De weg van het roze lantaarntje V Hummus van Maza het best HP 2 ROLAND DUONG Verzilveren Je huis verkopen en terughuren: het is een makkelijke manier om aan cash te komen. Al is het niet in alle gevallen voordelig. Column Êm ik ben net terug uit China waar ik heb gefilmd voor een tv-serie over de herkomst van onze goedkope spulletjes. Hoofdrol in deze serie is een roze plastic lantaarntje met ledkaarsje, gekocht voor 1,50 euro bij de Action. Made in China. Ik wilde met eigen ogen zien onder welke omstan digheden dit prulletje in elkaar was gezet. Maar de inkopers van de Action wilden het adres van de fa briek niet prijsgeven. Via de site van de nieuwe in- ternetgrootmacht Alibaba, waar elke wereldburger rechtstreeks bij de Chinese fabriek een container goedkoop spul kan bestellen, kon ik contact leggen met een fabriek die hetzelfde type lantaarntje pro duceerde. Ik was van harte welkom om te komen filmen. Ik had een hoop kommer en kwel verwacht in de Chinese fabriek, de werkelijkheid bleek een stuk genuanceerder. Binnenkort doe ik in deze krant verslag van deze leerzame speurtocht. Voor nu richt ik me op het op helderen van enkele hardnekkige misver standen over de werk cultuur in China. De eerste is de mythe van de kinderhandjes. Veel Nederlanders denken dat je in China veel kin derarbeid tegenkomt. Onzin. China kende ja ren een één-kind-poli tiek. Het logische gevolg is dat de meeste Chinese kinderen worden gekoesterd als kleine keizertjes. De kans is erg klein dat kinderhanden onze goed kope Chinese spulletjes in elkaar hebben geknut seld. Chinese kinderen worden gekoesterd als keizertjes Ander misverstand: China is nog steeds een ontwikkelingsland met primitieve fabrieken. Het land kent achtergestelde gebieden, maar honder den miljoenen Chinezen zijn de afgelopen tien jaar toegetreden tot de middenklasse. Op veel plekken is China een welvarend land met een hightech- en dienstensector die een stormachtige ontwikkeling doormaakt. Veel fabrieken hebben tegenwoordig moeite arbeiders te vinden. Dus de lonen stijgen, anders vertrekt het personeel mas saal richting een beter betalend bedrijf. De werk omstandigheden zijn beduidend beter dan vijftien jaar geleden. Veel arbeiders willen niet meer voor hun werk verhuizen en vijftig weken per jaar op een fabrieksslaapzaal verblijven. Meer en meer Chinezen vinden werk in hun eigen stad. Ook de lantaarntjesfabriek die ik bezocht, had geen slaapzalen voor arbeidsmigranten. Ik kreeg er een warm welkom en een rondleiding. Voor zo ver ik kon overzien werden de arbeiders redelijk behandeld. Maar bij veel machines ontbraken be- schermkappen. Er was geen ventilatiesysteem en de werknemers droegen geen maskertjes of brillen terwijl de hele werkvloer bezaaid lag met een dikke laag ijzerkrullen. De Nederlandse arbeidsin spectie zou deze werkplek afkeuren. De Chinese werker is beter af dan zijn collega's uit andere lagelonenlanden als Bangladesh en Laos. Maar om de Chinese arbeider te laten werken op een werkplek die wij Nederlanders fatsoenlijk vin den, moeten investeringen worden gedaan die een definitief einde maken aan China als goedkoop pa radijs. Zijn wij bereid dat te betalen? Of halen we onze lantaarntjes dan liever uit een nieuw lagelo nenland? PRIJSPEIL TEST 1,2,3 nneke Amen (72) verkocht haar huis twee jaar geleden aan Zilver Wonen Fonds, een be leggingsinstel ling die huizen van particulieren koopt en aan ze terugverhuurt. „Ik ben weduwe en hoewel ik me prima voel, wilde ik niet mijn dochter met mijn huis opzadelen als er iets met mij gebeurt. Om mij heen zag ik veel mensen die met een onverkoopbaar huis bleven zitten en daar veel kosten aan hadden." Van de opbrengst loste Amen eerst de hypotheek af, daarna bleef nog zo'n 90.000 euro over. Amen: „Dat heb ik aan mijn dochter geschonken. De 90.000 euro die overbleef, schonk ik aan mijn dochter Dat mocht belastingvrij, als ze het aan haar huis zou besteden. Het Zil ver Wonen Fonds is nu eigenaar van mijn huis. Aan hen betaal ik elke maand iets minder dan 800 euro huur. Dat betaal ik van mijn pensi oen." Voordeel voor Amen is dat Zilver Wonen Fonds het onderhoud aan het huis regelt en betaalt. Als het moet worden geschilderd belt ze, als de ka chel kapot is ook. „Ze regelen het maar. Het is best een oud huis, dus ik vind het fijn dat ik er geen omkijken naar heb." Ongeveer 300.000 Nederlanders, vooral 65-plussers, zitten krap bij kas, maar hebben wel een eigen huis. De gemiddelde overwaarde op de hui zen voor deze groep bedraagt 200.000 euro. Geld dat ze vaak goed kunnen gebruiken. Sinds een paar jaar zijn er commer ciële partijen die je huis kopen en het aan je terugverhuren. Handig voor mensen die geld nodig hebben, maar geen afscheid willen nemen van hun huis. „Sinds de crisis zijn banken voorzichtig geworden met het ver strekken van opeethypotheken, een consumptieve lening met het huis als onderpand", zegt Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis. „Commerciële partijen sprongen daar op in." Verzilvermijvast, Lommerhuizen en het Zilver Wonen Fonds zijn orga nisaties die je huis kopen voor 80 tot 90 procent van de taxatiewaarde en het direct weer aan je terugverhuren. Je krijgt in één keer een groot bedrag in handen en blijft in je oude huis wonen als huurder. Wim Bredewoud, directeur van Lommerhuizen: „Ons initiatiefis ontstaan vanuit woningbouwcorpo raties die voor sociaal wonen staan. We keren 90 procent van de taxatie waarde van een woning uit en we be rekenen huur op basis van rente van de bank, die nu laag is. En klanten delen mee in de groeiende over waarde. Ze hebben contant geld in handen en kunnen toch in hun huis blijven wonen. Wij regelen en beta- woensdag 2 november 2016 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Clinton of Trump, presi denten komen en gaan. Maar dit zijn blijver tjes, USA made. fi Coca-Cola regular 1,5 liter Jumbo €1,86 Albert Heijn €1,90 Plus €1,90 Levi's 501 Origi nal stonewash Bdstore.com €89,99 Spartoo.nl €94,- Wehkamp €99,95 MacBook Air 11" 1,6 GHz i5 4Gb 128 Gb Paradigit.nl €899,- Yourmacstore.nl €919,39 Computerland.nl €999,- "U O O Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van hummus uit de supermarkt. Hummus, kikkererwten pasta uit het Midden- Oosten, is ook in Neder land al jaren een popu lair broodbeleg. De keuze in de supermarkt is reuze. Hummus met koriander, zonge droogde tomaten, wa- sabi en pikante hum- mus. De Consumenten bond test deze keer de 'classic, 'naturel' of 'tra dition' hummus. Consu menten en experts heb ben twaalf soorten uit de supermarkt getest. Vooral de experts zijn teleurgesteld. Ze den ken eerder mayonaise te proeven dan kikker- erwtenpuree. Wat al op valt voor het proeven is dat de hummus nooit bedekt is met een laagje olijfolie, zoals bij de 'traditionele' hum- mus. De olie zit er ge woon doorheen, om uit droging te voorkomen, reageert Albert Heijn. Overigens wordt echte olijfolie maar één keer aangetroffen. Meestal Verkocht! Maar ik woon er nog steeds Arwen Kleyngeld 44 —Anneke Amen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47