50% Abonneedagen in de Winter Efteling! IOW CULTUUR 21 Na Bruce Springsteen en Selena Gomez vertelt ook Adele over haar depressies. Het begon toen mijn opa overleed, ik was 10 jaar oud en ben lange tijd in therapie geweest oil" V Ga naar pzc.nl/winterefteling Als je Adele voor een gigantisch pu bliek op het po dium ziet stralen en babbelen, is het lastig voor te stellen dat zij - die Oscarwinnende superster - onzeker is en aan zichzelf twij felt. Maar dat is wel het geval, vertelde ze deze week openhar tig aan Vanity Fair. Na de geboor te van zoon Angelo in 2012 leed ze aan een postnatale depressie. „Het was niet dat ik niet bij mijn zoontje wilde zijn, ik was juist heel erg obsessief bezig met hem. Ik voelde me niet goed genoeg. Ik dacht dat ik de slechtste beslissing van mijn le ven had gemaakt." Hoewel haar vriend Simon er op hamerde dat ze hulp moest zoeken, opende Adele haar hart tegenover vriendinnen. Die ble ken met dezelfde gevoelens te worstelen. „Op een dag zei ik te gen een vriendin: 'Ik haat dit'. Zij barstte in huilen uit. 'Ik haat dit ook', zei ze. Iedereen schaamt zich om erover te pra ten, want dan zal je wel een slechte moeder zijn. Maar toen ik erover sprak, ebden mijn zwarte gedachten weg." Wat ook hielp, is dat ze zich zelf één middag per week 'vrijaf gaf van het moederschap. „Ik zei: 'Ik ga gewoon doen waar ik zin in heb, zónder mijn baby'." Een vriendin van haar reageerde verbaasd. Of ze zich niet slecht voelde. „Dat deed ik wel, maar niet slechter dan wanneer ik niets voor mezelf zou doen." Nog steeds is ze niet onver deeld enthousiast over het moe derschap. „Ik houd meer van mijn zoon dan van wie dan ook, maar ik denk elke dag wel: ik wens dat ik gewoon kan doen wat ik wil wanneer ik dat wil. El ke dag weer." Haar postnatale depressie kwam niet uit de lucht vallen, want ze vertelt ook dat ze van jongs af aan vatbaar is voor de pressies. „Ik schiet er zo in, maar kom er ook wel makkelijk uit. Het begon toen mijn opa over leed. Ik was 10 jaar oud, en hoe wel ik nooit suïcidale gedachten heb gehad, ben ik lange tijd in therapie geweest." Adele is niet de enige ster die openhartig is over depressies. Vorige maand onthulde Bruce Springsteen in zijn biografie zijn worstelingen. Model en ac trice Cara Delevingne vertelde in augustus over haar zelfmoord gedachten, de medicatie die ze neemt en het gevoel dat ze haar depressie moest verhullen voor de buitenwacht. Zangeres Sele na Gomez kondigde een pauze aan om zich op haar mentale ge zondheid te kunnen richten. Het valt psychiater Esther van Fenema, verbonden aan het Leids Universitair Medisch Cen- trum, op dat steeds meer arties ten hun schaamte over depres sie laten varen. „Dat is goed nieuws, want praten over een depressie is nog steeds een ta boe. Ik vergelijk het altijd met suikerziekte, daar durven men sen wel gewoon over te praten. Maar mensen vinden psychi sche problemen vaak een teken van karakterzwakte. Alsof je niet goed genoeg bent. Ik kom nog steeds jonge mensen tegen die niet tegen hun ouders of stu diegenoten durven te vertellen dat ze depressief zijn." Volgens haar kunnen de cele brities een voortrekkersrol spe len. „Ze hebben een enorme in vloed en impact. Als zelfs zij open zijn en niet bang zijn om baan of fans te verliezen, dan moeten jij en ik er toch ook over kunnen praten?" zegt Van Fene ma. In haar muziekpoli richt ze zich voornamelijk op artiesten en psychische klachten. Want, zo leert de praktijk, creatievelin- gen lijken vatbaarder voor de pressies. „Zij hebben vaak een heftig gevoelsleven en dat maakt je gevoeliger. Ik hoop dat er nog meer artiesten opstaan om open over depressie te pra ten. Niet om BN'ers in een soort zieligheidscultuur te duwen, maar het taboe mag nog wel minder." CADEAU VAN UW KRANT GRATIS PARKEREN PZC Club trakteert en betaalt de helft van uw ticketprijs De Efteling verandert in een mooi winterdecor, met twinkelende lichtjes, ijspret en knisperende vreugdevuren. PZC Club biedt u de mogelijkheid om voor de helft van de prijs één van de twee exclusieve abonneedagen in de Winter Efteling te bezoeken. 26 en 27 november zijn bijna uitverkocht, 2 extra abonneedagen op 3 en 4 december a.s. Mis het niet! We's woensdag 2 november 2016 Marlies van Leeuwen U p -Op,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22