9 Op grote achterstand Die man heeft ons niets te bieden. Hij is verwerpelijk, hij discrimineert, hij is vulgair, heeft geen greintje klasse VROUWEN Clintons bewind omgekomen ambas sadeur in Benghazi, de zweem van belangenverstrengeling rond de Clin ton Foundation of de schandalen in de jaren dat Bill Clinton gouverneur en president was. In de jaren zestig, brengt Maude Jennings in herinne ring, werkte de toen 17-jarige Hillary voor de populistische Republikein Barry Goldwater, een Donald Trump avant la lettre. Hij was tegen de bewe ging die zwarte Amerikanen gelijke rechten gaf. Dat Clinton in de jaren 90 in een speech over bendes en criminaliteit naar zwarte jongeren verwees met de term 'superroofdieren', is Jen nings ook niet vergeten. „Al maken we allemaal van zulke fouten in ons leven, zonder na te denken over hoe we iets zeggen en hoe dat uiteinde lijk misschien wel als een boeme rang bij ons terugkomst." Clinton, die al haar hele carrière veel weer stand heeft opgewekt, wordt wel erg hard aangepakt, wil ze maar zeggen. „Tragisch, dat ze zo gehaat wordt dat mensen maar voor Trump als tegen pool stemmen." Bernie Sanders was haar echte held. Nee, wacht, eigenlijk Michelle Obama. „Ik hoop dat ik lang genoeg leef om mee te maken dat ze zich kandidaat stelt." Ze zou als vrouw meer bedachtzaamheid in het presi dentschap brengen, verzekert ze, en minder overhaast, kinderachtig machogedrag. Maar eerst is het tijd voor Hillary Clinton, heeft Jennings besloten. „Ze heeft lang genoeg op haar beurt gewacht. In 2008 moest ze Obama nog voor laten gaan. Zo gaat het altijd: mannen mogen eerst." Het zit in het dna van Amerika, constateert ze. Voor haar kwam er nog bovenop dat ze zwart is - iets wat in het Amerikaanse dna al hele maal betekent dat je een achterstand hebt. Zeker in de jonge jaren van Maude Jennings. Ze verhaalt over die dag in 1979 dat ze vanuit New York naar Muncie verhuisde, om te gaan promoveren aan Ball State Universi ty. De Ku Klux Klan marcheerde door de straten. Ze doet haar schrik reactie van toen na: een wijdopen mond. „Waar ben ik beland, hoe kan dit, vroeg ik me af. En het treurige is: dat soort vragen moeten we nog steeds stellen." Omdat resten van de KKK nog altijd heimelijk voortleven in Indiana - een half uur buiten Muncie deelden drie leden eind au gustus nog flyers uit. En vooral om dat haar huidskleur nog steeds wel eens afwijzende reacties oproept. „Je voelt het soms. Ik ben een oude da me, wat kan het anders zijn?" woensdag 2 november 2016 Als Clinton president wordt, hou den vrouwen een enorme achter stand in de Amerikaanse politiek. Van de 100 senatoren zijn er maar 20 vrouw. In het Huis van Afgevaar digden zitten 84 vrouwen, krap 19 procent. Zwarte vrouwen, zoals Maude Jennings, zijn helemaal on dervertegenwoordigd: in de 227 jaar oude Senaat heeft maar één zwarte vrouw ooit een stoel be machtigd. Nu voor het eerst een vrouw kans maakt op het president schap zijn de verkiezingen ontaard in een strijd der seksen, met tegen over de eerste vrouwelijke kandi daat een machoman die beschul digd wordt van seksueel misbruik. Zij vindt haar steun vooral onder vrouwen, hij is vooral populair on der lager opgeleide mannen. Deze mannen waarderen Trumps domi nante, traditioneel masculiene en agressieve voorkomen, na acht jaar met een president die publieke lijk tranen liet, zijn dochters iedere avond voorlas en weigerde het le ger de wereld in te sturen. De helft van de Amerikaanse mannen vindt dat het land te soft en te vrouwelijk is geworden. Van de Trumpkiezers deelt zelfs tweederde die mening, volgens het Public Religion Re search Institute. Maude Jennings, gepensioneerd universitair docent vrouwenstudies en Afro-Amerikaanse literatuur in de kerk in Muncie FOTO: CHANTAL HEIJNEN DONDERDAG Heide Hale (45), zakenvrouw en onverbeterlijke optimist ZATERDAG Monique Armstrong (33), over huidskleur en de politie VRIJDAG Doug Zook (55), radiopresentator MiMI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10