Bruinvis live te horen via paal Ter Weel nummer twee CZ Zorgprijs 2 NI JAN VAN DAMME Column Twijfel sijpelt tussen de let ters van mijn toetsenbord omhoog. Hartstikke vrolijk ben ik. In elk geval, ik wil het zijn. Vandaag begint de Week van het Zeeuwse Boek. Met een invoelend Geschenk van de Vlaams beschei den maar bepaald niet weg te gummen Chris de Stoop. Met een mooie lijst van lezingen en presen taties, van Geert Mak tot en met Carolijn Visser. Bepaald niet de minsten in ons letterenwereldje. En toch, twijfel. Dat zit zo. Al op mijn lagere school - echt lang geleden - raakte ik in de ban van het lezen. Zonder dat ik er erg in had werd ik ook een verzamelaar. Mijn twee nooit over te waarderen zussen speel den daarbij een doorslaggevende rol. Van de oudste leerde ik het be grip serie, en ontstond er honger naar weer een nieuw deel van de tweeling Hielke en Sietse in hun onverwoestbare duwboot. Mijn jongste zus grossierde in vriend jes, die af en toe op zondag bij ons aan tafel mochten aanschuiven. Eén van hen bleek een complete reeks Pim Pandoer thuis te heb ben. Mijn zus praatte hem om, in mijn voordeel. En zo is het gekomen. Een halve eeuw later hebben we in de woon kamer, in de studeerkamer en op de overloop rijk gevulde boeken kasten en -planken. Met actuele klassiekers als De stamhouder van Alexander Münninghoff. En oudjes. De trap van steen en wolken van Johan Daisne, Een faun met kil le horentjes van Hugo Raes. Uit het zicht geraakte boeken, waarin ik me als nog na-puberende scholier verschanste. Kom daar nu nog eens om. Een boek lees je op een scherm, dat hoor je vaker en vaker. Ook van leeftijdgenoten, die zo tevreden zijn met de flexibele lettergrootte van een e-book. Mijn boekenkast krijgt vooral meewarige blikken. Het toetsenbord voelt klam aan, de letters ha-pe-ren. Hup en voor uit, Week van het Zeeuwse Boek. Ik blijf fan. Een boek lees je op een scherm, dat hoor je vaker en vaker De Stelling TOOS HENK Met 160 over de Oesterdam Van Hoepen vicevoorzïtter Waterschap: pas op voor slik NEELTJE JANS Sturmplanner NK T egenwindf ietsen Tik-tik-tik. Er komt een klikkend geluid uit de luidsprekers van Studio Bruinvis. „Ja, dat is er één!", zegt Gijs van Zonneveld van het WNF enthousiast. Even zijn alle oren gespitst, maar de bruinvis zwemt de andere kant op en het geluid verdwijnt. „Tja, dat hoort ook bij de natuur: je kunt het niet regisseren." Onder de felgele boei die in de Oosterschelde is geplaatst, hangt een hydrofoon (onderwater mi crofoon). Die vangt het hoogfre quente geluid op dat bruinvissen maken en zet het om in een ge luid dat voor mensen hoorbaar is. Dat wordt weer via een anten ne naar wal gezonden, waar het live te horen is via de luisterpaal. Studio Bruinvis is volgens ini tiatiefnemer Frank Zanderink van Stichting Rugvin, een uniek project. In zijn vooronderzoek, kon hij nergens op de wereld iets vergelijkbaars vinden. Het leek hem een goede manier om ervoor te zorgen dat de - onge veer dertig - bruinvissen in de Oosterschelde niet alleen te zien, maar ook te horen zijn. Dat is volgens de natuurorganisaties van belang om mensen te betrek ken bij de onderwaterwereld. Als de apparatuur de winter doorstaat, hoopt Zanderink ook onderzoek te gaan doen. „We willen de geluiden opnemen, zo dat we kunnen analyseren wan neer en onder welke omstandig heden de meeste bruinvissen bij Volgens Frank Zanderink is Studio Bruinvis uniek; hij vond nergens iets vergelijkbaars het havenhoofd zijn. Nu hebben we geen idee of er logica zit in de momenten dat ze hier zwem men." Om ervoor te zorgen dat Stu dio Bruinvis wat beter zichtbaar wordt, komt Natuurmonumen ten komend voorjaar met een themaroute langs de natuur bij het havenhoofd. Daarnaast komt er een informatiebord bij de nieuwe parking van Levens strijd. Goes Zorggroep Ter Weel heeft de tweede prijs behaald bij de CZ Zorgprijs 2016. De groep wint daarmee 10.000 euro. Zorginstellingen konden idee ën inzenden om 'onvrijwillige zorg' te voorkomen en om er voor te zorgen dat cliënt en ver zorger samen beslissingen ne men. Ter Weel bedacht het project 'Van onvrijwillige zorg naar afge stemde zorg', waarbij problemen met behulp van huisbezoeken ge signaleerd kunnen worden. Op basis van die bezoeken kunnen oplossingen bedacht worden, zo als aansluiten bij activiteiten van Ter Weel Actief of andere voor zieningen om de zelfredzaam heid te vergroten. De jury noemde het project van Ter Weel 'een initiatief waar bij de cliënt/oudere direct be trokken wordt.' Ze waardeerde dat Ter Weel een oplossing zoekt in het dagelijks leven en buiten de zorg. Het gewonnen bedrag wordt gebruikt om het project te reali seren. VEEL OUbEREN IN VERPLEEGHUIZEN GE&ROGEERb woensdag 2 november 2016 Verzamelaar Vandaag: Ik ben gek op gratis spullen Reageer op pzc.nl Gisteren: Zelf je restafval wegbrengen is vies 517 reacties ONEENS PAUL KUSTERS RILLAND De politie heeft dinsdag het rijbewijs afgepakt van een 45-jarige automobilist uit België die met een snelheid van 160 kilometer per uur over de Oesterdam (N659) racete. Op de weg geldt een maximumsnelheid van 100. De snelheidsovertreder werd opgemerkt door een videowagen van de politie en aangehouden. Het Open baar Ministerie bepaalt wel ke straf de man krijgt. GOES De Zeeuwse schoolbestuur der Anko van Hoepen wordt vicevoorzitter van de PO-Raad, de landelijke sec tororganisatie voor het ba sisonderwijs. Van Hoepen (43), sinds 2007 bestuur der van de Alpha Scholen- groep, is voorgedragen als opvolger van Simone Wal- visch. De benoeming gaat op 1 februari 2017 in. Met voorzitter Rinda den Bes ten vormt Van Hoepen dan het dagelijks bestuur. MIDDELBURG Het waterschap waar schuwt de komende dagen voor slik op de weg. Slik kan in combinatie met re gen gevaarlijke verkeerssi tuaties opleveren. Het wa terschap houdt zoveel mo gelijk toezicht op de regels voor modder op de weg, zo als tijdig opruimen, maar verzoekt mensen die ge vaarlijke situaties tegenko men telefonisch contact op te nemen met het water schap via 088-2461000. De organisatie van het NK Tegenwindfietsen heeft een 'Sturmplanner' gelanceerd om kans op deelname aan de wedstrijd te vergroten. De planner reserveert 'zeer waarschijnlijke data' voor het NK in een digitale agen da, op basis van voorspellin gen van experts. Zie www.nktegenwindfietsen.nl. Frank Zanderink van Stichting Rugvin toont collega's van WNF en Natuurmonumenten hoe de paal werkt, foto dirk jan gjeltema Bruinvissen die langs het ha venhoofd in Zierikzee zwem men, zijn voortaan met één druk op de knop te horen. Elodie Kint Zierikzee Marieke Kesteloo welnee Joh! Die BLIK HEBBEN 2E TOCH ALLEMAAL BiJ jullie in &E FAMILIêU^ÏX -3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2