Een iPad op school is nog niet verplicht, maar wel onmisbaar .W> Kamer zit weer op het Zeeuwse spoor WÉ ■SasSl 8 ZE Hof Flikweert heet nu Hof Waterdunen. Vlaming Chris de Stoop voelt mee met de boer. J j l w mm* BOEKENWEEKGESCHENK CHRIS DE STOOP SCHRk De vrijwillige ouderbijdrage op de middelbare school is lang niet altijd vrijblijvend. CSW- directeur Frans van der Knaap legt uit hoe dat komt. „Per kind betalen ouders dertig eu ro voor de ongevallenverzekering, de interne schaderegeling, de me diatheek en culturele activiteiten. De prijzen voor excursies zijn ver schillend. De huur van een iPad is gemiddeld 95 euro per jaar. De ver zekering voor de iPad kost 30 euro per jaar, de hoes zestien euro." „De dertig euro voor onder andere de ongevallenverzekering wel. Als ouders die niet betalen, heeft dat geen gevolgen. De bijdra ge voor de iPad is in de letter vrij willig, maar de wet is krom. Als tabiets noodzakelijk zijn voor de lessen, moet de school die beta len. Maar daar hebben scholen geen geld voor. De overheid geeft ons alleen geld voor boeken, krijt en schoolbord, maar verwacht wel dat wij leerlingen voorbereiden op de wereld van morgen. Dat kan niet zonder mee te gaan in de digi tale ontwikkelingen." „Als ze aantonen dat ze er geen geld voor hebben, betaalt de school. In andere gevallen geldt dat ouders van tevoren weten dat als zij kiezen voor CSW, een ta blet daarbij hoort. Als zij daar niet voor willen betalen, krijgt hun kind geen iPad. Dat is in vier jaar een keer gebeurd, toen heeft die leerling gewerkt met boeken. Wer ken met een eigen tablet kan niet, omdat de benodigde programma's en informatie in een beveiligde omgeving staan." „Dat de overheid tabiets als leer middelen ziet en er de scholen geld voor geeft. Dan kunnen leer lingen ze gratis gebruiken. Er zijn al Kamervragen over gesteld, ik hoop dat de wet verandert." Dat de Tweede Kamer gisteren het kabinet heeft gedwongen Zee land te hulp te schieten, is het ge volg van goed lobbywerk door de provincie, zegt gedeputeerde Jo-Annes de Bat. Met algemene stemmen nam de Kamer een motie van de SGP aan waarin het kabinet wordt opgedra gen uiterlijk half december met geld voor Zeeland over de brug te komen. In juni adviseerde oud-premier Jan Peter Balkenen de onder meer dat het Rijk geld moest steken in een Zeelandfonds (25 miljoen) en een bètacollege (20 miljoen). Ook zou Zeeland een hogere bijdrage uit het Provin ciefonds moeten krijgen (jaarlijks 10 miljoen extra). Minister Henk Kamp (Economische Zaken) hield tot nu toe de boot af. Hij vindt dat Zeeland eerst met uitgewerkte plannen moet komen. De Kamer dreigt nu dat geld in december, bij de stemmingen over de begrotin gen, zelf wettelijk te regelen. Vorige week, toen de motie werd ingediend, leek dat nog fali- kant mis te lopen. SGP-Kamerlid Roelof Bisschop verving zijn zieke collega Elbert Dijkgraaf en nam ge noegen met een toezegging van Kamp dat hij in bestaande potjes naar geld zou zoeken als Zeeland goede plannen zou indienen. „Toen dat gebeurde, zijn we ge lijk in het geweer gekomen", ver telt de Bat. „We vroegen: 'Wat We vroegen: 'Wat doen jullie nu?' We hadden veel contact met Kamerleden doen jullie nu?' We hebben er veel contact over gehad met de Ka merleden. Zo zie je dat onze lob by effectief is geweest." Volgens de gedeputeerde popelt de provincie om werk te maken van de motie. Zeelandcoördinator Jan van der Eijk moet dat oppak ken. „Dat kan de komende weken al tot een haakje leiden." isteren werd in de Nieuwe Kerk in Zierik- zee de Week van het Zeeuwse Boek geopend. De Vlaamse journalist en schrijver Chris de Stoop was er eregast: hij schreef het Geschenk, dat de ko mende tien dagen onder de titel Het vierde gewas verkrijgbaar is. Gratis, voor wie 15 euro aan boe ken koopt. De Stoop is met zijn boek Dit is mijn hof ook nog in de race voor de Zeeuwse Boeken prijs 2016, die zaterdag wordt be kendgemaakt. Het vierde gewas gaat over de hoe ve Flikweert in de Breskenspol- der, die moet wijken voor het plan Waterdunen. Stond dit on derwerp u meteen voor ogen toen u voor het Geschenk werd benaderd? Ongelooflijk hoe de Zeeuwse kust de afgelopen jaren is volgebouwd „Ja, toen ik de vraag kreeg, voelde ik me erg aangesproken, omdat ik hier zo'n groot en warm publiek gevonden heb voor Dit is mijn hof. En vrijwel meteen dacht ik aan een berichtje in de PZC: dat op het zogenaamde Hof Waterdu nen nu de beheerder in plaats van de boer woont. De symboli sche betekenis daarvan trof me." Is West-Zeeuws-Vlaanderen voor u een bekend gebied? „Ik ben aan de grens geboren en getogen, en er schuilt in mij zeker een Zeeuwse ziel. Hulst was voor ons de stad waar we winkelden en naar de markt gingen. West-Zeeuws-Vlaanderen kende ik vooral van de zalige uitstapjes naar Cadzand vroeger. Ongeloof lijk hoe de Zeeuwse kust sinds dien wordt volgebouwd. Bijna Bel gische toestanden. En dan moe ten er in de Breskenspolder dus nog honderden vakantiewonin gen, een enorme camping en een groot hotel bijkomen." Centraal thema in het boek: de traditionele landbouw ver dwijnt. Is dit Geschenk een 'op volger' van Dit is mijn hof? „Het ligt in het verlengde ervan. Ik ben na de dood van mijn broer nu eenmaal teruggekeerd naar het boerenbedrijf, niet ver van de Hedwigepolder. Het verschil is dat er in Breskens geen huizen en hoeves worden afgebroken en dat de landbouw daar vooral weg moet voor recreatie. Maar de ja renlange strijd en lijdensweg is dezelfde. Ik schrijf vooral over de menselijke, sociale en culturele di mensie, die in het debat te weinig aan bod komt. Het gaat om fami lieleed. Het gaat om poldererf goed van vijfhonderd jaar oud. Het gaat om de totale band met het land. Toch wezenlijk iets an ders dan een toeristische band." Hebt u begrip voor het vertrek van boer Jaap Flikweert en zijn vrouw naar Groningen? „Ik heb me altijd verbonden ge voeld met de polder en de boeren- cultuur. Natuurlijk vecht je voor het hof van je familie, als dat kan. En als dat niet meer kan, kan ik al leen maar bewondering opbren gen voor mensen die elders herbe ginnen. In dit geval ruim 400 kilo- mm? - *8 meter verder. Uit pure liefde voor het boerenbestaan. Respect! Maar natuurlijk laten ze een stuk van hun ziel achter in Breskens." Wat zegt het over onze maat schappij, dat de hoeve Flikweert nu Hof Waterdunen heet? „Ik besef dat recreatie nodig is voor Zeeuws-Vlaanderen. Maar welke prijs betalen we voor al die snelle ontwikkelingen op het plat teland? Het oude boerenland gaat onder onze ogen kapot zonder dat het ons veel kan schelen. Een SMimRa woensdag 2 november 2016 Hoeveel betaalt een ouder met een kind op het Walcher- se CSW aan vrijwillige bijdra ge per jaar? 2 Is de bijdrage echt vrijwil lig? 3 Wat gebeurt er als een ouder niet betaalt voor een tablet? 4 Wat zou de ideale situatie zijn rondom de financie ring voor de tabiets? Ernst Jan Rozendaal Den Haag -Jo-Annes de Bat, gedeputeerde Waterdunen z( Jan van Damme —Chris de Stoop Het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek 2016. Ssstëfr: Chris de Stoop in de Hedwige, speelt in zijn boek Dit is mijn hof. de polder die een belangrijke rol Chris de Stoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37