotheekin schrijving bij het Kadaster nog ge bruiken en betaal je dus niet op nieuw notariskosten. Stelling 2 Wie geen hypotheekrente betaalt omdat hij zijn hypotheek heeft afge lost, kan deze ook niet aftrekken. Deze stelling klopt dus als een bus. Let op: als je gaat verhuizen moet je de opbrengst van de verkoop weer in de nieuwe woning steken. Wil je vrij over de opbrengst van je huis kunnen beschikken, en sluit je daarnaast een nieuwe hypotheek af, dan kan je voor dat deel geen rente aftrekken. Dat wordt de bijleenregeling genoemd. VRAGEN REACTIES Zonder kinderen Neven en nichten Vrijstelling Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties woensdag 2 november 2016 Hypotheekvrij, en dan? Je moet geld betalen om je hypotheek uit te schrijven 44 Je bent je hypotheekrenteaftrek kwijt Irene van den Berg schreef vorige week over erf belasting. Lezers reageerden massaal. Daarom dit keer een langere brievenrubriek dan normaal. Diverse lezers vragen zich af hoe zit met nalaten als je geen kinderen hebt, zoals Sonja van Vliet, 'ik ben een alleenstaande, zonder broers of zussen, ouders of kinderen. Mijn geld kan ik bij voorbeeld overmaken aan een goed doel of vrienden. Die beta len echter bijna de helft aan erfbelasting. Welke mogelijkhe den bestaan er voor alleenstaan den?' Antwoord: Vrienden hebben een vrijstelling van 2.122 euro. Boven dat bedrag betalen ze 30 of 40 procent erfbelasting, afhankelijk van de hoogte van de erfenis. Een donatie aan een door de Be lastingdienst goedgekeurde lief dadigheidsinstelling (Anbi) of een sociale instelling (SBBI) is fiscaal gezien een interessantere optie. Zij betalen nul procent belasting over de erfenis. Van de Belasting dienst moet een Anbi (Algemeen nut beogende instelling) aan een aantal administratieve regels vol doen. Op anbi.nl staat een lijst met alle door de Belastingdienst goedgekeurde goede doelen. Een SBBI (Sociaal belang beharti gende instelling) is een instelling die primair de belangen van de leden of een beperkte doelgroep behartigt. Voorbeelden van SBBI's zijn: zangkoren, sportclubs, speel tuinen en personeelsverenigingen. Wordt een stichting of vereniging door de fiscus niet als Anbi of SBBI aangemerkt, dan moet die gewoon 30 of 40 procent belas ting over de erfenis betalen. Cor Siemerink schrijft: 'Wij denken eraan om neefjes en nichtjes in ons testament te ver noemen en géén broer en zus sen van ons beiden te bedelen. Wat is in deze aan te raden?' Antwoord: In het geval van een huwelijk of geregistreerd partner schap gaat de erfenis in eerste in stantie automatisch naar de langstlevende partner. En als die er niet meer is naar de vader, moeder en/of broers en zussen van de langstlevende partner. Als die zijn overleden, gaat de erfenis naar de neven en nichten van de langstlevende partner. Als je niets regelt, is de kans dus groot dat het gezamenlijke vermo gen bij een van beide families te recht komt. Een ander nadeel kan zijn dat broers en zussen op hoge leeftijd erven; op het moment dat zij overlijden, klopt de Belasting dienst weer bij de neven en nich ten aan. Daarom kan het inder daad slim zijn om per testament direct de neven en nichten als erf genaam aan te wijzen. Helaas profiteren zij niet van hoge vrijstellingen of lage belastingta rieven: neven en nichten hebben een vrijstelling van 2.122 euro. Boven dat bedrag betalen ze 30 of 40 procent erfbelasting, afhan kelijk van de hoogte van de erfe nis. Piet van de Ven heeft een vraag over schenken op papier. 'U schrijft dat over een papieren schenking wel gewoon schenk- belasting moet worden betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51