Sparen Pensioenen Slechts habbekrats voor f lexwerkers E 17 Obligatierente 9,08% -0,37% 'I „De schikking van vandaag is voor mij in financiële zin een grote aderlating." In een schriftelijke toelichting op de deal met de DSB-curatoren windt Dirk Sche ringa er geen doekjes om. Die t miljoen eu ro, het bedrag dat hij aan de curatoren be taalt om de boeken te kunnen sluiten, is niet een bedrag dat hij anno 2016 zomaar even ophoest. Wat de verklaring niet vermeldt, maar wat Scheringa telefo nisch wel bevestigt, is dat hij een extra hy potheek op twee wo ningen heeft moeten nemen om de schik king te kunnen beta len. Uit onderzoek van deze krant blijkt dat hij 1.260.000 euro heeft geleend van New Seasons Hol land CV. In ruil voor het bedrag brengt de voormalig AZ-voorzitter zijn hui zen in Norg en Spanbroek in. Ook een huis in Spanje is onderdeel van de deal. New Seasons Holland is verbon den aan Hemmes Limmen, een vastgoedbedrijf dat eigendom is van de Noord-Hollander Louis Al. Die bezet met zijn bedrijf ook een bestuursfunctie bij de stichting die eigenaar is van het stadion van AZ. Mogelijk heeft New Seasons Holland ook andere aandeelhou ders, maar wie dat zijn is niet te Eén miljoen euro is niet een bedrag dat Scheringa anno 2016 zomaar even ophoest achterhalen. Louis Al wil niet in gaan op vragen over het bedrijf. Scheringa stelt dat de schikking met de curatoren nodig is om 'weer vooruit te kunnen'. Met zijn bedrijf CS factoring, dat geld ver dient door moeilijk inbare lenin gen op te kopen en alsnog te in nen, heeft hij een beursgang ge pland. Dan is het fijn geen tijd meer kwijt te zijn met zaken uit het verleden. Ook beleggers zul len het waarderen dat hun poten tiële investeringsdoel- wit geen claims meer boven het hoofd heeft hangen. Op de huizen van Scheringa in Norg en Spanbroek lag bij voorbeeld een beslag van de curatoren ter waarde van 20 mil joen euro. Dat vervalt met de schikking. An dersom laat Scherin ga zijn vorderingen op de naar hem ver noemde bank vallen. Die waren goed voor ruim 10,5 miljoen eu ro. Beide partijen be nadrukken dat er met de schikking geen aansprakelijk heid wordt erkend. Ook met een ander voormalig directielid van DSB, Hans van Goor, is geschikt. De afwikkeling van het faillisse ment loopt al jaren. Eind vorig jaar werd duidelijk dat vrijwel alle schuldeisers van DSB Bank hun geld terugkrijgen. Scheringa laat in zijn verklaring weten dat hij zich nog steeds 'aangesproken voelt door het leed dat klanten van het faillissement van DSB heb ben ondervonden'. De bank werd in 2009 failliet verklaard. De on dergang raakte 400.000 klanten. DEN HAAG Oproep- en inval krachten verdienen gemiddeld slechts een vijfde van wat vaste werknemers krijgen. Dat meldde het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren op basis van gegevens over 2014. De belangrijkste oorzaak hier van is de arbeidsduur. Oproep- en invalkrachten maken door de bank genomen weinig uren. In de ze groep zitten ook veel scholie ren en studenten, aldus het statis tiekbureau. Ook zijn ze vaak actief in de horeca en de detailhandel, bedrijfstakken waar relatief wei nig wordt verdiend. Andere flex- werkers verdienen in doorsnee wel wat meer, maar uiteindelijk trekken alle categorieën aan het kortste eind ten opzichte van vas te krachten. Gemiddeld ligt het bruto-inkomen van flexwerkers op 19.000 euro. Dat is nog geen twee vijfde van dat van vaste werk nemers. De meest verdienende flexibele krachten zijn diegenen die uitzicht hebben op een vast contract. Volgens het CBS is het meren deel van de werknemers met een flexibele arbeidsrelatie flexwerker uit noodzaak. In 30 procent van de gevallen is dit omdat het ze niet lukt om een vaste baan te bemach tigen. woensdag 2 november 2016 Die blijft zo! Rendement van een langlopende (10-jaars) staatslening in de Eurozone. 10 jan 1993 31 okt 2016 ©0211161 RVI BRON DNB Om maar meteen met het slechte nieuws te beginnen: voor de spaarrekening is het natuurlijk dramatisch, de la ge rente. In een tijd waarin geld in overvloed beschik baar is (commerciële banken moeten zelfs betalen om het geld bij de Europese Centra le Bank te stallen) zitten die zelfde banken echt niet te wachten op weer duizend eu ro extra van Mien uit Dalf- sen. Een half procentje, of iets in die trant: zoveel kun je tegenwoordig op spaar geld nog krijgen. Mocht de rente zo laag blij ven, dan is je 10.000 euro van nu over vijftien jaar slechts 777 euro meer waard, niet echt een lonkend perspectief. Een iets risicovoller investe ring, beleggen in aandelen, wordt dan toch een stuk aan trekkelijker. Kleine genoeg doening is dat ook de inflatie erg laag is. Vergeleken met een jaar geleden is het leven slechts 0,1 procent duurder geworden. Dus spaarders boeken nog steeds winst - al is het maar een paar tienden. w. ILLUSTRATIE FLOS VINGERHOETS terreinen aan te wijzen waar op Nederland profiteert van de lage rentestanden. De windmolens die de komen de jaren op de Noordzee zul len worden neergezet, zijn een stuk goedkoper gewor den dan eerder ingeschat. Dat wordt mede veroorzaakt door dat de investeerders met min der rendement op het project genoegen nemen. Dat be spaart de overheid miljarden. Een risico van de lage rente stand is echter dat geld wordt geïnvesteerd in projecten die normaal gesproken niet voor financiering in aanmerking zouden komen. De vraag is of die allemaal evenveel zullen bijdragen aan een sterkere Ne derlandse economie. Dat de pensioenfondsen lij den onder de lage rente is be kend. Verhoging van de pen sioenen is al jaren buiten beeld, als het tegenzit worden de pensioenen verlaagd. Het vooruitzicht dat de rente nog tien jaar lang laag blijft is een schrikbeeld. Een lage rente maakt pensioe nen duurder. Een pensioen fonds moet dan meer euro's in kas houden voor elke euro die het aan pensioen uitkeert of in de toekomst moet uitke ren. De kas vullen is één oplos sing. Dat gebeurt met rende menten op beleggingen en door de pensioenpremie. Pen sioenfondsen hebben een uit gekiend beleggingsbeleid en zijn niet van plan dat te veran deren. Zeker niet omdat de rendementen best goed zijn. Blijft de premie over. Die gaat inderdaad omhoog bij sommi ge fondsen, onder andere ABP. Bij andere fondsen is de premie voor meerdere jaren vastgezet of zit al aan het maximum. Als de kas niet vol doende wordt bijgevuld, moe ten de uitgaven worden be perkt. Dat kan door de pen sioenen te korten. Een alterna tief is dat mensen minder pen sioen opbouwen per ingeleg de euro. Dat scheelt uitkerin gen op termijn, waardoor de buffer iets lager kan worden. Tegenover minder pensioen hoeft immers minder buffer in de kas te worden aangehou den. Scheringa nu zelf in de schulden Door 1 miljoen te betalen is Dirk Scheringa verlost van DSB. Hij moest er wel een nieuwe hypo theek voor nemen. Sander van Mersbergen Wognum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18