Spin in web van Trump Lenen Investeren 16 ECONOMIE UI UI IE9 SPAARGELD WAT TE DOEN Hoe tijdelijk is de 'tijdelijke' lage rente? Steeds meer economen denken dat we ze maar moeten accepteren, die standen van rond de nul procent. In de schijnwerpers Het FBI-onderzoeknaar de e-mails van Hillary Clinton heeft de aandacht op nieuw op de Russische connecties van haar Republikeinse tegenstander ge richt. De Amerikaanse regering beweerde en kele weken geleden dat Rusland achter de hack op de computers van het Democratisch Nationaal Comité zit. De politiek gevoelige mails die daardoor uitlekten, zouden Trump aan een overwinning kunnen helpen. Clinton noemde hem eerder al een mario net van het Kremlin. Eén van Trumps Russi sche zakenrelaties is de schimmige bemidde laar Sergei Millian. De twee ontmoetten el kaar in 2007 op de Millionaire Fair in Mos kou Een uitje naar de paardenraces in Miami volgde. Daarna werd Millian de 'exclusieve make laar' van Trumps vastgoed in Rus land en de voor malige sovjetre publieken. Hij zou 'honderden miljoenen dol- voor de Trump Organisa tion in het laatje hebben gebracht. Tenminste, daar schepte hij afgelo- pen jaren herhaal- Koophandel delijk over op in Russische media. Sinds de pijlen op de Russische relaties van Trump zijn ge richt, ontkennen beide partijen el- Geboren kaar goed te ken- -- '*':i nen. Fungeert de Russisch-Ameri- kaanse Kamer van Koophandel in New York als dekmantel voor spionnen die hun tentakels uitstrekken in de Ameri kaanse politiek? Tijdens de Koude Oorlog was de handels kamer de uitvalsbasis voor de geheime dien sten, zei Konstantin Borovoi in de Financial Times. Die functie is volgens de zakenman en het voormalig Russisch parlementslid nieuw leven ingeblazen. „Rusland heeft hier enorm veel geld aan gespendeerd." Flitsen Shell DSM Vastned Ordina Deze week zei Coen Teulings, voormalig directeur van het Cen traal Planbureau, het nog bij de eerste Witteveenlezing op de Eras mus Universiteit in Rotterdam: de komende vijftien jaar moeten we rekening houden met lage rentes, en dat heeft niets te maken met het beleid van de Europese Centra le Bank. „De daling van de reële rente is al veel langer gaande, al drie decennia." Teulings wees de anticonceptie pil aan als grote boosdoener. Die zorgde ervoor dat de bevolkings groei in de jaren 60 van de vorige eeuw plots sterk daalde en dat leidde er weer toe dat de groep die nu tegen zijn pensioen aan zit relatief groot is ten opzichte van de rest van de bevolking. Pas als deze grote groep niet meer spaart voor zijn pensioen, maar écht geld gaat uitgeven, kunnen we weer re kenen op meer consumptie, en daarmee op hogere economische groei en hogere rentes. Ook minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem wees recent in een interview in deze krant nog op langjarige ontwikkelingen - naast de bevolkingsgroei ook technologie - als oorzaak van de lage rente, in plaats van monetaire beleid van de Europese Centrale Bank. Dijsselbloem hintte erop dat we er dus misschien maar aan moe ten wennen dat er een nieuwe eco nomische realiteit is aangebroken. Een realiteit van lage rentes dus. Wat betekent dat nu precies voor ons in het dagelijks leven? Volgens de VS mengt Rusland zich met Koude Oorlog-achtige praktijken in de ver kiezingsstrijd. Sergei Millian is de spin in het Russische web rond Trump. woensdag 2 november 2016 Voorzitter Russisch- Amerikaanse Kamer van Koophandel in New York sinds 2006. Tevens vastgoed makelaar en eigenaar tolk- bureau. Geboren in Wit-Rus- land als Ser gei Kukut. Annemieke van Dongen De bonus die de 65-jarige topman Rick Clemmer van chipproducent NXP krijgt, is volgens minister Dijsselbloem (Financiën) 'idioot hoog' en 'buitenproportioneel'. Clem mer kan 428 miljoen dollar opstrijken als NXP wordt overgenomen door Qualcomm. De autoverkopen zijn in oktober fors la ger uitgevallen dan vorig jaar in dezelfde maand. Dealers brachten ruim 30.000 nieu we personenauto's aan de man. Dat is 22 procent minder dan in oktober vorig jaar. Het olie- en gas bedrijf boekte af gelopen kwar taal een onverwacht hoge winst. Het chemiecon cern komt don derdag met cij fers, een beperk te omzetgroei wordt verwacht. De winkel verhuurder ver loor ondanks een positiever winstdoel. De automatiseer der kwam gis teren met teleur stellende kwar taalcijfers naar buiten. O o o Die lage rente? Sander van Mersbergen Rotterdam Hoe pijnlijk het voor spaar ders ook mag zijn, aan de an dere kant van de balans is het natuurlijk prettig. De hypotheekrente breekt re cord na record: wie de rente tien jaar vast zet, betaalt nog maar 2,3 procent, en zelfs maar 1,7 procent bij een hypo theek met Nationale Hypo theek Garantie. Dat Nederlan ders dat prettig vinden, blijkt wel uit de hoeveelheid schul den. Hoewel na de huizen crisis alom de roep klonk om minder schulden te maken, en ondanks kabinetsbeleid dat dat voor elkaar had moeten boksen, is de schuld van Ne derlandse huishoudens sinds het derde kwartaal van 2014 weer aan een opmars bezig. Het leidde al tot bezorgdheid bij Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank, die pleitte voor een beperking van de hypotheekrenteaftrek. „We moeten een woning markt krijgen die minder op schuld is gebaseerd." Het kabinet besloot vorige week echter dat de huishou dens volgend jaar juist iets meer mogen lenen. De grote angst van critici is dat huishou dens die zich nu in de schul den steken omdat de rente zo laag is, niet bestand zijn tegen een sterke renteverhoging in de toekomst. Voor hen is het te hopen dat Coen Teulings gelijk heeft, met zijn voorspel ling dat het nog vijftien jaar zo blijft. Als belangrijke zegening van lage rentestanden wordt vaak gewezen op de kansen die het biedt voor investeerders. Wanneer geld lenen goed koop is, hoeft een project min der rendement op te leveren om toch rendabel te zijn. Dit is altijd een belangrijk argument voor centrale bankiers om tot renteverlagingen over te gaan. In de praktijk blijkt vaak wel dat bedrijven niet automa tisch veel meer gaan lenen als de rente even daalt. Ook ande re argumenten spelen een rol in hun beslissing. Positieve economische groeicijfers en -verwachtingen hebben vaak minstens zo veel effect op hun beslissingen. Er zijn wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17