Verdrag met Oekraïne: nog even geduld OWN KIEST John de Wolf als oudere werkloze kost 50.000 euro 8 NI „Oorlog is niet zoals in films, het is gruwelijker." Brian Wilson vocht in de Irakoorlog en hield er een posttraumatische stressstoornis aan over. Hij probeert na vele malen gevallen te zijn, weer mee te doen in de maatschappij. Ik dacht dat ik de enige was, dat ik zwak was als ik hulp nodig had Na een halfjaar wachten op een ka binetsreactie over de uitslag van het referendum hebben Rutte en minister Koenders van Buiten landse Zaken gisteren van zich la ten horen - precies voor de deadli ne van 1 november die de Tweede Kamer hen gesteld had. De bood schap: nóg even geduld aub. „Dit proces kost tijd, meer dan velen in Nederland wenselijk vinden", er kent het kabinet in de brief. Rutte wil eerst naar Brussel om daar 'in het landsbelang' te onder handelen over een volgens hem 'juridisch bindende oplossing' die in de vorm van een bijlage aan het verdrag wordt toegevoegd. Daarin moet nog eens expliciet worden opgeschreven dat het associatiever drag met Oekraïne geen opmaat voor EU-lidmaatschap, voor mili taire samenwerking of voor extra geld uit Brussel is. Daarmee denkt het kabinet 'recht te doen' aan de referendumuitslag. Tijdens de Europese Raad van 15 en 16 december hoopt Rutte zijn onderhandelingsinspannin gen te bekrachtigen met een deal. Vervolgens kan hij in Den Haag een wetsvoorstel indienen die het verdrag goedkeurt. Daar kan hij in tijdnood raken: zo'n wetsvoorstel moet langs de Raad van State, wat doorgaans een langdurig proces is. De Kamer gaat rond kerst met reces tot 17 ja nuari en vanaf 24 februari verga dert de Kamer niet meer vanwege de verkiezingscampagne. In die krappe periode van een maand zou de Kamer het wetsvoorstel moeten behandelen. Gebeurt dat niet, dan loopt Rutte het risico dat hij na de verkiezingen zijn gehoop te meerderheid van WD en PvdA in de Tweede Kamer kwijt is. En in de senaat neemt hij al een risico door te rekenen op steun van CDA en D66. Hoewel zij warm voorstander zijn van het Oekraïneverdrag, zijn zij in de Tweede Kamer niet van plan Rut- tes compromis te steunen. Beide partijen hebben na de referendum uitslag immers geroepen dat die gerespecteerd moet worden. Rut te gokt erop dat de senatoren zich niets aantrekken van hun partijge noten in de Tweede Kamer en ge voelig zijn voor de hartenkreet die hij afgelopen vrijdag liet horen. Toen haalde Rutte de hele we reld erbij om aan te tonen hoe be lli de senaat neemt Rutte al een risico door te rekenen op steun van CDA en D66 langrijk ratificatie van het verdrag is: het zou leiden tot een breuk in de eensgezindheid van Europa, wat weer zou zorgen voor een ster ker Rusland dat vervolgens va- cuümbommen op Syrië zou blij ven gooien. „Dit is groter dan Ne derland alleen", hield hij de 'rede lijke partijen' toen in een emotio neel betoog voor. In de gesprekken die Rutte afge lopen weekend had, lijkt hij ver trouwen te hebben gevonden dat zijn betoog een gevoelige snaar heeft geraakt. D66 lijkt er voor te voelen om in te stemmen. CDA-senaatsleider Elco Brink man heeft Mark Rutte laten we ten dat hij er pas naar gaat kijken als het op zijn bureau in de Eerste Kamer belandt. Dat is weliswaar geen ja, maar ook niet op voor hand een nee, zo constateerde de premier. DEN HAAG De inzet van oud profvoetballer John de Wolf als ambassadeur voor werkzoeken de 50-plussers valt waarschijn lijk wat duurder uit dan de be grote 50.000 euro. Het ministe rie van Sociale Zaken had de klus daardoor eigenlijk moeten aanbesteden, maar wil De Wolf niet kwijt en ziet de overschrij ding door de vingers. De 53-jarige De Wolf maakte bij zijn introductie eerder deze maand zo'n goede indruk op pers en politiek dat de Tweede Kamer meteen vroeg hem va ker in te zetten. Minister Lode- wijk Asscher voelt daar wel voor en wil de voormalige voor stopper van Feyenoord op tour nee sturen door het land, schrijft hij aan de Kamer. De extra kosten neemt Asscher op de koop toe. De Kamer had hem immers gevraagd niet te zuinig te zijn met het inzetten van De Wolf, brengt hij in her innering. De Wolfis boegbeeld van de werkzoekende 50-plus- ser omdat hij daadkracht en werklust zou belichamen. Hij moet helpen de vooroordelen over deze groep, die vaak zon der baan zit, weg te nemen. et is inmiddels ruim dertien jaar geleden dat Brian Wilson (42) zwaarbewapend door de straten van Bagdad trok, maar nog altijd is hij op zijn hoede. Ook op een zomer dag in een grauw kantoorgebouw in een slaperig stadje in Indiana. De blik is op de deur gericht, de rug nooit naar een raam. Het is de enige positieve kant van zijn posttraumati sche stressstoornis. „Als hier iets ge beurt, dan sta ik er." Goed, de kameraadschap in het le ger - die mist hij ook. Maar verder bracht de Irakoorlog deze vader van zeven vooral ellende. Een scheiding, een drankprobleem, agressie en nachtmerries. Altijd dat angstige ge voel, zo intens dat hij de supermarkt niet meer in durfde en maandenlang gedachten over zelfmoord door zijn hoofd spookten. Het leek zo mooi. Hij was 27, ver diende in Muncie 7, misschien 8 dol lar per uur met fabrieksbaantjes en kon zijn gezin niet meer dan een pover bestaan bieden. Het leger, dat was wél een stabiele, eervolle car rière, besloot hij. Zijn training was amper begonnen of de Twin Towers zakten ineen. „Train zoveel als je kunt, zei mijn instructeur. Het wordt oorlog." Hij dacht dat hij er klaar voor was. Zenuwen, natuurlijk, maar het was vooral een eer om zijn land te dienen. Een paar dagen nadat de wereld li ve op CNN had gezien hoe Ameri kaanse pantservoertuigen Bagdad binnenrolden, vocht Wilson zich een weg door de stad. Zijn vierde in fanteriedivisie kwam om het gebied onder controle te krijgen. Hij beman de als schutter op een tank road blocks, doorzocht huizen, maakte din gen mee waar hij niet over wil pra ten en lag onder vuur. Dat is wat hem vooral achtervolgt. De details over bloed en ingewanden zijn te pijnlijk om naar boven te halen. Een bermbom ontnam hem twee kamera den en een deel van zijn gehoor. „Oorlog is niet zoals in films, echt niet. Het is gruwelijker." En het duur de in zijn geval een jaar en 36 dagen. Na de oorlog Het was vreemd om terug in Muncie te zijn. Van elke dag beschoten wor den naar boodschappen doen bij Walmart - het is een grote stap. „Ik zonderde mezelf af en begon te drin ken. Zelfmedicatie, noemen ze dat." Wilsons verloofde sliep maanden lang in een apart bed, omdat hij haar op een nacht bijna wurgde in zijn slaap. „In mijn dromen was ik nog steeds aan het vechten in Irak. Dat er dinsdag 1 november 2016 Premier Rutte wil het Oekraïne- verdrag ondanks het 'nee' van de kiezer toch ratificeren. Hij gokt dat hij daarvoor genoeg steun vindt in het parlement. Hanneke Keultjes Den Haag Correspondent Karlijn van Houwelingen is in Muncie, Indiana. Ook wel Middletown genoemd - de stad geldt als nationale thermometer. Wat leeft in Middletown, leeft tijdens de verkiezingen. Hier wordt altijd de uiteindelijke winnaar gekozen. VANDAAG Brian Wilson over de Irakoorlog. 'Hillary zat in Irak aan de knoppen' Brian Wilson f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9